Jūrmalā mēra zelta ķēdi atkal varētu uzlikt Truksnis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

Jūrmalas pašvaldību vēlēšanās spīdošu rezultātu uzrādījušais Gatis Truksnis (ZZS) vārdos ieguvis vairākuma deputātu atbalstu, kas, visticamāk, viņam nodrošinās iespēju atkal uzvilkt tīkoto zelta amata ķēdi. To viņš bija zaudējis divus mēnešus pirms vēlēšanām.

Truksnis „bez piecām minūtēm” Jūrmalas mērs?

Jūrmalas aizsardzības biedrība, kas uzskata, ka Truksnis uzvarējis līdzīgi kā Ušakovs Rīgā, tikai pateicoties savām „brīvbiļetēm”, sagaida no „zaļā mēra” dabas teritoriju lielāku aizsardzību.

Vairāk nekā 35% balsu šajās pašvaldību vēlēšanās ieguvušajai Gata Trukšņa pārstāvētajai Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) nepieciešama viena deputāta balss, lai nodrošinātu vairākumu Jūrmalas domē. Tik liels atbalsts pavasarī gāztajam mēram Truksnim bija pārsteigums daudziem.

Taču Trukšņa foto alejas Jūrmalā un tām piebalsojošā Latvijas Zemnieku savienības kampaņa Rīgā, kas citiem politiķiem par nepatiku domes labos darbus piedēvēja Truksnim, izskaidro lielo atbalstu. „Es balsoju par Truksni. Viņš pēdējā laikā no tā visa kopuma izskatījās vispieņemamākais,” saka kāds jūrmalnieks. Citi pauž, ka viņš ieviesis brīvbiļetes sabiedriskajā transportā un vide kļuvusi skaistāka.

Pēc ZZS iegūtajiem septiņiem deputātu mandātiem, nākamā populārākā partija Jūrmalā ir „Saskaņas centrs” - no tās saraksta domē iekļuvuši trīs deputāti, to vidū arī mēra vietniece Larisa Loskutova. Pa diviem krēsliem saņēmusi partija „Tev, Jūrmalai”, domē atkal iekļūstot saraksta līderim - deputātam Arnim Ābelītim.

Divas vietas ir „Vienotībai”, no kuras kandidātiem ievēlēts pašreizējais mērs Juris Visockis un deputāte Iveta Blaua, kas ārpus Jūrmalas labāk zināma kā bijušā kūrortpilsētas mēra Raimonda Munkevica kukuļdošanas prāvas galvenā lieciniece. Jūrmalā līdz šim ietekmīgā Munkevica partija jaunajā domē nebūs pārstāvēta. Vienu deputāta vietu ieguvusi Nacionālā apvienība.

Truksnis jau paguvis izteikties, ka „ar garantiju” būs mērs. Aizbildinoties ar aizņemtību partiju sarunās, Truksnis nevēlējās Latvijas Radio atbildēt uz jautājumiem par koalīcijas aprisēm. ZZS deleģētā Iveta Grigule apstiprināja, ka Truksnis vēlas savākt iespējami plašu atbalstu. „Cik man zināms, tad Trukšņa kungam galvenais uzstādījums ir pie galda nosēdināt maksimāli daudz deputātu. Un tieši deputātus, nevis partijas. Šī sašķeltība – no tās ir jāiet prom,” stāsta Grigule.

Potenciālie partneri koalīcijā – draudzēties griboši un noslēpumaini

Truksni atbalstīt gatava partija „Tev, Jūrmalai”, kuras līderis Ābelītis šajā sasaukuma bija viens no tiem, kurš balsoja par Trukšņa atbrīvošanu. Darboties plašā koalīcijā grib arī „Saskaņas centrs”, kas gan vēl nekādu piedāvājumu nav saņēmis, apliecina Loskutova. „Es domāju bez nosacījumiem, jo mums jādomā par pilsētu,” norāda Loskutova, izvairoties no konkrētas atbildes par iespējamo amatu sadalījumu.

Neko daudz par sarunu gaitu negrib klāstīt pašreizējais mērs Visockis. „Neviens mums neko nav solījis. Es jums jau pateicu. Ko jūs pratiniet mani?” pikts kļūst Visockis.

Visockis „Vienotības” rezultātu Jūrmalā - iegūtas divas deputātu vietas - uzskata par brīnišķīgu, ņemot vērā ieguldītos resursus. Tomēr līdz šim „Vienotībai” pašvaldībā bija trīs deputāti.

Tirgus pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš, vērtējot partiju panākumus kūrortpilsētā, pauž, ka iedzīvotāji, ļoti iespējams, izvēlējušies starp daudzajiem mēriem to, kas viņiem šķitis vispieņemamākais. „Šajā kopējā mēru plejādē Truksnis izskatās tīri pieņemams, tīri spējīgs mērs,” uzsver Kaktiņš.

Sociologs min, ka ZZS pārliecinošais pārsvars viņu nav pārsteidzis, jo aptaujas radīja, ka jūrmalnieki ar ļoti daudzām jomām ir vairāk apmierināti nekā neapmierināti.

Pilsētas teritorijas plānojums kā mēra darba kritērijs

Kritiskāks ir Jūrmalas aizsardzības biedrības vadītājs Uldis Kronblūms, kurš atteicās kandidēt vēlēšanās no „Vienotības” saraksta, kad partijas mēra kandidāts Visockis apvainoja biedrību cilvēku „čakarēšanā”, regulāri apstrīdot dažādas būvatļaujas.

Kronblūms uzskata, ka šajās vēlēšanās nebija alternatīva piedāvājuma Trukšņa reklamētajiem labumiem, īpaši jau nekustamā īpašuma atlaidēm zemei, ko piešķīra dome. Lai gan arī šīs nodokļa atlaides izraisa divējādas izjūtas - jūrmalniekiem ir jāmaksā mazāk, bet pašvaldība neiegūst tik lielus ieņēmumus. „Šis samērīguma princips, ka 10 bagātākie cilvēki ieekonomē ap 100 000 latu,” pauž Kronblūms.

Jūrmalas aizsardzības biedrības vadītājs atzīmē, ka tieši „zaļā” Trukšņa vadītā dome šajā sasaukumā pieņēma pilsētas teritorijas plānojumu, kas pakļauj apbūvei daudzas dabas pamatnes. „Viņš ir tiešā mērā atbildīgs par teritoriālo plānojumu, kas mums visvairāk sāp,” norāda Kronblūms.

Vēlēšanās zaudējušie neveiksmes cēloņus meklē konkurentu viltībā

Jelgavnieks Gatis Truksnis kūrortpilsētā ieradās 2004.gadā, kad domi vadīja par kukuļdošanu vēlāk notiesātais Juris Hlevickis. Šajā sasaukumā no LPP/LC saraksta ievēlēto Truksni deputāti izraudzījās par mēru, kad no apcietinājuma domē bija atgriezies kukuļdošanā apsūdzētais Munkevics. Trukšņa-Munkevica koalīcija ar vērienu lika dažādos amatos dēlus, znotus un partiju biedrus, neaizmirsa arī Hlevicki, kad viņš bija atsēdējis piespriesto cietumsodu. Kad kolēģus nokaitināja cirka biļešu, karotīšu dāvināšana bērniem un citi vēlēšanu kampaņas elementi, viņš zaudēja mēra krēslu.

Ilmārs Ančāns bijis domes deputāts kopš 1997.gada, kā kukuļa adresāts bija galvenais liecinieks "Jūrmalgeitas" lietā, par Trukšņa atbalstīšanu šajā sasaukumā ieguva komitejas vadītāja vietu ar 1200 latu algu un amatu slimnīcā, Jaunajā domē viņa partija „Mūsu zeme” nav ievēlēta. Ančāns to skaidro ar ZZS reklāmas tēriņiem, kas, pēc viņa ieskatiem, vairākkārt ir pārkāpuši visus griestus. „Šī vara ir nopirkta. Mēs gatavosimies tiesai. Ja tiesa neizskatīs šo lietu un neizskatīs iespējamos korupcijas variantus, tad tiesa arī ir tāda pati,” ass ir Ančāns.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs gan pirms vēlēšanām paziņoja, ka viena no partijām saskaņā ar noslēgtajiem aģitācijas līgumiem ir pārsniegusi plānoto priekšvēlēšanu izdevumu apmēru. Brīdinājuma saņemšanu apstiprināja Latvijas Zemnieku savienība, bet pēc korekciju veikšanas limitu vairs nepārsniedza. KNAB skaidroja, ka aģitācijas pārkāpumus izvērtēs pēc 1.jūlija, kad partijas būs iesniegušas deklarācijas.

Kādēļ tad Ančāns atbalstīja Truksni mēra amatā? Gribējis turpināt Munkevica laikā iesāktos darbus, skaidro vēlētāju uzticību zaudējušais deputāts. „Viņš izmantoja savas zināšanas, kā pakļaut,” saka Ančāns.

Jaunajā domē netikušais Munkevics palikšanu aiz ievēlēto strīpas skaidro ar politisko kampaņu, kas bija vērsta pret viņu, piemēram, ka deputāts Māris Dzenītis, kuru arī neievēlēja, pa Jūrmalas ielām vadājis Munkevicam neglaimojošus plakātus.

Munkevicam drīz būs jāatgriežas uz apsūdzēto sola Jūrmalas tiesā, kur viņu kopā ar partijas biedru Normundu Pīrantu tiesā par kukuļa došanu. Trīs gadu laikā kopš viņa aizturēšanas tiesvedībai vēl galu neredz.

No 15 jūrmalas domē ievēlētajiem uz trešo daļu attiecas Saeimas nesen pieņemtās izmaiņas likumā „Par pašvaldībām”, kas neļauj savienot deputāta amatus ar strādāšanu pašvaldības struktūrās. Ierobežojumi attiecas uz Loskutovas dzīvesdraugu, „Jūrmalas ūdens” valdes locekli Alekseju Volkovu un vairākiem domes darbiniekiem no Trukšņa komandas. Tas nozīmē pārkārtojumus, tāpat, iespējams, amatus uzņēmumos varētu zaudēt domē netikušie politiķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti