Par to pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes preses konferencē stāstīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), satiksmes ministrs Tālis Linkaits (“Konservatīvie”) un Saeimas deputāti Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) un Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība).
Dzintars norādīja, ka Saeima jau šo ceturtdien varētu skatīt Saeimas Ārlietu komisijas atbalstīto ieceri apturēt Latvijas un Krievijas vienošanās pantu, kas regulē memoriālo būvju un masu apbedījumu vietu uzturēšanu. Dzintars skaidroja, ka koalīcijas sanāksmē pirmdien "gūta pārliecība" par nepieciešamību šādu soli spert.
Pēc Dzintara sacītā, tas pašvaldībām, tostarp Rīgai, sniegs būtiskas iespējas rīkoties attiecībā uz objektiem, kurus "liela daļa sauc par okupācijas simbolu". Politiķis pauda cerību par Rīgas domnieku izlēmību Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanas jautājumā, tomēr, ja "pašvaldībām pietrūks dūšas" pieņemt lēmumus, tad viņš neizslēdz iespēju par papildu Saeimas iesaistīšanos.
Arī satiksmes ministrs Linkaits vērsa uzmanību uz pašvaldību lomu padomju okupācijas pieminekļu likvidēšanā: “Svarīgi, lai ne tikai Saeimas līmenī, bet arī pašvaldību līmenī būtu izpratne par šādu okupācijas pieminekļu aizvākšanas no publiskās telpas.”
Savukārt premjers, vaicāts par potenciālajiem drošības riskiem un sabiedrības neapmierinātību, ja piemineklis Uzvaras parkā tiktu demontēts, sacīja, ka situācija kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī ir mainījusies gan Latvijā, gan visā pasaulē. Viņš norādīja, ka arī sabiedriskās domas aptaujas arvien biežāk parāda, ka sabiedrība labāk izprot Krievijas rīcību un to nosoda, kā arī vairāk pārdomā savus iepriekšējos uzskatus.
"Nospiedošais sabiedrības vairākums uzskata, ka šādiem pieminekļiem nav vietas sabiedrībā. Soli pa solim atbrīvosimies no okupācijas atliekām. Process virzās uz priekšu. Nav jautājuma – vai, bet gan – kad un kā. Soli pa solim, un mēs atbrīvosimies no šiem okupācijas pārpalikumiem," pauda premjers.
KONTEKSTS:
Pēc tam, kad Krievijas februāra beigās iebruka un izvērsa karu Ukrainā, Latvijā ar jaunu sparu uzvirmoja diskusijas par Uzvaras parkā esošā pieminekļa turpmāko likteni. Pieminekli nojaukt neļauj Krievijas un Latvijas noslēgtā vienošanās par Krievijas militāro pensionāru sociālo aizsardzību. Saeimas komisijā sākusi izvērtēt Latvijas un Krievijas divpusējos līgumus, lai lemtu par katra konkrēta līguma iespējamo darbības apturēšanu vai denonsēšanu.
Saeimas komisijām vēl būs jāvērtē Tieslietu ministrijas sagatavotie priekšlikumi iespējām pārveidot vai demontēt pieminekli Uzvaras parkā. Tikmēr Rīgas domes Pieminekļu padome jau konceptuāli vienojās, ka piemineklis Uzvaras parkā ir jāpārdēvē.
Netiek izslēgta iespēja rīkot referendumu par pieminekļa nojaukšanu.
Piemineklis Uzvaras parkā ik gadu 9. maijā ir daļas sabiedrības pulcēšanās vieta. Taču šogad ar mērķi liegt 9. maija svinības Saeima ierobežoja pasākumus pie Padomju armijas pieminekļiem.