Dienas ziņas

Austrijā korupcijas skandāla dēļ jauns kanclers

Dienas ziņas

Pieaug bažas par "Polexit"

Ko Latvijai nozīmē EP rezolūcija?

Ko Latvijai nozīmē Eiropas rezolūcija par viendzimuma partnerattiecību atzīšanu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Visām Eiropas Savienības (ES) valstīm vienādi jāatzīst viendzimuma pāru laulības vai partnerattiecības, kas reģistrētas citā dalībvalstī. Šādu rezolūciju pieņēmis Eiropas Parlaments. ES valstīs ir ļoti atšķirīgs juridiskais regulējums par seksuālo minoritāšu tiesībām. Briselē to uzskata par svarīgu prioritāti. "Eiropas Parlaments ir spēcīga balss Eiropā, taču mēs nedrīkstam kaut ko ar varu uzspiest," Latvijas Televīzijai atzina Eiroparlamenta deputāts no Luksemburgas. Ko šī rezolūcija nozīmē Latvijai? Vai divi Latvijas pilsoņi, kas citā ES valstī reģistrējuši savas partnerattiecības, arī mūsu valstij jāuzskata par ģimeni?

Digitālā satura projektā "Būris" sabiedrisko mediju portālā LSM.LV publicēta jaunākā sērija "Partnerattiecības".

Tajā vērojama divu juristu viedokļu cīņa par Dzīvesbiedru likumu.

Vai ļaut reģistrēt attiecības pāriem ārpus laulības, ko daudzi uzskata par ceļu uz viendzimuma attiecību legalizāciju Latvijā? Un vai tas tiešām apdraud tradicionālās ģimenes?

Eiropas Parlamenta rezolūcija, kas pieņemta ar ievērojamu balsu vairākumu, sagatavota, reaģējot uz ES pilsoņu reālām sūdzībām. Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele sacīja: "Šis jautājums lielā mērā ir izgaismojies pašreizējā pandēmijas situācijā, kad mēs redzam, ka viendzimuma ģimenēm ir problēmas atkalapvienoties, un parlaments vienmēr reaģē uz šīm aktualitātēm."

Rezolūcija atsaucas uz ES Tiesas spriedumu lietā "Komans un Hamiltons pret Rumāniju". Proti, viendzimuma pāris, kas nolēma pārcelties uz dzīvi Rumānijā, to nevarēja izdarīt, jo valsts neļāva vienam no pāra, Eiropā dzīvojošam amerikānim, saņemt uzturēšanās atļauju Rumānijā.

Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja Vita Anda Tērauda ("Attīstībai/Par!") pauda: "Rezolūcija pati par sevi nav juridiski saistoša, bet viņa atgādina vairākus principus, un viens no tiem ir, ka Eiropas tiesas spriedumi ir saistoši un rezolūcija tieši atsaucas uz tiesas spriedumu situācijai Rumānijā, kad laulātiem, kas bija laulājušies Beļģijā, viņiem netika piešķirtas laulāto tiesības Rumānijā."

Tātad rezolūcija aicina ES valstis atzīt citās dalībvalstīs noslēgtas viendzimuma laulības un partnerattiecības.

"Eiropas Parlaments nevar pavēlēt, tas tā nedarbojas, mēs esam demokrātiska struktūra. Pilnvaru ietvaros ir šāda iespēja paredzēta, ka Eiropas Parlaments nāk ar šo iniciatīvu, kur tiek sagaidīta rīcība. Ne jau tāpēc, lai tikai parunātu, bet tiek sagaidīta konkrēta rīcība, un tad atbilstošajām institūcijām nacionālajā līmenī vai Eiropas līmenī ir jārīkojas," norādīja Rībele.

"Būris": Partnerattiecības

Vairāk

Eiropas Parlamenta deputāts no Polijas Roberts Bedrons Latvijas Televīzijas diskusijā teica: "Nav nekāda jēgpilna iemesla, kāpēc poļiem vai latviešiem nevar būt līdzīgas tiesības. Kāpēc homoseksuālam vīrietim Polijā vai homoseksuālai sievietei Latvijā nav tādas pašas tiesības kā homoseksuālim Luksemburgā vai Francijā? Nav nekāda objektīva iemesla šādai nevienlīdzībai. Un tas ir tas, kāpēc mums kopīgi jāturpina virzība pretī videi, kurā mēs vēlamies dzīvot – kas ir droša, kas ir vienlīdzīga, kas ir aizsargājoša, kurā ir labas rezolūcijas, direktīvas un kas šo padarītu par vienlīdzīgu Eiropu."

Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja Tērauda uzskata, ka jau drīzumā Latvijas parlamentam būs jāatgriežas pie Kopdzīves likuma, lai realitātē iedzīvinātu Eiropas vienlīdzības principus.

"Es domāju, ka Latvijas sabiedrība ir gatava to akceptēt, sabiedriskās domas aptaujas to rāda, it īpaši, ja mēs skatāmies, kā domā gados jaunāki cilvēki, kādā sabiedrībā viņi grib dzīvot. Ir pilnīgi skaidrs, ka šī ir normāla daļa no tās sabiedrības, kurā viņi grib dzīvot," teica Tērauda.

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti