Pēdējo divu gadu laikā Jelgavā piedzimuši 1340 mazuļi. Vairums no tiem šogad jau sasnieguši vecumu, kad varētu apmeklēt bērnudārzu, tomēr izredzes iekļūt pašvaldības bērnudārzā ir visai niecīgas. Vietas trūkst arī privātajos bērnudārzos.
"Tiklīdz vecākais piedzima un saņēmām personas kodu, devāmies uz Jelgavas domi stāties rindā. Paprasīju, kad varētu būt, viņa uz mani tā paskatījās un teica: "Nu, māmiņ, nu, būs..." Stāvam rindā arī uz privāto dārziņu, un pašreiz mums ir auklīte, jo es pati esmu studente, un izvēlējāmies paņemt papildus auklīti," stāstīja divu bērnu mamma Karīna Kirilova.
Problēma saasinājusies pēdējos divos gados. Iemesli tam esot vairāki. Pirmkārt, lai nodrošinātu jaunās higiēnas prasības, tiekot uzņemts mazāk bērnu nekā iepriekš jau esošajos bērnudārzos, bet atlikušās vietas praktiski visas aizņemot deviņas prioritārās grupas.
"Mums diemžēl šis gads bija ļoti sarežģīts ar šiem ārpuskārtas iesniegumiem. Uz 2. maiju, kad mēs sākām komplektēt,
mums uz 350 vietām bija 415 iesniegumi par vietas piešķiršanu ārpus kārtas.
Tā kā mēs pat visus neesam nodrošinājuši, bet tas nenozīmē, ka neviens no rindas netika. Pavisam, pavisam neliels skaits. Tas būs zem 100 krietni. Faktiski tie būs uz pāris rokām skaitāmi skaitļi," stāstīja Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja vietniece Sarmīte Joma.
Pašlaik privāto bērnudārzu apmeklējot ap 900 bērnu, vēl 90 pieskata auklīšu dienestā reģistrētas auklītes, bet vismaz 200 ir palikuši bez nekāda pakalpojuma.
Lai aktualizētu problēmu un liktu deputātiem pārvērtēt prioritātes infrastruktūras attīstībā, kā arī komunicēt ar jaunajiem vecākiem, māmiņu klubs sācis parakstu vākšanu.
"Doma par to, ka vajadzētu celt bērnudārzus, ir bijusi jau pirms pusotra gada, bet mani mulsina tas, ka nekur netiek publiski parādīts, kad tas būs un cik tālu ar tiem bērnudārziem tas viss process ir," sacīja Jelgavas māmiņu kluba vadītāja Ieva Cīrule.
Finansējums jauna bērnudārza projektēšanai pašvaldības budžetā paredzēts bijis jau pagājušajā gadā, tomēr līgums tikšot slēgts tikai tagad, jo neviens no piedāvātajiem metiem neesot atbildis komisijas priekšstatam par vēlamo pirmsskolas izglītības iestādi. Opozīcijas deputāti gan uzskata, ka šajos apstākļos būtu pieticis ar vienkāršu ēku, ko var ātri uzbūvēt.
"Es domāju, ka ļoti daudzas ieceres ir vairāk vērstas uz ekskluzivitāti, nevis uz praktiskumu," uzsvēra opozīcijas deputāts Aigars Rublis ("Jaunā Vienotība").
Jelgavas novada domes vadība norādīja, ka vēlas, lai bērnudārzs būtu pieejams visiem bērniem.
"Šobrīd tā mūsu iecere ir, lai bērnudārzs būtu ne tikai grupas, bet arī nepieciešamā infrastruktūra iekļaujošajiem bērniem, un arī rehabilitācijas vajadzības tur tiktu ņemtas vērā," stāstīja Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne.
Līdz 2021. gadam pašvaldība plānojot pārņemt no Zemgales Olimpiskā centra un rekonstruēt arī kādreizējo bērnudārzu, kā arī paplašināt pirmsskolas vietu skaitu Jelgavas 6. vidusskolā.
Pašlaik rindā uz pašvaldības bērnudārzu, ieskaitot tos jelgavniekus, kuri pagaidām apmeklē privātās pirmsskolas iestādes, ir 2247 Jelgavā deklarēti bērni.