2145 kilometri – tieši tik garš ir maršruts “Baltu ceļš”. Ikvienam ir iespēja doties ceļojumā un apskatīt vairāk nekā 110 tūrisma objektus, kas stāsta par latviešu un lietuviešu senčiem. Jaunākais maršruta objekts – arheoloģijas ekspozīcija “Ceļojums senatnē” Talsu novada muzejā.
“Nu tā sajūta, ka tu strādā ar tik seniem priekšmetiem, trīcošām rokām, ka tev ir jāieliek vitrīnā, tas noteikti bija ļoti tāds emocionāls, ļoti interesants darbs,” atzina SIA “Aspired” projektu vadītāja Eva Daigina.
Ekspozīcijā izstādītas apmēram 500 vienības. Kolekcijas pamatā ir Talsu Vilkmuižas ezerā un tā apkaimē iegūtie kuršu priekšmeti, darbarīki, ieroči, krāšņas rotaslietas.
Vilkmuižas ezers ir unikāls ar 11. - 14. gadsimta kuršu ugunsapbedījumiem. Šāds apbedījuma veids nav atrodams nekur citur Latvijā.
“Talsu pilskalnā dzīvojušie kurši Vilkmuižas ezera krastā ir likuši, krāvuši lielos sārtus, tur arī mirušie dedzināti. Kopā ar senlietām. Ja tas ir karavīrs, tad ar viņa ieročiem, darbarīkiem, ja tā ir sieviete - ar rotaslietām,” stāstīja Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere.
Līdz ar ekspozīciju Talsu novada muzejā ienākušas arī jaunas tehnoloģijas. Ir iespēja izmantot multimediju eksponātus un virtuālās realitātes brilles. Kā atzīst muzeja darbinieki, tehnoloģijām ir liela nozīme, jo tieši tās spēj piesaistīt gados jaunāku auditoriju.
“Prieks redzēt un ieraudzīt varbūt kaut kādas jaunas idejas. Jaunāka vecuma cilvēkiem būs interesanti šeit, jo viņiem vajag kaut kādu piedzīvojumu, kaut ko interesantu. Es pati tikko izmēģināju noskaidrot, kas es būtu 12. gadsimtā. Es būtu audēja,” stāstīja Kuldīgas novada muzeja apmeklētāju centra speciāliste Indra Vilmane.
Maršrutā “Baltu ceļš” apskatāmas ne tikai dažādas ekspozīcijas muzejos, bet arī iespēja izbaudīt pilskalnu ainavas, mēģinot iztēloties, kā tajos dzīvojuši mūsu senči.