Dienas ziņas

Jauna bērnu operāciju zāle

Dienas ziņas

Ar "Johnson & Johnson" potētājiem iesaka otru devu

Kāpēc politiķi nevēlas diskutēt par eitanāziju?

Kāpēc politiķi Latvijā nevēlas diskutēt par eitanāziju?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eitanāzija jeb ar nolūku izraisīta cilvēka nāve, atvieglojot viņa nenovēršamas sāpes un ciešanas, pašlaik atļauta četrās Eiropas Savienības (ES) valstīs – Beļģijā, Nīderlandē, Luksemburgā un kopš 2021. gada marta arī Spānijā. Latvijā par eitanāzijas legalizāciju ir bijuši mēģinājumi diskutēt, taču pagaidām bez virzības. Vai šis ir tabu temats un par nāvi labāk nerunāt, diskutēja arī jaunākajā digitālā satura projekta "Būris" sērijā. Kādi ir argumenti un aizspriedumi par šo tematu?

Nepieciešamie vismaz desmit tūkstoši parakstu, lai iniciatīvu par eitanāzijas legalizāciju Latvijā iesniegtu Saeimā, tika vākti četrus gadus. Bet likumdevēji to ātri noraidīja un nekādu plašāku diskusiju nebija. Vien neizpratne sabiedrībā, kāpēc uz komisijas sēdi uzaicināja četru konfesiju mācītājus un dažus ārstus, nevis plašāku ekspertu loku.

Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule teica:

"Baznīca, jā, ir šķirta no valsts, bet nav aizliegta kā padomju laikos. Mācītāji ir tie, kas samērā bieži saskaras ar cilvēkiem viņu mūža pēdējos un nebūt tik priecīgajos mirkļos."

Iniciatīvai būtu jābūt par labāku dzīvi, nevis par labu nāvi, tā komisijas sēdē teicis ārsts Vilnis Sosārs, un deputāte viņam pilnībā piekrītot. Bijušas arī bažas, ka eitanāzijas iespēja var tikt izmantota neatbilstoši.

Kursīte-Pakule skaidroja, ka tās bijušas šaubas, vai tādā veidā netiktu radīta labvēlīga augsne arī tādiem gadījumiem, ka, lai tiktu pie mantojuma vai atbrīvotos no nevajadzīgas apgrūtinošas apkopes, eitanāzija būtu veids, kā tikt vaļā no gados veciem cilvēkiem viņu bezspēcības un, iespējams, nepietiekošas informētības dēļ.

Mācītājs, Eiropas Nāves un sabiedrības pētnieku asociācijas loceklis Rinalds Gulbis pauda:

"Tas ir tas, kā mums pietrūkst – aktīvas un kvalitatīvas diskusijas, akadēmiski neitrālas diskusijas, ārpus reliģiskās un baznīcu vides, ārpus politiķu vides."

Pēc ilgām diskusijām, piemēram, Spānijas parlaments šogad nobalsoja par eitanāziju, taču blakus esošajā Portugālē Konstitucionālā tiesa šādu parlamenta lēmumu apturēja.

Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ījabs teica: "Spānija ir ļoti reliģiska, protams, pozitīvā nozīmē – katoliska valsts. Tajā pašā laikā tur tika legalizēta eitanāzija, jo viņi atdala šos jautājumus. Mani reliģiskie uzskati nedrīkst būt par pamatu politiskiem lēmumiem."

Valstu sarakstam, kur atļauta eitanāzija, 7. novembrī pievienosies arī Jaunzēlande, kur sabiedrība par to nobalsoja pērn referendumā.

"Būris": Eitanāzija

Vairāk

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti