Saskaņā ar JV piedāvāto ministriju sadalījumu AS būtu jāuzņemas atbildība par četrām jomām – iekšlietu, zemkopības, reģionālās attīstības un veselības nozari. Taču AS izvairās tam piekrist, apgalvojot – pirms amatu dalīšanas jāvienojas par prioritārajiem darbiem un to finansējumu, turklāt par tik smagu jomu kā veselība jāparedz solidāra valdības atbildība.
Abu politisko spēku tikšanās trešdien, 9. novembrī, ilga divas stundas, bet arī pēc tās AS nebija gatavs skaidri piekrist vai noraidīt portfeļu sadalījumu. Un, kā šķiet, premjera pacietība pamazām zūd.
"Mēs piedāvājam skaidru 14 jomu sadalījumu pa atbildībām, un es gaidu no AS skaidru atbildi. Riņķī apkārt mēs varam te runāt, bet drīz sākam tērēt viens otra un visas sabiedrības laiku.
Lūdzu, izrunājiet – piekrītiet vai nepiekrītiet, bet tad vismaz būs skaidrība. Jo šobrīd mēs spolējam kā automašīna dubļos vai uz ledus un netiekam uz priekšu," sacīja koalīcijas veidošanas sarunu vedējs.
"Vienīgais veids, kā mēs šo ledu varam lauzt, ir nu vienoties kopīgi iet uz priekšu ar manis piedāvāto modeli, uzņemties atbildību [trīs topošās koalīcijas partneriem] par 14 sfērām un sākt strādāt pie valdības deklarācijas. Ja mēs šonedēļ nevaram tikt skaidrībā, tad mēs droši vien vispār netiksim skaidrībā. Tiekot līdz nākamajam solim un rakstot valdības deklarāciju, vienošanās par darāmajiem darbiem starp trīs politiskajiem spēkiem būs izaicinājums pats par sevi," piebilda Kariņš.
Tikmēr AS pārstāvji aizvien paliek pie sava un uzstāj, ka pirms ministru portfeļu sadalīšanas jātiek skaidrībā par uzdevumiem un paveicamo, jo īpaši veselības aprūpē, izglītībā, labklājībā un iekšlietās. Turklāt jārod kopīga apjausma, kuriem mērķiem finansējuma pietiks, argumentēja AS pārstāvis Edvards Smiltēns.
"Šobrīd tiek piedāvāts kaķis maisā. Kaste ar milzīgu jautājuma zīmi, pārsteigums. No sākuma sadalīt krēslus, kuros nezināsim, ko partneri atbalstīs, kādas būs iespējas attiecīgās nozares finansēt un kādus rezultātus sasniegsim.
Mēs gribam šo lietu apgriezt otrādi," sacīja Smiltēns.
Smiltēna teiktais, ka politiskajās tradīcijās kārtējo reizi piedāvāts sākt ar krēslu sadali, sakaitināja Kariņu. "Mēs nerunājam, kā sadalīt krēslus. Mēs piedāvājam skaidru sadalījumu par atbildībām."
AS līderis Uldis Pīlēns piebilda, ka, lai arī abi politiskie spēki saturiski un intelektuāli viens otru saprot, nevar atkārtot līdzīgu politiku kā iepriekšējās Saeimas laikā un atsaucās uz Valsts prezidenta Egila Levita uzrunu pirmajā 14. Saeimas sēdē.
"Tās ir nepieciešamas pārmaiņas valsts pārvaldē, lai turpinām ministriju vadību kā feodālās saimniecības. Mūsu atpalicība Baltijā uzrāda, ka šis formāts nav pareizais formāts un mums vajag skaidras vadlīnijas, jo bez tām ir kā braukt bez ceļa kartes, kad katram izdala džipu vai ratus un braucam uz skatu," sacīja Pīlēns.
AS būšot gatavs piedāvāt pārstāvjus valdības deklarācijas veidošanas darba grupās, tomēr nesniedz skaidru atbildi uz Kariņa jautājumu par atbildību sadali. Vienlaikus jau drīz būšot skaidrība par atbildību sadalījumu Saeimā, lai parlamentārieši beidzot varētu sākt darbu.
Kariņš sagaida, ka AS līdz šīs nedēļas beigām teiks skaidru "jā vai nē" amatu sadalījumam. Ja līdz tam vienošanās netiks panākta, viņam nāksies ziņot Valsts prezidentam, ka koalīcijas sarunas nonākušās strupceļā un tad tās, visticamāk, būs jāsāk no jauna.
Politologs Filips Rajevskis sprieda – valdības veidošanas procesā sākusies emocionāla spēle "uz pacietību", kad sarunu dalībnieki mēģina ar dažādiem mājieniem likt pārējiem saprast – kurš jaunajā koalīcijā būs dominējošais.
"Es domāju – tur ir ļoti emocionāls moments. "Vienotība" sevi uztver par viennozīmīgiem vēlēšanu uzvarētājiem, bet "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība viņiem atgādina – dārgie draugi, jūs neesat uzvarētāji. Jūs esat lielākās frakcijas īpašnieki, bet tālu ne uzvarētāji un jums būs rēķināties!" teica Rajevskis.
Vienlaikus politologs norādīja – pārlieku ilgi šādi aizspēlēties partijas nevar atļauties, jo var izsīkt arī vēlētāju pacietība.
KONTEKSTS:
Nākamās koalīcijas partneri JV, AS un Nacionālā apvienība (NA) parakstīja sadarbības memorandu, kurā citstarp politiskie spēki par sasniedzamajiem mērķiem izvirzījuši valsts drošības uzlabošanu, veselības aprūpes pilnveidošanu, Latvijas enerģētiskās pašpietiekamības nodrošināšanu un apņēmušies nesaudzīgi cīnīties pret korupciju. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.
Tāpat JV piedāvājusi atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tiek gaidīta atbilde no AS par viņiem piedāvāto atbildības jomu sadalījumu.