Bijušais KNAB darbinieks Juris Jurašs pērnā gada vasarā Latvijas Televīzijai un žurnālam “Ir” intervijās stāstīja, ka viņam izteikts miljona eiro kukuļa piedāvājums, lai ietekmētu bijušā “Latvijas dzelzceļa” vadītāja Uģa Magoņa krimināllietu. KNAB vadība, kuru viņš par to esot informējis, neesot rīkojusies.
Juris Jurašs telefonsarunā gan uzsver – kopš kukuļa piedāvājuma brīža pagājis aptuveni pusotrs gads.
“Birojs norāda, ka informācijas pārbaude par amatpersonas sniegtajām ziņām saistībā ar kukuļa piedāvājumu viena miljona eiro apmērā uzsākta savlaicīgi un atbilstoši amatpersonas sniegtajām ziņām. Veicot informācijas analīzi, birojs šā gada sākumā uzsāka kriminālprocesu, kura ietvaros tiek pārbaudīta sniegtā informācija,” norāda KNAB pārstāve Laura Dūša.
Paralēli KNAB izmeklēšanai turpinās arī Ģenerālprokuratūras sāktā un Drošības policijai nodotā izmeklēšana par iespējamu valsts noslēpuma izpaušanu. Par interviju, kurā atspoguļots Juraša teiktais, uz pratināšanu saukts Latvijas Televīzijas žurnālists Ivo Leitāns un žurnāla “Ir” žurnāliste Indra Sprance.
Žurnālistiem joprojām nav skaidrs, kas ir konkrētais noziedzīgais nodarījums, par kuru ierosināts kriminālprocess, un kāpēc viņi šajā procesā pratināti. Ar aizdomām, ka Ģenerālprokuratūras rīcību var uztvert kā apzinātu vēršanos pret žurnālistu profesionālo darbību, atklātu vēstuli ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram nosūtījusi Latvijas žurnālistu asociācija, LTV ziņu dienesta direktore, kā arī žurnāla ''Ir'' galvenā redaktore. Tajā ģenerālprokuroram uzdoti četri jautājumi.
Kalnmeiers apliecina, ka ar šo vēstuli ir iepazinies, taču nekomentē situāciju, jo atbilde vēl nav sniegta: “Un medijiem nevaru neko ātrāk teikt, kamēr nav iesniedzējam atbildēts.”
Viens no atklātajā vēstulē uzdotajiem jautājumiem, kāpēc prokuratūra deva uzdevumu Drošības policijai nopratināt žurnālistus šajā lietā. “Neuzdeva Ģenerālprokuratūra neko. Uzraugošais prokurors strādā ar procesa virzītāju, izmeklētāju. (..) Es vispār šajā lietā neuzraugu un nesniedzu norādījumus. Šādus melus, starp citu, pagājušajā gadā izplatīja arī “Delna” un “Providus”,” saka Kalnmeiers.
Valsts noslēpums nevar būt ziņas par korupcijas gadījumiem un amatpersonu nelikumīgu rīcību. Tieši par to žurnālisti informēja sabiedrību.