"E.Gulbja laboratorijas" projektu vadītāja Džineta Dimante sacīja: "Siekalu testi un izmaksas veidojas no dažādām pozīcijām. Pirmkārt, tās ir darbaspēku izmaksas – testēšanā ir iesaistīti apmēram 200 cilvēku, kas strādā dienu un nakti, sestdienas un svētdienas, svētku dienas."
Viņa skaidroja, ka testēšanas procesā iesaistīti kurjeri, kuri izvadā un savāc paraugus, reģistratori, kuri iereģistrē, laboranti, kuri caurām dienām un naktīm testē šos paraugus, informācijas tehnoloģiju speciālisti, programmētāji, kas nodrošina visu informācijas plūsmu, administrācija, zvanu centra darbinieki, kas atbild uz neskaidriem jautājumiem u.c.
Savukārt "Centrālās laboratorijas" valdes locekle Jeļena Storaženko skaidroja, ka visbūtiskākās izmaksas rada reaģents, jo tā cena vidēji ir 15 eiro. "Līdz ar to reālā peļņa, kāpēc var atļauties tādu cenu – pateicoties apjomam, principā peļņa laboratorijai ir ļoti maza," viņa norādīja.
Storaženko sacīja: "Tālākās izmaksas ir darbinieku samaksa, jo darbinieki strādā reāli diennakti, tas ir atalgojums arī par nakts stundām, tālāk ir izmaksas loģistikai, jo loģistika ir pa visu Latviju, lai būtu ērtāk pacientiem, ir speciāli atvērti vairāki Covid-19 nodošanas punkti, vairāk nekā 40, plus vēl visādas filiāles, kopā 64."
Un tomēr – kāpēc valsts maksā tikai ap 10 eiro, kamēr pārējiem izmaksas ir krietni dārgākas, līdz pat 30 eiro?
"E.Gulbja laboratorijas" projektu vadītāja norādīja:
"Protams, ka tā cena ir zemāka, jo valsts ir milzīgs pasūtītājs. Tiem, kas nodod individuāli, testu skaiti ir mazāki, cena ir atbilstoši tāda, kādas ir tās reālās izmaksas."
Tātad arī siekalu testa nodošana ir pakļauta tirgus likumiem: kas pērk vairumā, tam lielākas atlaides, taču "4. studijas" lasītājai bija vēl kāds jautājums, proti, testiem līdzi nāk tulkojums angļu valodā. Viņa ierosina – lai par tulkojumu piemaksā tie, kuriem tas ir vajadzīgs.
"Centrālās laboratorijas" uz to atbildēja: "Ir vajadzīga krievu, latviešu, angļu valoda, kas ir absolūtais pieprasījums pacientam, klientam, tad, kad viņš dodas kaut kur prom, izlido, vai arī uzņēmumi Latvijā var pieprasīt, tas ir darba stils, bez kā nevar."
Kāpēc šajos laikos, kad daudziem apstājušies darbi un līdz ar to arī rocība nav tik liela, netiek izskatīta iespēja par bezmaksas testu visiem? Uz šo jautājumu atbildēja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.
"No valsts puses šī testēšanās Covid-19 laikā laboratorijās tiek apmaksātas, ja cilvēkam ir aizdomas par Covid-19 simptomiem, ja ir sūdzības par veselības stāvokli, – tādā gadījumā šī testēšana ir valsts apmaksāta; bet ir jāņem vērā, ka tā rezultātā neveidosies sertifikāts, būs pieejams tikai laboratoriskais pārskats, un tas būs izmantojams, gan lai noskaidrotu rezultātu, gan ģimenes ārstam, lai uzraudzītu turpmāko ārstēšanu."