Darbs pie jaunā novada teritorijas plānojuma izstrādes, kurā noteiktas prasības teritorijas izmantošanai un apbūvei, kā arī iekļauti dažādi teritorijas izmantošanas nosacījumi ar mērķi nodrošināt gan ekonomisko attīstību, gan dabas aizsardzību, Jelgavas novadā aizsākās 2017. gada vasarā un ilga 2,5 gadus. Plāna izstrādes laikā ar savu redzējumu par vēja ģeneratoru parku izveidi novadā klajā nāca uzņēmums ''Eolus'', kas radīja satraukumu daudzos iedzīvotājos.
“Mēs vēlējāmies, lai pašvaldība, atļaujot būvēt vēja elektrostacijas un parkus, nosaka konkrētus parametrus, līdzīgi kā tas ir mājām, zonām un citiem objektiem,” norāda sabiedrības iniciatīvas pārstāvis Ainārs Sviklis.
Viņš stāsta, ka teritoriālā plāna otrās redakcijas laikā pašvaldībai uzrakstījis vairākus iesniegumus ar šo lūgumu, tomēr neesot sadzirdēts. “Es pats personīgi kontaktējos ar domes deputātiem, uzrunājot katru no viņiem un jautājot, vai ir kāda informācija par vēja parku nākotni. Uz ko viņi atbildēja, ka nav, bet neesot arī pamata satraukumam,” stāsta Sviklis.
Neraugoties uz to, ka likums jau nosaka, ka vēja ģeneratoru parkus nedrīkst veidot uz Nacionālas nozīmes lauksaimniecības zemēm, kādas Jelgavas novadā ir diezgan daudz, Sviklis ar iesniegumu vērsās VARAM.
Veicot teritorijas plānojuma izvērtējumu, ministrija saskatījusi vēl vairākus pārkāpumus. Apbūves noteikumos dotas atsauces uz paskaidrojuma rakstā neesošiem pielikumiem. Pretēji detālplānojumā noteiktajam zonējumam individuālo dzīvojamo māju apbūve, teritorijas plānojumā tā iezīmēta kā lauksaimniecības teritorija. Arī kādreizējā Sibīrijas mēra lopu kapsēta, grafiskajā daļā attēlota kā lauksaimniecības teritorija.
Konstatējot virkni pārkāpumu, ministrija pieņēma lēmumu teritorijas plānojumu apturēt.
“Šobrīd esam tikai virspusēji pārskatījuši šo dokumentu, un atsevišķos punktos atzīstam, ka ir pašvaldības pieļautās kļūdas. Tomēr ļoti daudzos jautājumos esam gatavi ar ministriju diskutēt, jo uzskatām, ka jautājumi ir diskutējami, analizējami un pārstrīdami,” norāda Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte.
Saskaņā ar likumu pašvaldībai līdz 27. decembrim jāsasauc domes ārkārtas sēde, kurā vai nu jāpieņem lēmums atcelt saistošos noteikumus vai trīs mēnešu laikā rīkojums jāapstrīd Satversmes tiesā. Ar ministra rīkojumu šogad apturēti arī Ogres un Līgatnes novadu lokālplānojumi.