Šodien Hipokrāta auditorijā ir savdabīga darba birža. Slimnīcu pārstāvji mēģina pārliecināt Rīgas Stradiņa universitātes studentus, kādēļ viņu iestāde ir vislabākā. Mediķiem sola daudz, arī piemaksas, transporta kompensācijas, apmaksātu dzīvokli visai ģimenei un karjeru. Vakanču netrūkst, piemēram, Daugavpils slimnīcā gaida 16 dažādu specialitāšu ārstus. Bonusā – dzīvoklis un stipendija.
"Rezidents tikai sāk darba posmus, ja ir noteikta dzīves vieta, tikai jāmaksā par komunālajiem, mēs aktīvi apzvanām, cik liels dzīvoklis vajadzīgs," stāsta Deniss Vasiļjevs, Daugavpils reģionālās slimnīcas pārstāvis.
"Rezidentiem papildus algai ir 220 eiro un maksas rezidentūrā 360 eiro. Profesijās piedāvājam - neirologi, otolaringologi, atbalstām neonatologus, no tiem plusiem ir dienesta dzīvoklis," ainu iezīmē Vasiļjevs.
Ventspilī visgaidītākais jaunais speciālists ir ginekologs.
"Ne tikai Ventspilī ir grūti uz dežūrām dabūt ārstus, ginekologus, internistus. Ginekologi numur viens," saka Juris Lācis, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes loceklis.
Alūksnes novads jau šobrīd maksā vairākiem topošiem mediķiem mācību maksu. Arī šie līgumi ir garantija, ka speciālisti būs.
"Alūksnes novads maksā divas stipendijas un četriem rezidentiem mācību maksas, varam apmaksāt dzīvokli, bet tas jārunā ar katru pašu," norāda Aivars Fomins, Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks. Alūksnē vajadzīgi ģimenes ārsti, pediatri un anesteziologi.
Vairāk par apmaksātiem dzīvokļiem 6. kursa studentus šobrīd uztrauc gaidāmais valsts eksāmens. Tagad, pēc sešiem studiju gadiem, pusceļš uz kāroto profesiju jau veikts. Nākamajā mācību gadā mācības turpināsies jau slimnīcā un ar pacientiem. Topošie ārsti Rihards, Māris un Laura jau zina, kur strādās. Tikai viens no viņiem paliks Rīgā.
"Man Preiļi ir dzimtā puse un esmu izlēmis, ka es atgriežos dzimtenē. Specialitāte ir ģimenes ārsts, tas ir 95%. Patriotisks, jā, lauki ir tuvu sirdij, un negribas Rīgā pavadīt visu dzīvi," saka Māris Skutelis, Medicīnas fakultātes 6. kursa students.
"Es [specializēšos uz] traumatoloģiju, ortopēdiju. Tēvs strādā Rīgā, pie tēva gribu pamācīties, varu uz laukiem," stāsta students Rihards Sīpols.
"Es domāju palikt Latvijā, man ir līgums ar Jēkabpils slimnīcu, no turienes nāku, sliecos par gastroenteroloģiju. Man maksā stipendiju jau vairākus gadus, un tāpat kā kolēģiem negribas palikt Rīgā," saka Laura Veide.
Tomēr Studējošo pašpārvaldē atgādina, ka bieži vien darba vietas izvēli nosaka pacientu plūsma. Un sarežģītākā ārstēšana notiek Rīgā, universitāšu slimnīcās.
"Lai strādātu reģionos, ir nepieciešams ne vien ārsts, bet arī pacienti. Un tā bieži vien ir lielākā problēma. Ja jauns speciālists aizbrauc tur strādāt, bet tur ir maz pacientu, nav tās prakses. Tāpēc rezidents spiests atgriezties uz Rīgu," norāda Natālija Šilova, RSU Studējošo pašpārvaldes priekšsēdētāja.
Nākamgad valsts gatava apmaksāt rezidentūru 250 studentiem, bet slimnīcu ziņas liecina, ka nepieciešami vismaz 400 jaunie ārsti, kas ar laiku varētu stāties pensijā ejošo kolēģu vietā.