"KPV LV" valde gan neesot vēl pieņēmusi lēmumu, kuru kandidātu virzīt uz ekonomikas ministra amatu.
Sākotnēji gan vēl līdz trešdienai, 12. maijam, ieskaitot tiek gaidīts "KPV LV" Saeimas frakcijas lēmums, vai atbalstīt ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga, kurš pārgājis uz Nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (NA), atbrīvošanu no amata.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") līdz trešdienai gaida "KPV LV" frakcijas lēmumu par to, vai tā vēlas ekonomikas ministra Vitenberga demisiju.
Kariņš paudis, ka Vitenberga lēmums pamest "KPV LV" un iestāties NA izraisa jautājumus par to, vai koalīcijas sadarbības līgums ir vai nav spēkā, kā arī liek vaicāt – kas notiek ar varas sadali starp partijām.
Premjers lūdza "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītāju Māri Možvillo līdz trešdienas, 12.maija, beigām skaidri paust frakcijas viedokli – vai frakcija grib pieprasīt Vitenberga demisiju, vai nē. "Balstoties uz šo lēmumu, mēs attiecīgi rīkosimies un skatīsimies, kā nostabilizēt valdības, koalīcijas darbību kopumā," teica premjers.
"KPV LV" frakcijas priekšsēdētājs Možvillo apliecināja, ka "KPV LV" ķersies klāt Kariņa uzdevuma izpildei par frakcijas viedokļa noskaidrošanu līdz trešdienas darba dienas beigām. Možvillo sacīja: “Ministra amats nav pielīmēts pie ministra. Ja viņš maina politisko piederību amats neseko līdzi viņam.”
Otrdienas vakarā partijas tikusies ar Šmidri, lai frakcijas vadītāja vārdiem sakot “veiktu ministru kandidātu tirgus izpēti”. Šmidri ministra amatam ieteikusi labklājības ministre Ramona Petraviča. Pagaidām, gan iespējamais kandidāts tiekot vērtēts neviennozīmīgi, atklāja Možvillo.
Kariņš minēja, ka gadījumā, ja viņš saņems aicinājumu atsaukt no amata Vitenbergu, tad, respektējot sadarbības līgumu, viņam nebūs citas izvēles.
Turpretī Nacionālās apvienības (NA) līderis Raivis Dzintars atzīmēja, ka tā būtu ļoti sarežģīta situācija, jo NA ieskatā būtisks ir ne tikai frakcijas balsojums, bet katra deputāta balsojums. Viņaprāt, "KPV LV" ir deputāti, kuri pēc būtības ilgstoši balso kopā ar opozīciju. "Cik taisnīgi ir neņemt vērā citu deputātu daļu, kas ir bijusi ar koalīciju un atbalstīja ministru? Mūsu skatījumā tā būtu netaisnīga situācija, un tā būtu dziļākā šīs valdības krīze," teica Dzintars.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kuru 13. Saeimā ievēlēja no partijas “KPV LV”, nolēmis pievienoties Nacionālajai apvienībai. Neilgi pēc tam partijas “KPV LV” valde paziņoja, ka ir nolēmusi atsaukt Vitenbergu no ministra amata. Savukārt “KPV LV” Saeimas frakcijas deputāti, izskatot jautājumu par uzticību ekonomikas ministram, atbalstīja Vitenberga darba turpināšanu valdībā.
Par to vai Vitenbergs var turpināt pildīt ministra pienākumus frakcijas pārstāvju domas dalās.
Saeimas deputāts Edgars Kronbergs (KPV LV) norādīja: “Vitenbergam ir jāsaglabā savs amats. Redzot gan mūsu kā partijas situāciju, pēc vēlēšanām bijām 16, tagad 9, tas ir viens no faktoriem, kas liktu padomāt, cik tad ministrus valdībā varam prasīt.”
Savukārt deputāts Kaspars Ģirģens (KPV LV) atzīmēja: “Vitenbergam ir jāatstāj amats un nav pieņemams, ka viņš var ceļot no partijas uz partiju. Viņam pašam būtu jārīkojas kā valstsvīram un jāatkāpjas.”