Asociācijas vadītājs sacīja, ka ārsti rēķinājušies ar Saeimas solīto algu pieaugumu, taču šā gada augustā paziņots, ka viss algu pieaugumam nepieciešamais finansējums nākamā gada budžetā nav iekļauts. Tādēļ mediķi izšķīrušies par protesta akcijām.
Drīzumā ar mediķiem plāno tikties gan premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), gan arī Valsts prezidents Egils Levits. Jautāts, ko politiķiem vajadzētu solīt, lai protesta akcijas nenotiktu, Rācenis atzina, ka nedomā, ka mediķu algu jautājumā izdosies panākt kompromisu.
"Pienāk laiks, kad mēs nevaram vairāk iet tikai uz kompromisiem. Veselības sistēma ir ilgstoši bijusi kompromisos kaut kādos.
Kā nāk gada beigas, tā mēs kā lūdzēji ejam pie Saeimas, ejam pie valdības un sakām – mums tika solīts finansējums, prasām, vai tas būs. Patiesībā arī par 2019. gada atalgojuma pieaugumu mums bija jācīnās. Mēs līdz pēdējam brīdim gājām gan uz ministriju, gan runājām ar Saeimas deputātiem par to, vai šis finansējums būs," teica Rācenis, norādot, ka viņam nav pieņemams tas, ka solītais netiek pildīts.
Pēc viņa teiktā, jaunie ārsti atkāpsies no iecerētajām protesta akcijām tikai pie nosacījuma, ja tiks pildīts Saeimā 2018. gada decembrī pieņemtais lēmums par aptuveni 20% palielināt medicīnas aprūpē strādājošo atalgojumu nākamgad. Kā zināms, tam nākamā gada budžetā nepieciešamo aptuveni 120 miljonu eiro vietā paredzēti 43 miljoni eiro.
Jautāts, vai tiks prasīta veselības ministres demisija, Rācenis norādīja, ka par šādu iespēju nav runāts, jo Viņķele nozarē strādājošos līdz šim ir atbalstījusi.
Vienlaikus Jauno ārstu asociācijas vadītājs sprieda, ka nākamā gada valsts budžeta vētīšanas procesā ir "politiskās spēles" un sabiedrībai nav zināmas "vienošanās starp partijām".
"Skaidrs, ka, ja mēs jutīsim, ka [Veselības] ministrija nav spējīga arī pieprasīt no savas puses šo finansējumu, mums nekas cits īstenībā neatliek, kā prasīt arī ministres demisiju," teica Rācenis.
Jautāts par iespēju vērsties Satversmes tiesā, prasot to vērtēt likuma pildīšanu, Rācenis atzina, ka šajā jautājumā asociācija ir konsultējusies ar juristiem, tāpat runāts ar Tiesībsarga biroju par šī jautājama "juridisko un proceduālo pusi".
"Tāda iespēja pastāv, un tas stāv arī mūsu dienaskārtībā kā viens no iespējamiem variantiem," atzina Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs.
Viņš teica, ka pēdējo divu gadu laikā jauno ārstu atalgojums Latvijā ir pieaudzis. Tomēr pat ar 20% pieaugumu nākamgad atalgojums Latvijā nesasniegtu kaimiņvalstu līmeni. Igaunijā jaunais ārsts par slodzi saņem 2100 eiro "uz papīra", bet Lietuvā – 1300-1400 eiro.
Asociācijas vadītājs atzīmēja, ka jaunajiem ārstiem Latvijā ir liela slodze – ārsti strādā divas un vairāk slodzes. Tas noved jaunos mediķus pie izdegšanas, depresijas, dažkārt – arī domām par pašnāvību. Apmēram piektā daļa jauno ārstu vēl pirms rezidentūras dodas prom strādāt uz ārzemēm.
KONTEKSTS:
Cerībā panākt lielāku finansējumu medicīnas nozarē strādājošajiem veselības aprūpes darbinieki 7. novembrī rīkos sapulci – piketu pie Saeimas. Tādējādi daudzviet pacientiem 7. novembrī būs pieejama vienīgi neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Savukārt, ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. līdz 14. novembrim visā Latvijā rīkos akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!". Akcijā Latvijas lielākās slimnīcas, ģimenes ārstu prakses un sabiedrībā zināmi cilvēki aizdegs reālas un digitālas sveces, kā arī pusmastā nolaidīs Latvijas karogu. Ja nozares centieni negūs panākumus, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība ir gatava rosināt Saeimas pirmstermiņa atlaišanu.