Uz izvērtētāju atklātajiem pārkāpumiem bērnu sociālās aprūpes centrā Jelgavas dome sākotnēji reaģēja ar neticību. Visi gaidīja valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas slēdzienu. Lūk, bāriņtiesas vadītājas teiktais aprīlī.
Jelgavas bāriņtiesas vadītāja Irisa Guntra Turčinska: "Tad, kad tiks saņemts gala novērtējums un kad visas institūcijas ar šo gala novērtējumu iepazīsimies, izvērtēsim un tad arī dosim attiecīgu novērtējumu."
Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (Zaļo un zemnieku savienība): "Protams, ka šobrīd mēs uzticamies bērnu nama vadītājai."
Tikai pēc valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas lūguma Jelgavas dome izveidoja komisiju, lai izvērtētu bērnu nama vadītājas Maijas Neilandes atbilstību ieņemamajam amatam. Jelgavas pašvaldības komisijas secinājums – direktore drīkst palikt amatā, ja izpildīs komisijas izvirzītos nosacījumus.
"Mēs secinājām, ka tomēr iestādei ir jāveido ģimeniskāka vide, ir jāstrādā profesionālāk ar audzēkņiem. Ir šis mikroklimats jāuzlabo, kāds ir iestādē starp audzinātājiem un audzēkņiem," norāda Jelgavas pilsētas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne.
Bērnu nama direktore Maija Neilande lielākajai daļai konstatēto pārkāpumu nepiekrita ne sākotnēji, ne tagad. Tomēr savas pašvaldības komisijas slēdzienam viņa piekrīt.
"Būtībā laikam pareizs viss, ideāli mēs nestrādājam, bet nekādi pārkāpumi tur netika atklāti, protams, ka darbs ir jāpilnveido," - tā Neilande.
Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centra direktore amatu pametīs no pirmā augusta. Iemeslus viņa nekomentē, taču liek noprast, ka tie ir saistīti ar nesenajiem notikumiem.
"Mēs direktori necentīsimies pierunāt palikt amatā, jo, ja cilvēks ir izdedzis un jūtas noguris, un izlasot komisijas ieteikumus apzinās, ka nepietiks enerģijas un drosmes ieviest, visus šos jauninājumus, kādi ir sistēmā, varbūt, ka lai nāk jauns cilvēks ar jaunām idejām," stāsta Irēna Škutāne.
Vasaras brīvlaikā bērni atgriezušies no internātiem, no mācību iestādēm un lielu daļu laika pavada uz vietas institūcijā. 52 bērniem, Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā paredzēti 44 darbinieki. Direktore saka – pēc pēdējiem notikumiem uzrakstīti 12 atlūgumi. Sociālais aprūpētājs Uldis Ozoliņš pašlaik studē, un tikai pirms mēneša atgriezies darbā bērnunamā. Te viņš savulaik strādājis jau iepriekš. Uldis saka – darbinieku vidū atmosfēra šobrīd ir stresaina. Viņš novērtē nesen ieviesto iespēju darbiniekiem apmeklēt psihoterapeitu izdegšanas novēršanai. Taču šādas iespējas trūkstot bērniem.
"Uzvedības korekcija - tas ir laiks, tas nav tā, ka tas notiek vienā dienā. Tas notiks ilgstoši. Diemžēl mums trūkst tie speciālisti, kuri būtu ļoti vajadzīgi, piemēram, psihologs," norāda JBSAC sociālais aprūpētājs Uldis Ozoliņš.
Psiholoģe Andrija Likova, kura piedalījās bērnu vajadzību izvērtēšanā un atklāja pārkāpumus Jelgavā, atzīst, ka rezultāts ir, jo izmaiņas, kaut lēnām, notiek ne tikai Jelgavas bērnu namā.
"Arī citās iestādēs notiek tomēr izmaiņas. Tas, kas ir saprotams, ka pieaugušie sāk izvērtēt. Cits aprūpes personāls sāk izvērtēts savu līdzšinējo darbību, savas uzvedības izpausmes," saka Likova.
Andrija novērojusi, ka arī bērni sāk vairāk uzticēties un uzzināt, ka ir iespējas vērsties pēc palīdzības.
"Katrā ziņā tas jautājums paliek caurspīdīgāks un atklātāks. Jo ir iespēja savā ziņā par to brīvi un atklāti runāt, tas vairs nav valsts mazais noslēpums, ko var viegli zem paklāja paslaucīt un kādus gadus atkal mierīgi dzīvot," uzsver psiholoģe.