"Kopumā kolēģi ir ielikuši savu sirdi, visas savas spējas un māku, lai operācijas būtu veiksmīgas. Un ir arī veiksmīgas operācijas, par ko esam gandarīti. Bet diemžēl daudzos gadījumos operācijas mūs neapmierina. Esam pieņēmuši lēmumu šobrīd apturēt šo transplantācijas veidu līdz brīdim, kamēr izveidojam stabilu komandu un vēlreiz veicam apmācību ciklu, nodrošinām stabilu pacientu plūsmu," sacīja slimnīcas vadītājs.
Viņš norādīja uz Veselības inspekcijas sāktajām pārbaudēm par transplantācijām. Muciņš atzina, ka ir liels izaicinājums noturēt aknu transplantācijas komandu, kā arī nodrošināt tās pietiekami regulāru apmācību. Tāpat Latvijā veselības aprūpes nepieejamības dēļ pacienti ir smagākā stāvoklī, tas ir papildus risks šādu operāciju veikšanā.
Slimnīcas vadītājs skaidroja, ka aknu transplantācija ir specifiska operācija. Tā parasti tiek veikta steidzami, kad tiek dabūts donora orgāns. Tādējādi komandas mediķiem bieži vien jāstrādā naktīs un brīvdienās. Ņemot vērā, ka viņi strādā arī citos darbos, tā ir problēma.
Slimnīcā neesot arī pietiekami daudz pacientu. Lai uzturētu prasmes, vajadzētu 20 pacientus gadā, bet Stradiņa slimnīcā to ir tikai trīs vai četri. Slimnīcas vadītājs uzskata, ka vajadzīgo pacientu plūsmu varētu nodrošināt.
Muciņš prognozēja, ka aknu transplantāciju slimnīcā apturēs uz aptuveni gadu vai vairāk. Notiks sarunas ar nozares vadību, kā "restartēt šo pasākumu" un nodrošināt komandas ilgtspēju. Tādēļ ir vajadzīgas investīcijas un laiks apmācībām. Muciņš uzsvēra, ka aknu transplantācijas komandai vajadzētu strādāt tikai slimnīcā, lai tā būtu veiksmīga. Tas prasītu papildu finansējumu.
KONTEKSTS:
Veselības inspekcija izvērtēs visas Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā veiktās aknu transplantācijas, jo tuvinieku satraukumu raisa fakts, ka astoņas no kopumā 13 veiktajām operācijām beigušās neveiksmīgi.