Kalētu pagasta sociālā atbalsta centrs līdz šim atradās muižas brūža otrajā stāvā. Lai tur nokļūtu, bija jādodas pa stāvām kāpnēm, kas nebūt nebija pa spēkam cilvēkiem ar kustību traucējumiem un tiem, kuriem visbiežāk nepieciešams sociālais atbalsts.
“Ratiņkrēslos tas nebija iespējams, es nācu lejā pie viņiem, paņēmu dokumentus, sakārtoju. Tikai tādā veidā, jo nav iespējams ar ratiņkrēslu te vispār uzbraukt,” stāsta Kalētu pagasta sociālā darbiniece Evita Dēzniece.
“Bija varianti: lifts pa āru, lifts pa iekšu, pacēlāji. Bet tas viss nerealizējās, jo daudzas lietas nebija iespējamas. Kāpnes par šauru, un laukumi par mazu, un nevar to izdarīt. Sapratām, ka jāpārceļas uz 1. stāvu,” stāsta Kalētu pagasta pārvaldes vadītāja Agrita Driviņa.
Pirms trim gadiem izdevies tikt pie telpām brūža pirmajā stāvā, kur savulaik bijusi kolhoza ēdnīca, vēlāk privātveikals. Taču daudzus gadus šīs telpas bijušas tukšas. Sācies darbs pie plānošanas, tehniskā projekta izstrādes, finansējuma piesaistes. 2020. gada martā uzsākti vērienīgie būvdarbi, kas praktiski pabeigti līdz maija beigām.
“Te bija ļoti liela demontāža. Nedēļu, pusotru tikai demontējām. Lauzām grīdas un sienas, viss tika izjaukts, palika tika nesošās sienas. Telpas tika pārplānotas,” skaidro SIA „Skorpions V” valdes priekšsēdētājs Valdis Strikmanis.
Sen lolotais sapnis par vides pieejamību ir īstenojies. Turpmāk nelielā pierobežas pagasta iedzīvotāji vienuviet varēs saņemt gan sociālos, gan arī medicīniskos pakalpojumus, jo jaunajās, plašajās telpās no daudzdzīvokļu mājas pārcēlies arī feldšerpunkts.
Iepazīties ar jaunajiem apstākļiem ieradušies gan kalētnieki, gan arī kolēģi no apkārtējiem pagastiem. “Prieks, ka kaimiņiem kaut kas labs. Mēs savulaik teicām, ka ieejam Eiropā. Tagad prieks, ka viņiem arī ir,” saka Virgas pagasta veselības centra medicīnas māsa Sarmīte Eidinta.
Kalētu feldšerpunkta vadītāja Iluta Futraka apliecina, ka lielākā problēma bija uzbrauktuve cilvēkiem ar invaliditāti.
Vērienīgie būvdarbi Kalētu muižas brūzī, ierīkojot sociālā atbalsta centru un feldšerpunktu, izmaksājuši 104,5 tūkstošus eiro. No tiem aptuveni trešdaļa ir Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums.