Ja valdība, kā rosinājis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!"), otrdien pagarinās ārkārtējās situācijas termiņu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā līdz 2020. gada 12. martam, galvaspilsētas domei būs nedaudz vairāk kā trīs mēneši, lai iepirkumā izraudzītos jaunos atkritumu apsaimniekotājus. Tālāki pagarinājumi vairs nebūs iespējami, jo to neparedz likums.
Pieteikumu iesniegšanai konkursā dome devusi laiku līdz 8.janvārim. Tikmēr IUB vadītāja Dace Gaile raidījumā "TV3 Ziņas" apšaubīja iespēju, ka pat trīs mēnešu laikā ir iespējams noorganizēt atbilstošu konkursu jaunu atkritumu apsaimniekotāju izvēlei. "Trīs mēnešos konkurss ar normālu konkurenci un piegādātāju, trīs mēnešos to nevar izdarīt," sacīja Gaile.
Iepirkuma dokumenti gan nav publiski pieejami, tomēr iepriekš, paziņojot, ka konkurss ir izsludināts, domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe stāstīja, ka konkurss izsludināts, ņemot vērā spēkā esošos saistošos noteikumus, jo jaunos neapstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
Piņķe arī skaidroja, ka izsludinātais iepirkums paredz trīs atkritumu apsaimniekošanas zonas un viens piegādātājs varēs iegūt tiesības sniegt pakalpojumu tikai vienā zonā.
Tāpat domē toreiz norādīja, ka konkurss izsludināts uz septiņiem gadiem no līguma spēkā stāšanās brīža vai līdz Konkurences padomes galīgajam lēmumam, ja tiks atzīts, ka noslēgtais šī gada 14.jūnija koncesijas līgums ar AS "Tīrīga" ir spēkā esošs un uzņēmums ir tiesīgs turpināt līguma slēgšanu ar iedzīvotājiem un sākt pakalpojuma sniegšanu.
Domē norādīja, ka iepirkuma priekšmets sadalīts trīs daļās, atbilstoši patlaban spēkā esošajos saistošajos noteikumos paredzētajam pilsētas sadalījumam sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonās.
Lai veicinātu konkurenci, katrs pretendents ir tiesīgs iesniegt piedāvājumu par vienu vai divām iepirkuma daļām, taču, lai tiktu samazināts risks iegūt pakalpojuma sniegšanu vienam piegādātājam, pretendents varēs iegūt līguma slēgšanas tiesības ne vairāk kā par vienu iepirkuma priekšmeta daļu.
Pēc Rīgas domes pārstāvju teiktā, piedāvājumi tiks izvērtēti, ņemot vērā pretendentu piedāvāto maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu un bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu, kā arī specializētās tehnikas nodrošinājumu pakalpojuma sniegšanai un bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītās vākšanas iespējas nodrošināšanu.
KONTEKSTS:
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments sarunu procedūras rezultātā ir panācis vienošanos ar SIA "Clean R", SIA "Eco Baltia vide" un SIA "Lautus" par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšanu visiem rīdziniekiem ar līdzšinējiem noteikumiem arī pēc 11.decembra, kad beigsies valdības izsludinātā ārkārtas situācija, pakalpojumu tiem sniedzot līdz mirklim, kad noslēgsies jaunais iepirkums. Dome arī paziņojusi, ka tās ieskatā iedzīvotājiem līgumi pēc ārkārtas situācijas termiņa beigām nebūs jāpārslēdz.
Tomēr pretējās domās ir VARAM. Tāpēc tā nākamnedēļ rosinās Ministru kabinetu lemt par ārkārtējās situācijas pagarināšanu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā, lai iedzīvotājiem tiktu nodrošināta sadzīves atkritumu apsaimniekošana arī pēc 11.decembra.
VARAM norāda, ka arī tad, ja dome sarunu procedūras ceļā ir vienojusies ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem par sadzīves atkritumu savākšanas pakalpojumu turpināšanu, nav iespējams līdz 11.decembrim noslēgt jaunus līgumus ar iedzīvotājiem un komersantiem.
Savukārt ārkārtējās situācijas apstākļos domes izvēlētajiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem būs tiesības sniegt pakalpojumu iedzīvotājiem un komersantiem, bet pakalpojumu saņēmējiem būs pienākums par tiem norēķināties.
VARAM uzskata, ka dome nav izpildījusi iepriekšējā periodā noteiktās prasības izvēlēties atkritumu pakalpojumu sniedzējus publiskā iepirkuma procedūrā. Tāpat dome nav pieņēmusi jaunus saistošos noteikumus, kas nosaka atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā, nodrošinot to atbilstību pašreizējam normatīvajam regulējumam, uzsver ministrijā.