Tiekoties ar Latvijas valdības vadītāju, Lukašenko uzsvēra, ka Rīga viņam nav sveša pilsēta un pašlaik pienācis laiks palielināt ekonomisko sadarbību starp abām kaimiņvalstīm. Viņš arī atzina, ka no trim Baltijas valstīm tieši ar Latviju pašlaik Baltkrievijai ir labākās attiecības.
Tikmēr premjerministrs Kariņš skaidroja, ka Latvijai ir svarīgi redzēt neatkarīgu, stabilu un ekonomiski plaukstošu Baltkrieviju.
Kā norāda Latvijas vēstnieks Baltkrievijā Einars Semanis, abu valstu interesēs ir padziļināt sadarbību transporta, loģistikas un naftas produktu pārvadāšanā. Latvijai Baltkrievija ir ļoti nozīmīga kaimiņvalsts, un abām aktīvāk jāizmanto ģeopolitiskais stāvoklis.
"Patreiz notiek zināmas izmaiņas tirdzniecības režīmā starp Krieviju un Baltkrievijas naftas un naftas produktu tirdzniecībā, un Baltkrievijai ir interese dažādot savus piegādes kanālus. Ne tikai eksports no Baltkrievijas caur Latvijas ostām, dzelzceļu, termināļiem, ostām un tā tālāk, bet arī virziens, kad nafta nāk no pasaules caur Latviju un Baltkrieviju.
Un tas ir viens no galvenajiem virzieniem, kur notiek sadarbība un dažādu risinājumu meklēšana," atzina vēstnieks.
Viņš atgādināja par Baltkrievijā sadarbībā ar Ķīnu topošo industriālo parku "Lielais akmens". Baltkrievijā iegūst salīdzinoši jaunu produktu naftas rūpniecībā – naftas koksu. Saistībā ar to plānota sadarbība Skandināvijas valstīm. Novopolockas kombināta vadība patreiz pēta un plāno, ka naftas kokss varētu tikt vests arī caur Latviju.
Abu valstu līderi arī pārrunāja plānus nākamgad kopīgi rīkot Pasaules čempionātu hokejā. Saistībā ar šo notikumu Krišjānis Kariņš uzdāvināja Baltkrievijas prezidentam Latvijas izlases hokeja kreklu ar viņa uzvārdu.
KONTEKSTS:
Kopš Latvijas un Baltkrievijas diplomātisko attiecību nodibināšanas pagājuši jau 27 gadi, taču augstākā līmeņa vizītes abu kaimiņvalstu starpā tā arī nav notikušas. Diplomāti gatavoja augsni, lai Rīgā ierastos Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.
Pēdējā laikā viņš vairākkārt piesaucis Latviju, liekot saprast, ka Minska grib aktivizēt sakarus ar Eiropas Savienību. Kā skaidro politologi, Krievijas spiediena dēļ Lukašenko ir lielās sprukās.
Jautājums par kaimiņvalsts līdera vizīti Latvijā gaisā virmo jau divus gadus. Pēc tam, kad 2016. gadā Eiropas Savienība atcēla lielāko daļu sankciju pret Minskas režīmu, ielūgumus Lukašenko saņēmis no daudzām Eiropas galvaspilsētām - Briseles, Minhenes, Varšavas. Lukašenko nekur nebrauca. Pirmo izvēlējās Austriju.