KNAB galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Laura Dūša informēja, ka KNAB veicis pārbaudi, vai RNP, pārskaitot finanšu līdzekļus biedrībai "Arodbiedrību koordinācijas centrs", kura savukārt pēc tam finanšu līdzekļus pārskaita arodbiedrībai "LABA", ir ievērojusi publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteiktos ierobežojumus rīkoties ar finanšu līdzekļiem.
Dūša sacīja, ka pārbaudes ietvaros, izvērtējot no RNP saņemto un biroja rīcībā esošo informāciju, tika konstatēts, ka RNP analoģiski kā galvaspilsētas sabiedriskā transporta uzņēmuma "Rīgas satiksme" no darbinieku algām ieturētās biedru maksas ieskaita attiecīgās arodbiedrības - "LABA" vai "LABA.RNP" - norēķinu kontā, bet mērķa maksājumus un finanšu līdzekļus kultūras, atpūtas, sporta, veselības uzlabošanas, apmācību, pieredzes apmaiņas pasākumu organizēšanai - biedrības "Arodbiedrību koordinācijas centrs" norēķinu kontā.
"Līdz ar to RNP darbinieku sociālās nodrošinātības nodrošināšanā iesaistīta gan biedrība "Arodbiedrību koordinācijas centrs", gan arodbiedrības "LABA" un "LABA.RNP", tādējādi, iespējams, neievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteikto, ka kapitālsabiedrība rīkojas ar finanšu līdzekļiem un mantu lietderīgi, tas ir, rīcībai jābūt tādai, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu un mantas izlietojumu. Biroja ieskatā materiālie pabalsti, kas paredzēti šī darba koplīgumā, būtu izmaksājami no RNP darbinieku darba samaksas ieturētajām biedru maksām darbiniekiem, kuri ir arodbiedrību "LABA" un "LABA.RNP" biedri," skaidroja KNAB pārstāve.
Savukārt darba koplīgumā paredzētie finanšu līdzekļi RNP darbinieku kultūras, atpūtas, sporta, veselības uzlabošanas, apmācību, pieredzes apmaiņas pasākumu organizēšanai KNAB ieskatā ir uzskatāmi par dāvinājumu (ziedojumu) un par katru darījumu būtu slēdzams atsevišķs dāvinājuma (ziedojuma) līgums Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteiktajā kārtībā.
Vienlaikus Dūša vērsa uzmanību, ka valsts pārvaldes iestādes darbojas atbilstoši savai kompetencei, nepārsniedzot iestādei ar normatīvajiem aktiem noteiktās pilnvaras. "Līdz ar to birojs par jautājumiem, kas nav tā kompetencē, nav tiesīgs iejaukties valsts un pašvaldības iestāžu (to struktūrvienību) vai kapitālsabiedrību (to filiāļu) darba organizācijā un funkcijās ietilpstošo jautājumu izskatīšanā, kā arī jebkādā citā veidā ietekmēt šo institūciju amatpersonas, kuras ir patstāvīgas, neatkarīgas savu pienākumu izpildē," teica Dūša
Tādējādi, ņemot vērā minēto, KNAB Ušakovam kā kapitāla daļu turētāja pārstāvim nosūtīja vēstuli ar lūgumu izvērtēt "Rīgas satiksmes" un RNP veikto mērķa maksājumu biedrībai "Arodbiedrību koordinācijas centrs" lietderību un tiesiskumu, kā arī atbilstību Rīgas pilsētas iedzīvotāju interesēm, vienlaicīgi apsverot iespēju uzdot Rīgas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrībām pārtraukt finanšu līdzekļu piešķiršanu minētajai biedrībai un slēgt darba koplīgumus pa tiešo ar arodbiedrībām, kas nodibinātas, lai pārstāvētu un aizstāvētu strādājošo darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses.
Jau vēstīts, ka KNAB šogad pavasarī bija sācis pārbaudi, vai RNP ir ievērojis publiskās personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma noteiktos ierobežojumus rīkoties ar finanšu līdzekļiem.
Pārbaude tika sākta, balstoties uz Rīgas domes "Vienotības" deputātu frakcijas priekšsēdētājas Sarmītes Ēlertes iesniegumu, kurā KNAB aicināts pārbaudīt publiskajā telpā pieejamo informāciju par "Rīgas namu pārvaldnieka" naudas pārskaitījumiem "Arodbiedrību koordinācijas centram", kurš pēc tam finanšu līdzekļus pārskaita arodbiedrībai LABA.
RNP pieder Rīgas pašvaldībai. Uzņēmums izveidots, apvienojot 15 pašvaldības namu pārvaldīšanas kapitālsabiedrības. Kompānija apsaimnieko 4300 ēku, kurās pakalpojumus saņem gandrīz 180 tūkstoši klientu.