Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure stāstīja, ka inficēšanās iemesls varētu būt trešās personas, tādēļ virkne ierobežojumu attiecināti uz cietuma apmeklētājiem.
"Valsts vai pašvaldību iestāžu darbinieki, kuri pilda savas tiešās funkcijas ieslodzījuma vietās, tie šīs funkcijas veic, izmantojot īslaicīgās satikšanās telpas, kur ir sadalošais stikls.
Attiecīgi pārējiem mēs piedāvājam izmantot attālinātas iespējas, ja tas ir iespējams konkrētajā gadījumā," klāstīja pārvaldes priekšniece.
Ieslodzījuma vietās, kurās ir karantīna, atceltas jebkāda veida satikšanās. Sazināšanās ar advokātiem un juristiem notiek attālināti.
Cietumos, kur izsludināta karantīna, pārtraukti kolektīvie pasākumi, tajā skaitā pārtrauktas arī mācības cietuma skolās – gan vispārējās, gan profesionālās.
Savukārt sūtījumi ieslodzītajiem līdz izsniegšanas brīdim 10 dienas tiek aizturēti. Ne tikai sūtījumi tiek izolēti, bet arī jaunuzņemtie ieslodzītie atrodas karantīnā.
"Tie ieslodzītie, kas tiek uzņemti cietumā no jauna, vai tie, kas rotē starp cietumiem vai arī starp tiesu un cietumu, tiek ievietoti karantīnas telpās. Divas nedēļas viņi atrodas karantīnā un viņus novēro," teica Spure.
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece stāstīja, ka katru dienu vienā cietumā karantīnā ir no diviem līdz divdesmit cilvēkiem.
Karantīnas dēļ ir pārtrauktas ir laulību ceremonijas cietumos. Tā ir diezgan ierasta un bieža procedūra, ko tagad nākas pārcelt.
Spure pauda, ka Latvijas cietumi nav pārpildīti, taču lielākais izaicinājums ir, lai ieslodzītie savā starpā netiktos, piemēram, kad tiek ēdināti vai kad tiek veikti medicīnas pasākumi.
"Kā zināms, ieslodzījuma vietas, protams, ir ar ļoti novecojošu un nepiemērotu infrastruktūru mūsdienu sodu izpildes prasībām. Protams, ka daudzskaitlīgas telpas vai daudzvietīgas kameras nav piemērotas, lai mēs spētu reaģēt un izolēt cilvēku pēc nepieciešamības," sacīja Spure.
Covid-19 saslimušos transportē uz Latvijas Cietumu slimnīcu. Šobrīd slimnīcai pietiek resursu un ir nodrošinātas 30 gultasvietas. Ja būs nepieciešams, skaitu var paplašināt.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Spīdzināšanas novēršanas komitejas eksperte no Latvijas Ilvija Pūce uzskata, ka noteiktie ierobežojumi cietumos ir pamatoti. Svarīgākā ir ieslodzīto veselība.
"Mums nevajag saslimšanas un, nedod Dievs, nāves gadījumus ieslodzījuma vietā. Ieslodzījuma vieta ir tā vieta, kas ir šajā brīdī atbildīga par to cilvēku veselību un dzīvību, kas atrodas šajā sistēmā," sacīja Pūce.
Karantīna Jelgavas cietumā noteikta līdz 18. novembrim, bet Rīgas Centrālcietumā līdz 27. novembrim.