Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) otrdien, 26. oktobrī, vakarā izplatīja paziņojumu, prasot veselības ministra demisiju, pārmetot ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu. LĀB trešdien, 27. oktobrī, pievienojās Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Jauno ārstu asociācija, kā arī Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.
Sarosījusies arī opozīcija. Pēc ārpus frakciju deputāta Māra Mičerevska iniciatīvas Saeimā iesniegts Pavļuta demisijas pieprasījumus, kuru atbalstījusi opozīcijā esošā "Saskaņa" un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS). Mičerevskis uzskata, ka ministram jāuzņemas atbildība par zemo vakcinācijas aptveri.
"Kādam ir jāuzņemas atbildība.
Ja koalīcija neatbalstīs šo demisiju, tā būs ļoti liela kļūda, jo šo vainu kādam vajadzēs uzņemties," uzskata opozīcijas deputāts.
Koalīcijas partijas vismaz pagaidām nav gatavas atzīt, ka ministra vaina būtu tik liela, ka viņam amats jāatstāj. Taču vienlaikus partiju pārstāvji atzina, ka veselības aprūpē ir krīze.
"Tiktāl, cik tālu koalīcija strādā kopā un pieņem lēmumus, mēs sagaidām, ka koalīcijas partneri atbalsta ministru," sacīja "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce.
Partiju apvienības "Jaunā Vienotība" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis atzīmēja: "Būtu jāatjauno posms, ka nozare iet uz ministriju un runā. Vai darbojošās personas paliek tās pašas, grūti pateikt, bet tas, ka jānodibina kontakti, ir skaidrs."
Partijas "Vienotība" ģenerālsekretārs Artis Kampars sarunā ar Latvijas Radio uzsvēra: "Reāli krīzes situācijā, kurā tā māja deg, mainīt ugunsdzēsēju biroju? Tam ir mājas dzēšanas stratēģija, bet tā māja joprojām deg. Atstāt tās liesmas bez kontroles, manuprāt, būtu bezatbildīgi. Līdz ar to mēs uzskatām, ka valdības maiņa nav ne vietā, ne laikā, ne pamatota."
Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāts Uldis Budriķis uzsvēra, ka valstij ir nepieciešama stabilitāte. "Vai to Pavļuts spēj nodrošināt, jāvērtē."
Savukārt JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns Latvijas Radio sacīja: "JKP uzskata, ka Latvijā valdībai ir jāstrādā kā vienotai, lai krīzi atrisinātu, nevis padziļinātu. Lai kādas domstarpības nebūtu mūsu valdībā, šobrīd pats svarīgākais ir, lai mēs uzturētu funkcionējošu medicīnas aprūpi, tiktu galā ar Covid-19 un 15. novembrī bērni varētu iet uz skolu. Cilvēkus atrast un ielikt par vadītājiem nav problēma. Tie Latvijā ir, un tas ir jādara atbildīgajiem par šo jautājumu. JKP atbalstīs jebkādu premjera rīcību, veselības ministra un viņa partijas, kas sekmēs šo uzdevumu."
Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars izteicies, ka, ja veselības ministrs demisionēs, tam gaidāmas ļoti smagas sekas valdības stabilitātē. Tomēr partijas deputāts Ritvars Jansons Radio norādīja, ka, viņaprāt, premjerministrs neprasīs Pavļuta demisiju: "Visa koalīcija saprot, ka šobrīd līdz ārkārtas stāvokļa beigām, kas būs novembrī, kad ir pastiprinātie "lokdauna" pasākumi, ir mazs laiks. Otrkārt, ir jāpieņem valsts budžets. Un pats galvenais ir saspīlētā situācija slimnīcās. To var atrisināt tikai sarunu veidā ar medicīnas darbiniekiem. Veselības ministram tas ir jādara, uz to noteikti arī šodien premjers viņu mudinās. Valdība, manuprāt, strādās tālāk."
Veselības ministra partija "Attīstībai/Par" uzskata, ka Pavļuta demisija šobrīd ir nevietā, Radio sacīja partijas pārstāvis Andris Skride: "Šobrīd – krīzes apstākļos, budžeta pieņemšanas apstākļos, premjeram nevajadzētu pieprasīt Pavļuta demisiju. Iespējams ir bijušas kādas komunikācijas kļūdas, bet Pavļuta kungam savs darbs ir jāturpina."
Skride teica, ka partijas deputāti par valdības stabilitāti, ja Pavļuts demisionēs, nav sprieduši, taču cer, ka līdz tam nenonāks.
Šī būs jau otrā reize šoruden, kad Saeimas vērtēs Pavļuta demisijas pieprasījumu. Par labu Pavļutam varētu nosvērties arī apstāklis, ka Saeima sākusi darbu pie nākamā gada valsts budžeta projekta izskatīšanas un deputāti varētu izvēlēties neapdraudēt tā pieņemšanu.
Nacionālās apvienības deputāts Ritvars Jansons intervijā Latvijas Radio pauda viedokli, ka viena ministra nomaiņa neatrisinās problēmu kopumu. Deputāts uzskata, ka veselības ministram vēl ir iespēja sarunāties ar ārstiem, lai mazinātu viņu bažas.