Tieslietu ministrija informēja, ka pretendentu iesniegtie iepirkuma galīgie piedāvājumi liecina, ka SIA "Citrus Solutions" iepirkumā ietvertos darbus piedāvā veikt par kopumā 128,8 miljoniem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), savukārt AS "UPB" par 141,48 miljoniem eiro bez PVN.
Izvērtējot abus saņemtos pretendentu piedāvājumus, iepirkuma komisija pārliecinājās, ka galīgie piedāvājumi atbilst iepirkuma dokumentācijā noteiktajām prasībām. Iepirkuma komisija ir pārbaudījusi un labojusi pretendentu piedāvājumos konstatētās aritmētiskās kļūdas, kā arī secinājusi, ka pretendentu piedāvājumi nav nepamatoti lēti, kas varētu apdraudēt vai apgrūtināt līgumsaistību izpildi.
Tāpēc iepirkuma komisija 26. septembrī lēmusi par iepirkuma līguma slēgšanas tiesību piešķiršanu SIA "Citrus Solutions" ar līguma summu 125,8 miljoni eiro (neskaitot PVN), no līguma summas izņemot 2,97 miljonus eiro vērto tehnisko apkopi 60 mēnešus.
Vienlaikus iepirkuma komisija konstatējusi, ka jaunā Liepājas cietuma būvniecībai un būvuzraudzībai nepieciešamais līdzekļu apjoms tomēr ir lielāks nekā Ministru kabineta 2021. gada novembrī piešķirtais līdzekļu apjoms.
Jaunā cietuma būvniecībai doti 34 mēneši pēc līguma parakstīšanas.
Līgums paredz Liepājas cietuma būvniecībā izmantot "design&build" metodi, apvienojot līgumā projektēšanu, autoruzraudzību un būvdarbus, kas ļaus izvairīties no iespējamām papildu izmaksām būvdarbu veikšanas laikā, gan arī nodrošinās kvalitatīvu būvdarbu izpildi, prasot no būvniecības veicēja pilnu atbildību par projekta būvniecības realizēšanu.
Kopš sākotnējo piedāvājumu saņemšanas 16. februārī un pēc ģeopolitiskās situācijas izmaiņām un to ietekmes uz būvniecības izmaksām iepirkuma komisija veica virkni darbības, lai maksimāli samazinātu jaunā Liepājas cietuma būvniecības izmaksas, piemēram:
- samazināts cietuma kompleksa būvapjoms par vairāk nekā 6000 m², mainīts avārijas gadījumu apkures risinājums – neizbūvējot atsevišķu katlumāju, pārskatīti sanitārtehnisko iekārtu risinājumi ieslodzīto personu kamerās un citas izmaiņas, kuras bija iespējams veikt, saglabājot ēku kompleksa funkcionalitātes, drošības un ekspluatācijas efektivitātes prasības;
- līgumā paredzēts piemērot indeksāciju būvniecības izmaksām, atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kas ļaus maksāt par paveiktajiem būvdarbiem atbilstoši tā brīža tirgus situācijai.
KONTEKSTS:
Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījumu vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.
Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas – "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu. Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro. Bordāns pēc tam pavēstīja, ka saistībā ar tā dēvēto "būvniecības karteli" līgums ar būvnieku "Abora" netiks slēgts un tiks rīkots jauns konkurss par cietuma celtniecību. Savukārt 2021. gada vasarā Konkurences padome publiskoja sarakstu ar objektiem, kas figurē tā saucamajā būvnieku karteļa lietā, un tajā minēts arī Liepājas cietums.
Valdības deklarācijā bija noteikts uzdevums celt jauno cietumu, bet būvniecības uzsākšana tika atlikta. Bordāns skaidroja, ka tam trūkstošie līdzekļi – apmēram 100 miljoni eiro – sadalīti citām prioritātēm.