Jēkabpils novada Kaldabruņas sākumskola tika likvidēta pirms 17 gadiem, bet šeit joprojām valda dzīvība. Par to rūpējas biedrība "Ūdenszīmes". Biedrības organizētais siena skulptūru plenērs ir kļuvis par atpazīstamāko un iedzīvotāju vidū iecienītāko tradīciju.
Jau 12. gadu vasaras pilnbriedā Kaldabruņas skolas ābeļdārzā pulcējas gan vietējie, gan citu novadu iedzīvotāji, lai izbaudītu siena smaržu un radītu no tā kaut ko skaistu. Piedalīties var ikviens – biedrība “Ūdenszīmes” neprasa ne dalības maksu, ne iepriekšēju pieredzi skulptūru veidošanā. Tie, kuri plenērā piedalās jau gadiem ilgi, palīdz iesācējiem, savukārt paši pievēršas lielāku un sarežģītāku formu veidošanai. Katru gadu pasākumam tiek dota noteikta tēma. Šogad tā ir "Apgaismo".
"Teiksmainie dzīvnieki spīgožņi, viņiem būs uguns burkas – pilnas ar gaismu, bet gaisma būs tikai piektdien. Vēl jau tikai viss top. Ļoti patīk siena pļavā," atzina ilggadēja plenēra dalībniece Inita Šteinberga no Rīgas.
Darbā tiek izmantots koka karkass, uz kura tiek piestiprināts siens, bet ir figūras, kas top tikai no siena. Tāpat kompozīcijas papildina arī citi elementi, kas saistās ar konkrēto plenēra tēmu.
"Es Siena dienās esmu jau no paša sākuma. Pirms 13 gadiem es ar savu brālēnu un viņa kompāniju braucu uz Siena dienām un ar viņiem kopā taisīju no siena visādas figūras. Un šobrīd es kā brīvprātīgā esmu šeit un palīdzu," stāstīja Siena skulptūru plenēra dalībniece Elvita Studāne no Kaldabruņas.
Pasākuma organizatori uzsver, ka ir daudz tādu, kuri izauguši kopā ar Siena dienām. Plenērs veicina ne tikai vietējo iedzīvotāju aktivitāti, bet arī tūrismu.
"Ja mēs tagad kaut kur Latvijā sakām – mēs esam no Kaldabruņas, tad atbild – "ā, tur, kur tās siena skulptūras!" Pēc tā pazīst, un arī vietējie cilvēki ļoti priecājas par to, ka vietai ir identitāte," piebilda biedrības “Ūdenszīmes” vadītāja Ieva Jātniece.
Ik rudeni vairums vasarā tapušo siena skulptūru tiek sadedzināts, savukārt izturīgākās noturas pat vairākus gadus, piemēram, baznīca no siena Kaldabruņas skolas ābeļdārzu rotāja trīs gadus.