JKP iesaistās cīņā par ekonomikas ministra amatu – piedāvā Gati Eglīti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Jaunā konservatīvā partija pauž gatavību vadīt Ekonomikas ministriju un ministra amatam virza Saeimas deputātu Gati Eglīti, Latvijas Radio sacīja partijas vadītājs, premjera biedrs Jānis Bordāns.

ĪSUMĀ:

  • Pēc Vitenberga pāriešanas no “KPV LV” uz NA viņš atsaukts no EM vadīšanas.
  • “KPV LV” amatam virza Šmidri, NA uzskata – Vitenbergam jāturpina darbs.
  • JKP: Esam lielākā frakcija, tāpēc EM vadībai virzām Gati Eglīti.
  • Eglītis būtu gatavs kandidēt gan uz ekonomikas ministra, gan finanšu ministra amatu.
  • JKP būtu kandidāti darbam arī Iekšlietu ministrijā.
  • “KPV LV”: Mūsu frakcijas sarukums nav iemesls amatu pārdalei.
  • Kariņš cer: Sarunas par amatu pārdali neievilksies.

Gatis Eglītis

1978. gada 4. decembris
dzīves vieta - Engures novads

Izglītība:
2000. - Rīgas Ekonomikas augstskola, Bakalaura grāds ekonomikā
2002 - Džona Hopkinsa Universitāte (Itālija), Augstāko starptautisko attiecību maģistra grāds
2003. - Vīnes Diplomātijas akadēmija, Maģistra grāds starptautiskajās attiecībās

Karjera:
1999. - 2005. - Ārlietu ministrija, Drošības Politikas un Ekonomikas departamenti
2005. - 2007. - Ārlietu ministrija, Eiropas Ekonomisko un sociālo lietu komiteja
2007. - 2015. - Eiropas Komisija, Ekonomikas un Finanšu jautājumu departaments
no 2015. 9. - Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas birojs, ekonomikas padomnieks
no 2016. - ekonomikas ministra Arvila Ašerādena ekonomikas padomnieks
2016.3. - 2017.2. - Ventspils Brīvostas pārvaldes valdes loceklis
uz 2017. - AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" konsultants (garantiju un starptautiskā finanšu sadarbības jautājumi)
uz 2018. 9. - Eiropas Komisijas Vēlēšanu novērošanas misiju dalībnieks
2018.10. ievelēts 13. Saeimā no Jaunās konservatīvās partijas saraksta

 

Jānis Bordāns: JKP ekonomikas ministra amatam piedāvā Gati Eglīti
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

Ar 15 deputātu vietām JKP no koalīcijas partijām ir šobrīd lielākā frakcija Saeimā un šo kārti politiskais spēks gatavs izspēlēt, izrādot interesi par darbu Ekonomikas ministrijā.  

JKP gatava piedāvāt deputāta Gata Eglīša kandidatūru uz ekonomikas ministra amatu līdzās Nacionālās apvienības biedra Jāņa Vitenberga un uzņēmēja Pētera Šmidres kandidatūrām.

Attīstoties sarunām par portfeļu pārdali, JKP būtu kandidāti darbam arī Finanšu ministrijā un arī Iekšlietu ministrijā, norādīja Bordāns.

“Redzam, ka ļoti svarīgi ir stiprināt finanšu un ekonomikas nozari, un mums ir šādi piedāvājumi. Kamēr premjers nav izvirzījis plašāku amatu pārdali, tad šobrīd nav tikai ekonomikas ministra. Esam gatavi vadīt Ekonomikas ministriju, un mums ir kandidāts.

Gatis Eglītis, manuprāt, ir viens no profesionālākajiem kandidātiem, kas varētu vadīt ekonomikas nozari,” uzsvēra Bordāns.

JKP līderis pirmdienas rītā pauda pārliecību, ka valdībai ir nepieciešams kapitālais remonts, un Jaunā konservatīvā partija (JKP) ir gatava arī runāt par izmaiņām vairāku ministru amatos. JKP kā lielākajai koalīcijas partijai ir pirmā roka jaunu un jaudīgāku ministru izvirzīšanai, uzskata Bordāns.

Brīdī, kad premjers rosinās diskusiju par amatu pārdalēm, pašreizējais JKP Saeimas frakcijas deputāts Gatis Eglītis būtu gatavs kandidēt gan uz ekonomikas ministra, gan finanšu ministra amatu.

“Es justos labi abos šajos amatos, ņemot vērā manu pieredzi,” sacīja Eglītis.

Politiķis piebilda, ka uz kādu no šiem amatiem būtu gatavs kandidēt, ja premjers to rosinātu.

Pēc Eglīša domām, valdības darbs līdz šim bijis sarežģījumu pilns un tas atspoguļojas arī sabiedrības novērtējumā. Tuvojoties 14. Saeimas vēlēšanām, svarīgi sniegumu uzlabot, uzsvēra Eglītis.

“KPV LV” frakcijas vadītājs Māris Možvillo tikmēr uzsvēra, ka partijas izvirzītā Šmidres kandidatūra paliek spēkā. Turklāt viņš uzskata, ka amatu pārdale valdībā nav nepieciešama.

Možvillo uzskata, ka “KPV LV” frakcijas sarukums nav iemesls pārskatīt paritātes principu valdībā,

jo arī “Jaunās Vienotības” frakcija valdības izveides procesā bija tolaik mazākā, taču saņēma premjera, finanšu ministra un ārlietu ministra amatus.

“Ja paritāte mainās, tad skaidrs, ka premjers ir gatavs piekāpties Nacionālās apvienības vajadzībām, ignorējot pārējo sadarbības partneru intereses. Šajā gadījumā nevis mēs esam kaut kādi valdības šūpotāji, bet gan Nacionālā apvienība, kas izvirzīja savus merkantilos mērķus sagrābt ministriju, to piesavināties un uzskatīt par savu,” sacīja Možvillo

Cīņā par ekonomikas ministra amatu iesaistās arī Jaunā konservatīvā partija
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Premjers  Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) iepriekš pauda cerību, ka kolēģi amatu pārdales procesu neievilks, jo tas radīs valstī neskaidrību, kas nav vajadzīga. 

Viņš atgādināja, ka jebkura lēmuma pieņemšanai nepieciešams vienbalsīgs visu piecu koalīcijas partneru atbalsts.

Valdības vadītājs cer, ka partneri neiespers bumbu savos vārtos. Viņaprāt, sarunas par izmaiņām valdībā novērš uzmanību no valstij svarīgākām problēmām.

“No savas puses esmu pilns apņēmības un gatavs turpināt [sarunas par darbu valdībā]. No tāda viedokļa nekādu pretenziju man nav. Taču vai tas šobrīd vajadzīgs mūsu valstij? Es varētu saprast, ka kāds būtu gatavs gāzt valdību un nebūtu gatavs strādāt koalīcijā, bet visi partneri saka, ka vēlas turpināt darbu. Tātad mēs tagad veltīsim savu laiku un enerģiju kaut kam, kas, man liekas, ir otršķirīgi, tas ir, kādā veidā sadalīt amatus.

Tā vietā, ka mums vajadzētu veltīt visu savu laiku, lai palīdzētu izdomāt, kā mēs varam vēl gudrāk pieņemt lēmumus, piemēram, kā mūsu ekonomika var labāk atveseļoties,” sacīja premjers.

Pēc koalīcijas partneru sarunu virzības varēs spriest, vai piepildīsies premjera vēlme iztikt ar iespējami nelielām pārmaiņām amatu virknējumā, vai arī šī politiskās neievilksies krietni ilgāk, kā izskanējis, pat pēc pašvaldību vēlēšanām jūnija sākumā.

KONTEKSTS:

Sarunas par amatu pārdali koalīcijā izraisīja no “KPV LV” ievēlētā ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga lēmums pievienoties Nacionālajai apvienībai.  “KPV LV” valde vēlējās atsaukt viņu no ministra amata, bet Nacionālā apvienība uzstāja, lai Vitenbergs turpinātu darbu ministra amatā.

Pēc premjera aicinājuma Saeimas "KPV LV" frakcijas nolēma atsaukt savu izvirzīto ekonomikas ministru, un Kariņš ir izdevis rīkojumu par Vitenberga demisiju, bet “KPV LV” amatam izvirzīja uzņēmēju Pēteri Šmidri. Lēmums arī sašķēla “KPV LV” frakciju un to pameta vel 4 deputāti, rezultātā frakcija sarukusi no sākotnēji 16 ievēlētajiem deputātiem līdz sešiem.

Tikmēr NA vēlas pārņemt Ekonomikas ministrijas pārraudzīšanu un aicina pārskatīt koalīcijas līgumu, kurā katrai partijai pēc paritātes principa bija paredzēti konkrēti amati.  

Nacionālā apvienība (NA), "Attīstībai/Par!" un "Jaunā vienotība" ir gatavas runāt par ministru portfeļu proporcijas pārdali valdībā, bet Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) un "KPV LV" ir nepieciešams laiks, lai apspriestu šo piedāvājumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti