Krustpunktā

Nedēļas notikumus vērtē žurnālisti

Krustpunktā

Valsts prezidents Egils Levits par sabiedriskajiem medijiem, nevienlīdzības mazināšanu...

Diskusija par sabiedriski nozīmīgiem būvniecības objektiem

Jaunā Rīgas teātra būvlaukumā darbi aizvien nenotiek; būvnieks meklē jaunas tehnoloģijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 3 mēnešiem.

Jaunā Rīgas teātra ēkas Lāčplēša ielā pārbūves būvlaukumā, kur pirms pusgada būvdarbi tika apturēti blakus mājās konstatēto plaisu dēļ, rosība aizvien nenotiek, jo būvnieki meklē tehnoloģisku risinājumu darbu turpināšanai. Diskusijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” arhitekte Zaiga Gaile atzina, ka ir dusmīga par būvniecības kavēšanos. Bet būvkompānijā “ReRe grupa” solīja darīt visu iespējamo, lai ēka taptu “saprātīgā termiņā”.

Arhitekte Zaiga Gaile atklāja, ka pašlaik būvdarbi aizvien nenotiek. Viņa skaidroja, ka krīze sākās pagājušā gada 20. novembrī, kad pāļu dzīšanas laikā blakus mājās parādījās plaisas. “Rīga ir uz smiltīm. Vecās mājas ir būvētas tā, kā būvētas pagājušā gadsimta beigās. To pamati nav stipri. Pēc tam tās ir 100 gadus ekspluatētas,” skaidroja arhitekte.

Arī būvkompānijas “ReRe grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš atzina, ka pagrieziena punkts šajā objektā bija 20. novembris, kad, urbjot pāļus, konstatēta kaimiņa mājas sēšanās par dažiem milimetriem. “Tā turpināt nevarēja, un vajadzēja rast jaunu tehnoloģisku risinājumu,” sacīja Āboltiņš-Āboliņš.

Pašlaik būvlaukumā aktīva darbība nenotiek, taču tiekot strādāts kabinetos un pie tehnoloģijām. Būvniekiem esot vairākas idejas, kā pabeigt teātra ēkas pārbūvi. “Tagad jaunais risinājums ir teju teju sasniedzams,” sacīja Āboltiņš-Āboliņš, norādot, ka šonedēļ ierodoties eksperti no Nīderlandes, lai izšķirtos, kas ir labākais un saudzīgākais variants.

Dažas dienas vēlāk Gaile LTV pastāstīja, ko secinājis eksperts no Nīderlandes: "Holandietim bija tāds piedāvājums, ka blakus māju pamatu mēs pastiprinām ar jaunām ķīmiskām metodēm no ārpuses. Vai tas ir vajadzīgs, es nezinu, tas ir jārēķina."

Āboltiņš-Āboliņš skaidroja, ka risinājumam jābūt ārpus standarta, proti, kā turpināt pāļu urbšanu citādākā tehnoloģijā. Esot bijusi doma atkāpties no sākotnējās pārbūves ieceres, bet nevēlas samazināt iecerētās pagrabu telpas. Arī

Gaile apliecināja, ka, neraugoties uz būvniecības sarežģījumiem, vizuāli un funkcionāli iecere nav mainīta.

Valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" valdes locekle Sigita Janvāre apliecināja – lai gan darbi būvlaukumā nenotiek, tiek strādāts aizkulisēs. Galvenais mērķis ir uzbūvēt teātri saprātīgā laikā un saprātīgos izdevumos, piebilda Janvāre.

Būvnieku “ReRe grupa” pārstāvis pauda, ka pēc darbu atsākšanas pārbūves tempu varot paātrināt un tikšot darīts viss iespējamais, lai process notiktu bez aizķeršanās un ēka taptu saprātīgā termiņā. Savukārt VNĪ pārstāve norādīja, ka skaidrība par termiņiem būs pēc tam, kad būs zināms un ekspertu apstiprināts būvnieku izvēlētais risinājums. Tad arī meklēs juridisko risinājumu projekta turpināšanai.

Risinājums būs jāmeklē arī iespējamiem zaudējumiem, ko prasīs atlīdzināt blakus esošo ēku īpašnieki. Janvāre skaidroja, ka pašlaik projektam ir 24 miljonu eiro finansējums, tostarp no Eiropas Savienības fondiem, kas gan iespējamo termiņa kavējumu dēļ nav apdraudēts. Savukārt iespējamos zaudējumus VNĪ segs no saviem līdzekļiem un regresa kārtībā pieprasīs atmaksāt vainīgajai pusei. Pašlaik gan vainīgie netiekot meklēti. Uzņēmumā “ReRe grupa” nesaskata, ka kaut ko būtu darījuši nepareizi vai neuzmanīgi.



Tāpat papildu izdevumi ir saistīti ar objekta dīkstāvi. Tos pašlaik sedz būvfirma, un par to tālāku apmaksu neesot vēl runāts.

Darbi pašlaik nenotiek arī teātra fasādes ēkā.

Tos apturēja VNĪ nesaskaņoto tālāko darbu dēļ. Šāds saskaņojums esot cieši saistīts ar jauno tehnoloģisko risinājumu, sacīja Janvāre. Savukārt būvfirmas pārstāvis atklāja, ka teorētiski darbus fasādes ēkā varētu atsākt kaut vai rītdien.

Būtiski, ka pārbūves termiņi ietekmē teātra darba plānus, jo pašlaik nākas strādāt mazākās zālēs, kur nav iespējams uzņemt visus skatītājus, norādīja Jaunā Rīgas teātra valdes locekle Gundega Palma.

KONTEKSTS: 

Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēka Rīgā, Lāčplēša ielā, piedzīvo pārbūvi, kas pēc vairākkārtējas atlikšanas sākta 2018. gada septembrī. Iecerēts, ka pēc pārbūves teātra telpu apjoms un skatītāju vietu skaits divkāršosies. JRT pārbūves projekta autori ir "Zaigas Gailes birojs un partneri".

Ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt līdz 2021. gada sākumam. Teātra nama būvniecības izmaksas ir 29 miljoni eiro, no kuriem nepilni 10 miljoni tiks izlietoti būvuzraudzībai, būvniecības tehnoloģijām un aprīkojumam, kā arī ārvalstu ekspertu darbu apmaksāšanai.

Tikmēr JRT darbs pārcelts uz pagaidu telpām bijušajā Tabakas fabrikas ēkā, kas tika pielāgota  teātra vajadzībām.

Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūves gaitā no pāļu urbšanas janvārī radās plaisas blakus esošajās mājās. Tādēļ darbi tika apturēti un tika meklēti saudzīgāki risinājumi teātra paplašināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti