Panorāma

Hersonas iedzīvotāji gatavojas bargai ziemai

Panorāma

Panorāma

Ar dziesmām un kulināro mantojumu galdā

Kļockas, dziesmas un kopābūšana jeb kā valsts svētkus svin Vabolē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

Sagaidīt mājās, mīļos un tuvos. Tā ir vēlēšanās, ko Latvijas proklamēšanas gadadienas gaidās izsaka lauku iedzīvotāji. Tāpēc svētkiem gatavojas laicīgi, pagastu kultūras namos koncertiem izskanot visas nedēļas garumā. Kā svētkus atzīmē laukos?

Vaboles ciematā skola, pagastmāja un muzejs teju vai dala vienu pagalmu. Tāpēc uz svētku koncertu var paspēt, skolas durvis aizverot, arī gandrīz vai pēdējā brīdī. Latvijas dzimšanas dienai veltītajam pasākumā aptuveni 600 cilvēku apdzīvotajā pagastā uz skatuves gatavojas kāpt gan lielie, gan mazie dejotāji, popgrupa un etnogrāfiskais ansamblis. Kultūras dzīves kūsāšanai bez skolu jaunatnes neiztikt. Pagasta pārvaldes vadītāja izpētījusi, ka tā tas bijis vēl Ulmaņlaikos.

"Tad bija viens lielais Līksnas pagasts, bet Vaboles skola bija vislielākā un tā arī šos lielos svētku koncertus nodrošināja," saka Vaboles pagasta pārvaldes vadītāja Aina Pabērza.

Etnogrāfiskā ansambļa dalībnieces gan nav nekāda skolu jaunatne. Uzreiz pēc valsts svētkiem ansamblis tepat kultūras namā prezentēs savu ceturto disku. Viss mēnesis vienā dziedāšanā. "Svētku nav bez dziedāšanas. Kas tie par svētkiem, ja neuzdzied?" vaicā etnogrāfiskā ansambļa "Vabaļis" dalībniece Veronika.

Kamēr kultūras namā meklē papildus solus, arī Skrindu dzimtas muzejā tie vēl pilni. Kulinārā mantojuma meistarklasē top kļockas.

Tas ir svētku, ne ikdienas ēdiens, skaidro saimniece Vija Kudiņa no Aglonas. "Tos jāēd pirkstus laizot un šmakstinot, tad arī garša atklājas tai kļockai."

Lauku saimniece svētkiem gatavojas laicīgi, jau pāris dienas iepriekš. Taču, lai māju kārtojot un virtuvē rosoties nenogurtu – jāiesaista visa ģimene.

"Ruletītes taisīsim. Man jau zivs, līdaka izvilkta no ledusskapja. Tagad taisīšu," saka saimniece Genovefa Žuka no Vaboles. "Kad saime ir pie galda, kad izrunājas, parunā par bijušo, parunā par nākotni, tā jau ir tā svētku noskaņa," piebilst Kudiņa.

Tikmēr kultūras namā atskan valsts himna. Goda vieta ierādīta pagasta iedzīvotājiem, kas valsts karogu tur uzvilktu mastā katru dienu.

"Mums ir divi [karogi], viens ir Latgales un otrs Latvijas. Un tā viņi visu laiku plīvo," stāsta Vaboles pagasta iedzīvotāja Marija Vingre.

"Kad tu ej mājās no darba, izkāp no autobusa, ej un ieraugi to karogu, tev ir tā sajūta, ka esi mājās. Un tā ir tik fantastiska sajūta!" piebilst Vaboles pagasta iedzīvotāja Dace Pudāne.

Šiem pagasta iedzīvotājiem uzdāvāti maizes kukulīši. Bet ko dāvināt Latvijai?

"Es uzdāvinātu veciem cilvēkiem, tie kuri ratiņkrēslos, viņiem vajadzētu vairāk palīdzības," atzīst Vaboles vidusskolas audzēknis Rainers.

Vaboles vidusskolas audzēknis Mārcis spriež: "Ko es uzdāvinātu Latvijai? Labāku armiju un aizsardzību no Krievijas."

Tikmēr deju kopas "Aisma" dalībnieki Nellija, Rolands, Jānis Lauris, Linda vēlēja: "Mīlestību! Emocijas. Lai ir aktīvi jaunieši. Lai kopjam tradīcijas."

Un visi kā viens, lauku iedzīvotāji svētkos gaida mājās sev tuvākos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti