Viens no risinājumiem, kā palielināt vakcinācijas aptveri pret Covid-19 valstī, ir vakcinācija darba vietā. Piemēram, mobilajā vakcinācijas punktā.
Ideju par mobilās vakcinācijas punktu "Veselības centru apvienībai" izdevies īstenot nepilnu četru nedēļu laikā. Tas ir izvietots nelielā busiņā, kur ir viss nepieciešamais aprīkojums. Pirmie izbraukumi ir pie darba kolektīviem uzņēmumos, valsts un pašvaldības iestādēs, kur nav piemērotu telpu vakcinācijai, bet daļa darbinieku vēl nav vakcinējušies.
"Plāns jau ir sastādīts veselām trijām nedēļām, un mēs braucam. Mēs braucam pie uzņēmējiem, mēs braucam pie cilvēkiem, mēs vakcinējam," pastāstīja "Veselības centru apvienības" valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.
Piektdien cilvēkiem, kuri atnāca vakcinēties, tika piedāvātas "Pfizer", "Jannssen" un "Moderna" potes. Viedokļi par vakcināciju atnākušajiem "Karavela" darbiniekiem bija atšķirīgi.
"Tas ir piespiedu lēmums. Skatieties! Runā, ka cilvēkus no darba atlaiž. Ja neuztaisīsi poti, atlaidīs no darba. Uz to pašu veikalu bez potes neaiziesi!" izteicās uzņēmuma darbinieks Artūrs.
"Es vakcinējos vēl pirmajā reizē, kad mums bija masu vakcinācija uzņēmumā. Viennozīmīgi ir jāvakcinējas, jo risks saslimt ir daudz šausmīgāks nekā risks, ka būs tās blaknes, no kurām visi paniski baidās. Jo mirt, smokot vairākas diennaktis – es tādu nāvi nevienam nenovēlu," savukārt sacīja darbinieks Igors.
Lielākā daļa uzņēmuma "Karavela" darbinieku jau ir vakcinējušies. Turklāt darbinieki var vest uz vakcināciju darba vietā arī savus radiniekus. Tādējādi uzņēmums pilda arī sociālu funkciju.
"Mēs jau no paša sākuma aicinājām arī iepriekšējās reizēs vest visus kaimiņus un draugus. Mēs kā uzņēmuma īpašnieki un vadība uzskatām, ka ir jādod visas iespējas, lai būtu ērtāk un izdevīgāk to darīt. Sākot no administrācijas darbiniekiem un noliktavu darbiniekiem, beidzot ar tehniskajiem un ražošanas ceha darbiniekiem," pastāstīja uzņēmuma "Karavela" valdes priekšsēdētājs Andris Bite.
Kā norādīja "Veselības centru apvienībā", turpmāk mobilo vakcinācijas punktu varēs izmantot arī ērču encefalīta un gripas vakcinācijā, kā arī izbraukuma konsultācijām darba kolektīvos un iedzīvotājiem visā Latvijā.
KONTEKSTS:
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.
Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus tika noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi, bet pēc 15. novembra ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas.
No 20. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.