Jaunais Ķīnas vīruss – liels nezināmais

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Katru dienu pasaule seko ziņām no Ķīnas, kur turpinās jauna tipa koronavīrusa uzliesmojums. Sasirgušo skaits ar katru dienu pieaug, un nāves cēlonis tas līdz šim bijis 17 cilvēkiem. Tiek ziņots arī, ka vīrusa izcelsmes pilsētā - Uhaņā - apturēts sabiedriskais transports.

Vīrusa draudi Latvijas iedzīvotājiem nav lieli, taču infektologi aicina būt piesardzīgiem. Ja pēc atgriešanās no Ķīnas ir slikta pašsajūta, klepus un temperatūra, jāvēršas pie ārsta. Ar pasta sūtījumiem no Ķīnas interneta veikaliem vīruss gan nevarot pienākt.

Lielais nezināmais – tā var teikt par jauno vīrusu, kas pārvarējis sugu barjeru.

Un tas nozīmē, ka vīrusam ir mutācijas, jo tieši šīs mutācijas ļauj izplatīties arī cilvēku vidū. Šobrīd vīruss ir zem pasaules zinātnieku lupas.

Tiek pieļauts, ka vīrusa uzliesmojuma centrs ir jūras velšu tirgus, vieta, kur notikusi arī nelegāla dzīvnieku tirdzniecība, sacīja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis. "Tur pārdod trušus, sikspārņus, var inficēties aptaustot. Jāizvairās no jēlas gaļas lietošanas un no olām," piebilda Austrumu slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

Vīruss atklāts arī Ķīnas kaimiņvalstīs, un viens saslimušais vīrusu aizvedis arī uz ASV. Visticamāk, vīruss tiks atklāts arī Eiropā, jo uz trim Eiropas valstīm ir tiešie reisi no vīrusa epicentrā esošās Uhaņas. Taču panikai iemesla nav.

"Latvijā jābaidās nav! Ja kāds ir atbraucis no Ķīnas un viņam ir [paaugstināta] temperatūra un klepus, to nevajag atstāt bez uzmanības. Vismaz jākontaktē ar ģimenes ārstu, un tad izdomās, ko darīt tālāk. Bet milzīgam uztraukumam nav iemesla," sacīja Dumpis.

To, ka ar šo vīrusu varētu inficēties, piemēram, saņemot internetā pasūtītas lietas, kas lielākoties nāk no Ķīnas, infektologi gan apšauba.

"Paciņas tik ilgi nāk, ka tam vīrusam ir jābūt beigtam. Un gaļas produktus taču nepārsūta. Bet ar visām eksotiskām lietām vienmēr ir jābūt uzmanīgam. Un, ja var izmazgāt, tad vajag," sacīja Vīksna. "Par šo vīrusu ir maz kas zināms, piemēram, kāda ir klīniskā gaita. Tāpēc ir lielas neskaidrības, bet izskatās, ka šis vīruss nav tik agresīvs kā SARS, kas ir tiešs radinieks," piebilda Dumpis.

Jauno vīrusu ārstē tāpat kā gripu, īpašu zāļu tam nav. Bet arī mirstība nav tik augsta kā no gripas. Iespējams, saslimušo ir krietni vairāk – viņiem vienkārši šis vīruss nav meklēts un pierādīts, jo viņi to izslimojuši vieglā formā.

KONTEKSTS:

Ķīnā turpina pieaugt nezināmā vīrusa izplatība. Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pēdējās dienās reģistrēto inficēto skaits strauji pieaudzis, un Ķīna apstiprinājusi, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku. Vairāki saslimšanas gadījumi cilvēku viesošanās Uhaņā reģistrēti arī ārpus Ķīnas – Taizemē, Japānā un Dienvidkorejā.

Arī  ASV apstiprinājušas pirmo inficēšanās gadījumu ar nezināmo vīrusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti