Valsts policijas Centra rajona iecirknim tagad būs jānoskaidro, kurš atbildīgs par pasākumā radīto cilvēku drūzmēšanos un distancēšanās neievērošanu.
Pasākumu pieteikusi Centra rajona izpilddirekcija, taču Rīgas pagaidu administrācija vēl nesteidz nosaukt atbildīgo - kurš vai kuri nav bijuši uzdevumu augstumos un nav spējuši modelēt situācijas attīstību.
Pagaidu administrācija arī nenosauc iespējamās sankcijas, solot vispirms izvērtēt atbildības un tad attiecīgi rīkoties.
“Organizatoru vaina tiks meklēta, skatīta, ievērojot Administratīvās atbildības likumā noteikto kārtību, kas par ko atbildēja,” norādīja Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Signe Bole.
Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) pauda, ka viena no kļūdām ir nepareizi izvēlētais pasākuma formāts un nespēja prognozēt, ka gājēju ielā daļa cilvēku vēlēsies uzkavēties un klausīties koncertu, daļa vēlēsies pa ielu pārvietoties.
Viens no risinājumiem būtu bijis vesela kvartāla slēgšana, ierobežojot cilvēku skaitu pasākumā.
“Šis būs viens no mūsu ieteikumiem pilsētu svētku organizētājiem -
mācāmies no kļūdām, acīmredzot šajos apstākļos koncerts ielā, pa kuru cilvēki arī pārvietojas, nav droši organizējams,” sacīja ministre.
Iekšlietu ministrijas pārstāve arī norādīja, ka par drošību pasākumā atbildēja Rīgas pašvaldības policija. Uz iebildēm, ka iedzīvotājiem pietiekami aktīvi netika brīdināti ievērot drošības pasākumus, Iekšlietu ministrija atzīst, ka par distancēšanās neievērošanu nav paredzēta atbildība.
“Valsts policija nāca palīgā, kad pašvaldības policija juta, ka ar saviem spēkiem netika galā. Vainīgo šajā pasākumā, es domāju, meklēt nevajag sabiedrībai, jo galvenais ir personu veselība, un šinī situācijā, kad pašvaldības policija lūdz Valsts policiju palīdzību, kā tas notiek arī ikdienā, Valsts policija tāpat neatteica palīdzību,” sacīja Bole.
Sanāksmē secināts arī, ka Valsts policijas un pašvaldības policijas savstarpējās sadarbības organizēšanā ir baltie plankumi, un solīts, ka tie tikšot novērsti.
Rīgas pagaidu administrācija sola arī pārskatīt pagaidu gājēju ielā plānotos pasākumus.
“Mēs kā pagaidu administrācija uzdosim pārskatīt Tērbatas ielas programmu, izvērtēsim arī esošo situāciju, kā uz priekšu varam strādāt, lai varam būt droši par epidemioloģiskajām prasībām. Arī atsevišķi ar pasākuma organizatoriem noslēgsim papildu nosacījumus par distancēšanos un pārējām lietām,” sacīja Rīgas pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.
Aculiecinieki: apmeklētāju bijis pārāk daudz un ievērot distanci nebija iespējams
Tikmer cilvēki, kas piektdienas vakarā bija šajā dzīvajā Rīgas centra ielā, saka – koncerta apmeklētāju bijis pārāk daudz un ievērot divu metru distanci nebija iespējams.
Rīdziniece Līga Keino pagājušo piektdien svinēja savu dzimšanas dienu un devās pastaigā ar saviem dēliem pa Tērbatas ielu.
“Man patīk tur braukt ar mašīnu, un tas mēnesis ir baigi daudz, un īstenībā stulbi, ka tā, bet mēs ar bērniem aizgājām dienas laikā, ap 11.00 – 12.00, un es biju sajūsmā par to, cik tur ir zaļš, cik tur ir kluss, cik tur ir mierīgi,” stāstīja Līga.
Vakarpusē devusies uz Tērbatas ielu kopā ar draudzeni, taču sajūta bija jau pavisam cita. Cilvēku jūra aizdzinusi draudzenes tālu prom no koncerta skatuves, jo gribējies ievērot 2 metru distanci.
Līga stāstīja – ikvienu mēģinājumu distancēties citi uztvēra kā brīvu vietu, kur apstāties.
“Mākslinieki gan vairākkārt atkārtoja, ka vajag distancēties, bet es arī saprotu cilvēkus, viņi ir sanākuši, policija regulē to, lai neviens pie sarkanās gaismas neiet pāri Dzirnavu ielai, bet to, ka cilvēki stāv viens otram blakus uz apmalēm, ļoti cieši kopā, to neviens neskatījās,” stāstīja Līga.
LTV “Panorāmas” sastaptie Tērbatas ielas iedzīvotāji kameras priekšā negribēja runāt. Daži atzina – it kā jau jāpriecājas, ka uz mūsu ielas ir mazāk mašīnu, taču ielas trokšņu, īpaši vakara stundās, kļuvis vairāk. Un tas dzirdams pat pagalma māju dzīvokļos.
Pirmdien Tērbatas ielā cilvēki baudīja saulaino dienu, arī distanci darba dienas kņadā, atšķirībā no nedēļas nogales, ievērot nebija grūti.
Saldējuma pārdevējas Paula Luīze Rocēna un Kate Greibere stāstīja, ka pirmdien cilvēku ir nedaudz mazāk, bet ir brīži, kad gara rinda izveidojas.
Vafeļu tirgotāja Diāna Sadovska savukārt atzina, ka “cilvēku ir daudz, bet visi ievēro distanci, un mums ir arī roku dezinfekcija, un mēs te redzējām, ka meitenes arī galdiņus ik pa laikam dezinficē”.
Sastaptie rīdzinieki arī saka – gājēju ielu galvaspilsētas centrā vajadzēja jau sen, tomēr, kāpēc izvēlēta tieši Tērbatas iela, nav skaidrs.
“Es atbalstu šādu variantu, bet es teiktu, ka Ģertrūdes iela varētu būt efektīvāka. Ar transportu apkārt pārvietoties ļoti grūti, Tērbatas iela ir daudz izmantota, es arī ikdienā izmantoju, tāpēc tagad mazliet problēma, liekas, ka sastrēgumi ir,” sprieda uzņēmējs Norberts Zalpēters.
Arī “Panorāma” novēroja, ka, neskatoties uz it kā skaidrajiem noteikumiem par Tērbatas ielas šķērsošanu un pašvaldības policistu pastāvīgo klātbūtni, bīstamas situācijas gājēju un automašīnu starpā veidojas tik un tā.
Pašvaldības policija: Cilvēkiem arī pašiem jābūt atbildīgākiem
Savukārt Rīgas pašvaldības policijas galvenais speciālists Deins Millers LTV sacīja, ka Rīgas pašvaldības policisti pasākuma laikā strādāja aktīvi, policistu skaits pasākumā bija atbilstošs, pirms koncerta bija piesaistīti papildu spēki, policisti informēja cilvēkus par nepieciešamību ievērot ierobežojumus.
Millers atzina, ka koncerta laikā 2 metru distanci cilvēki neievēroja, un tagad pašvaldību policija izvērtēs, kā turpmāk strādās šādos pasākumos. Viņš sacīja, ka problēmas radījis arī tas, ka gājēju plūsma nebija nodalīta no koncerta apmeklētājiem, un turpmāk tas būtu jādara, kā arī koncertu vietās jāizvieto informatīvie materiāli un norādes par distancēšanos.
Viņš arī atgādināja, ka, samazinot ierobežojumus, palielinās cilvēka atbildība, valsts mazāk iejaucas cilvēku dzīvē, bet sabiedrībai jāsaprot, ka jābūt atbildīgākiem.
KONTEKSTS:
17. jūlijā Rīgā, Tērbatas gājēju ielas atklāšanas pasākumā, apmeklētāji masveidā neievēroja Covid-19 dēļ noteiktos distancēšanās noteikumus, tādēļ sestdien pasākumi tika atcelti.
Rīgas pašvaldība eksperimenta veidā pirmo reizi realizēja pilsētas vasaras ielas ideju, uz vienu mēnesi atvēlot Tērbatas ielu gājējiem, riteņbraucējiem, tirgotājiem un nedēļas nogalēs - kultūras notikumiem.