Jelgavā ir 11 pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes, tomēr vecumā no 1,5 līdz 6 gadiem savu vietu tajās gaida vēl 1739 bērni. Daudzi vecāki šajā laikā izmanto aukles pakalpojumus vai apmeklē kādu no 10 privātajām izglītības iestādēm, kurās pašvaldības līdzfinansējums ir 200 eiro mēnesī.
"Mēs no savas puses arī maksājam šai privātajai izglītības iestādei. Tātad uz pusēm, un tas ir tāds kā kompromiss, ka mēs netiekam pašvaldības izglītības iestādē," sistēmu skaidroja piecgadnieka māmiņa Anete Kice.
Pirms budžeta apstiprināšanas vecākus sasniedza ziņa, ka pašvaldība iecerējusi līdzfinansējumu piecgadniekiem un sešgadniekiem samazināt no 200 uz 150 eiro mēnesī. Pašvaldībā skaidro, ka pēdējos divus gadus sagatavošanas grupas bērniem papildus maksāti 60 eiro mēnesī, lai atbalstītu iestādes pārejai uz jauno izglītības saturu.
"Šobrīd šis saturs ir ieviests, un sākotnējā doma bija - atbilstoši Ministru Kabineta noteikumiem līdzfinansēt piecu un sešus gadus veco bērnu programmu līdzvērtīgi tam, cik tas maksā mūsu pašvaldības iestādē," stāstīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne (Zaļo un Zemnieku savienība).
Neraugoties uz to, ka domes komitejās jau bija izskatīts budžeta projekts, kas paredzēja finansējumu sagatavošanas grupu audzēkņiem samazināt, domes vadība pēdējā brīdī uzdevusi saglabāt līdzfinansējumu esošajā apmērā līdz mācību gada beigām. Kā domes sēdē skaidroja izpilddirektore, līdz šim ir vērtēts tikai budžeta izlietojums, bet tagad speciālistiem būs jāizstrādā arī izglītības kvalitātes vadlīnijas, pēc kurām turpmāk lems, kuram bērnudārzam piešķirt papildu finansējumu.
"Es saprotu, ka tā ir oficiālā atruna, jo faktiski jau tai kvalitātes vērtēšanai ir jānotiek visu laiku.
Tur citādi nemaz nevar būt, un tas jau notiek gadiem. Vismaz tik ilgi, kamēr pastāv privātie bērnudārzi, un tāpēc es loģisku pamatojumu tam visam diemžēl redzēt nevaru," komentēja Jelgavas domes deputāts Gunārs Kurlovičs (Latvijas Reģionu apvienība).
Pret jauno kārtību iebilst ne tikai opozīcijas deputāti, bet arī bērnu vecāki.
"Šāds variants mūs noteikti neapmierina, jo mēs nezinām, pēc kādiem kritērijiem tiks vērtēts, un mēs vienalga zaudējam pārliecību, ka mums šis apmērs saglabāsies kā līdz šim," sacīja māmiņa Anete Kice.
"Mums noteikti tas nozīmē to, ka būs jāpārrēķina finanses - kas ir tā daļa, ko mēs nevaram nosegt. Un meklēsim iespējas, lai to finansējumu atrastu," norādīja pirmsskolas izglītības iestādes 'Mācos mācīties'' īpašniece Baiba Blomniece-Jurāne.
Par 30 eiro lielāku pašvaldības atbalstu šogad saņems reģistrētās bērnu aukles.