ĪSUMĀ:
- Sociālās aprūpes centros strauji izplatās Covid-19.
- No Labklājības ministrijas prasa rīcības plānu, Valsts kontrole aicina vērtēt LM rīcību.
- “KPV LV” aicinājusi Petraviču izlemt – palikt ministres vai deputātes amatā.
- Valdei esot kandidāts ministra amatam, ja Petraviča nolemtu to atstāt.
- Tāpat partijas valde paziņojusi, ka atsauc parakstu no koalīcijas līguma.
- Tas nozīmē valdības atstāšanu.
- Saeimas frakcijas vadītājs Možvillo: Šāds lēmums nav frakcijas dienas kārtībā.
- Situāciju plānots pārrunāt trešdien.
Šī gada sākumā Covid-19 gadījumi konstatēti kopumā 80 sociālās aprūpes iestādēs visā Latvijā, liecina Pašvaldību savienības informācija. Pāris mēnešu laikā pansionātos ir vairāk nekā 4000 Covid-19 gadījumu. Secināts, ka pansionātos Covid-19 izplatība ir nekontrolējama.
Tāpēc premjers Krišjānis Kariņš no “Jaunās Vienotības” pieprasīja Labklājības ministrijas (LM), Veselības ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātu rīcības plānu Covid-19 izplatības ierobežošanai sociālās aprūpes iestādēs.
Plānu prezentēs pirmdien, un jau otrdien to varētu skatīt valdības sēdē.
Vienlaikus valdības vadītājs pagājušajā nedēļā vērsās Valsts kontrolē ar lūgumu pārbaudīt, vai Labklājības ministrija darījusi visu iespējamo Covid-19 izplatības ierobežošanā sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.
Tāpat koalīcijas partneri no Jaunās konservatīvās partijas pieļāvuši, ka varētu prasīt ministres Petravičas demisiju.
Savukārt tagadējā partijas “KPV LV” valde nolēmusi aicināt Petraviču izlemt par labu ministres vai Saeimas deputāta amatam.
„Šāds aicinājums ir, jo mēs, partijas valde, uzskatām, ka šajā valstij saspringtajā laikā labklājības joma ir diezgan būtiski skarta šajā krīzē. Būtu nepieciešams 100% visus spēkus veltīt ministra pienākumiem vai darbam parlamentā, kur arī ir liela darba slodze sakarā ar visu šo situāciju. Tātad savus darba pienākumus vajadzētu pildīt ar simtprocentīgu atdevi,” Latvijas Radio lēmumu komentēja partijas pārstāvis Artūrs Vējš.
Valdei esot padomā, ko varētu deleģēt labklājības ministra amatam, ja Petraviča nolemtu to atstāt.
Vienlaikus aizvien vairāk iezīmējas haoss Petravičas pārstāvētajā partijā “KPV LV”. Tās valde pirmdienas rītā paziņojusi, ka atsauc parakstu no koalīcijas sadarbības līguma, kas nozīmē valdības atstāšanu.
Pirms diviem gadiem koalīcijas līgumu frakcijas vārdā parakstīja Artuss Kaimiņš un Atis Zakatistovs, kuri vairs nav nedz partijā, nedz frakcijā.
Tagad "KPV LV" valde paziņojumā norāda, ka Latvijas politikā pastāvošā prakse slēgt "koalīcijas līgumus" ir pretrunā ar labas pārvaldības un varas dalīšanas principiem. Šāda veida līgumi apgrūtinot Saeimas deputātu iespējas paust savu pārliecību un balsot pēc sirdsapziņas, būt objektīvi kritiskam gan pret valdības darbu kopumā, gan vērtējot atsevišķu ministru veikumu.
Pašreizējā frakcijas vadība apšauba valdes rīcības likumību un savu lēmumu pieņems trešdien frakcijas sēdē, bet patlaban tās dienaskārtībā neesot izstāšanās no valdības koalīcijas.
Saeimas frakcijas vadītājs Māris Možvillo uzsvēra, ka šāds lēmums nav frakcijas dienas kārtībā. Situāciju plānots pārrunāt trešdien.
“Šobrīd Uzņēmumu reģistrā reģistrētā partijas “KPV LV” valde izplata aicinājumu frakcijai atsaukt parakstu koalīcijas līgumā, kas faktiski nozīmē izstāšanos no valdības. Katrā ziņā arī šis jautājums tiks skatīts trešdien. Nekas nav mainījies lēmumā, ka esam koalīcijā, nav iemesla paziņot par frakcijas kādiem sasteigtiem lēmumiem par sekošanu vai nesekošanu valdes aicinājumam,” sacīja Možvillo.
“Es tiešām nesaprotu šo cilvēku vēlmi ar vienu teikumu aiziet no valdības. Tikai frakcija var atsaukt koalīcijas līgumu. Valde pieņem lēmumus kā padomju laikā troika,” pauda Možvillo.
Tikmēr jau pirmdien “KPV LV” pārstāvji iknedēļas sadarbības padomes sēdē aicinās pārrunāt savstarpējo sadarbību koalīcijā.
Petraviča pirmdien attālinātajā preses konferencē arī paziņoja, ka frakcija pašreizējo valdi neatzīst, un ir savākti aptuveni 100 partijas biedru paraksti ar prasību sasaukt jaunu partijas biedru sapulci. “Esošo valdi uzskatām par neleģitīmu,” norādīja ministre.
Viņa gan atzina, ka šis ir sarežģīts laiks, nav viegli apvienot darbu, bet par to viņa lems pēc diskusijām frakcijā.
Pēc pirmās valdes ievēlēšanas pērnā gada decembrī, nedēļu vēlāk tika ievēlēta jau cita partijas valde un partija pārdēvēta - “Par cilvēcīgu Latviju”. Taču šīs sapulces lēmumi joprojām nav reģistrēti, un nepilnību novēršanai Uzņēmumu reģistrs devis laiku līdz 19. aprīlim. Abās pilnsapulcēs partijas vadība tika uzticēta Rolandam Milleram, kurš kā teikts partijas mājas lapā, tagad esot apvainojies uz partiju. Viņš neesot nokārtojis juridiskās formalitātes, tāpēc tagad palicis ārpus partijas valdes.