ĪSUMĀ:
- JKP piektdien plānoja otro sarunu raundu un skaidrību par valdības aprisēm.
- “KPV LV” turpina 1.raunda sarunas, neatsauksies JKP aicinājumam tikties piektdien.
- “KPV LV” konsultāciju formātā tiksies arī ar “Saskaņu”.
- NA pēc tikšanās ar “KPV LV” nevarēja teikt, kura valdība - “KPV LV” vai JKP – ir prioritāte.
- Tikmēr "Attīstībai/Par!" rīkos konsultatīvas divpusējās sarunas, gatava uzņemties lielāku lomu procesā.
- Pabriks: Jautājums par viņa pretendēšanu uz valdības vadītāja krēslu nav dienas kārtībā.
Tas nozīmē, ka uz JKP aicinājumu tikties jau piektdien, 12.oktobrī, „KPV LV” neatsauksies, paziņoja šīs partijas premjera amata kandidāts Aldis Gobzems.
Līdz šim divu partiju, kas pretendē uz valdības sastādīšanu un vadīšanu - „KPV LV” un Jaunās konservatīvās partijas, - pārrunas ar citiem politiskajiem spēkiem norit dažādos ātrumos.
Jaunā konservatīvā partija jau trešdien, 10.oktobrī, pabeidza pirmo sarunu kārtu ar visiem potenciālajiem valdības veidotājiem un pat izslēdza no to saraksta Zaļo un Zemnieku savienību. Savukārt par konkrētākiem pārrunu rezultātiem JKP premjera kandidāts Jānis Bordāns solīja paziņot piektdien, kad beigsies jau otrā sarunu kārta ar "KPV LV", Nacionālo apvienību (NA), "Jauno Vienotību", kā arī apvienību "Attīstībai/Par!".
Taču „KPV LV” ietur lēnāku tempu un uz piektdienas tikšanos neies. „KPV LV” premjera amata kandidāts Aldis Gobzems sacīja, ka abas partijas vēl nav izpildījušas „mājasdarbu”, par kuru vienojās pirmajā tikšanās reizē.
„Mums nav iespējams otrs sarunu raunds ar JKP, jo mēs neesam izgājuši pirmo sarunu raundu. Mums nav iespējas pāriet nākamajā sarunu raundā, jo abas partijas vēl nav izpildījušas to mājasdarbu, par kuru esam vienojušies pirmajā sarunu raunda,” norādīja Gobzems.
„Mūsu plāns nebija strauji tikties ar visiem. Ticiet man, Latvija bez valdības nepaliks,” viņš sacīja.
Gobzems skaidroja, ka, pirms pāriet nākamajā sarunu ciklā, viņš vēlas satikties ar visiem Saeimā iekļuvušajiem politiskajiem spēkiem.
Piektdien notiks pārrunas ar „Jauno Vienotību”, bet pirmdien - ar Zaļo un Zemnieku savienību, turklāt Gobzems neprecizēja, vai pārrunās piedalīsies Augusts Brigmanis un Edgars Tavars.
Šos politiķus “KPV LV” nevēlējās redzēt pie sarunu galda, jo viņi nav iekļuvuši Saeimā. Taču arī ceturtdien sarunās ar Nacionālo apvienību piedalījās Imants Parādnieks un Roberts Zīle, kuri 13. Saeimā arī nestrādās.
„Pirmkārt, Eiroparlamenta deputāts ir cienījams amats,” skaidroja Gobzems.
Tāpat "KPV LV" "konsultāciju formātā” plāno tikties ar "Saskaņu", norādīja Gobzems, uzsverot, ka tās nav valdības veidošanas sarunas. Un tas tiek darīts, lai iepazīstinātu visas parlamentā pārstāvētās partijas ar savu programmu.
Nacionālās apvienības premjera kandidāts Roberts Zīle pēc tikšanās secināja, ka abiem politiskajiem spēkiem ir daudz kopīgā. Taču kura valdība – Gobzema vai Bordāna - būtu prioritāra, atbildēt nevarēja.
Tikmēr apvienības "Attīstībai/Par!" vadība ceturtdien vakarā apsprieda ieceri rīkot konsultatīvas divpusējās sarunas ar atsevišķiem parlamentā iekļuvušajiem politiskajiem spēkiem, un apvienības līderi ceturtdien vakarā informēja, ka līdz šim no “KPV LV” un JKP nav saņemtas skaidras atbildes par tiesiskumu un mediju brīvības jautājumiem, tāpēc piektdien “Attīstībai/Par” tiksies ar pārējiem Saeimā izkļuvušajiem spēkiem, izņemot “Saskaņu”, lai saprastu viņu pozīciju šajos jautājumos.
Runa ir par mediju neatkarību un riskiem par iejaukšanās mediju un citu institūciju darbā un tiesībsargājošo iestāžu lēmumu respektēšanu, ja tiek lūgts ļaut kriminālvajāšanu sākt pret kādu no koalīcijas deputātiem.
“Attīstībai/Par!” līderi stāstīja, ka pēc šīm sarunām radās jautājumi un arī bažas, piemēram, jautājums par “Dienas Biznesu” – “kas ir tas iemesls, kas liek riskēt ar avīzi, lai ietekmētu vēlēšanas”, un kāda ir “KPV LV” un JKP attieksme pret to.
“Attīstībai/Par” līderi arī kritizēja divus paralēlus valdības veidošanas procesus, ko uzsāka “KPV LV” un JKP, un “Attīstībai/Par” valde nolēma, ka apvienība gatava uzņemties lielāku lomu valdības veidošanas procesā, nekā līdz šim, un līdz nākamajai ceturtdienai, kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis plāno sākt konsultācijas ar Saeimā iekļuvušajām partijām, iepazīstināt ar iespējamo koalīcijas modeli.
“Attīstībai/Par” premjera amata kandidāts Artis Pabriks pagaidām sacīja, ka jautājums par viņa pretendēšanu uz valdības vadītāja krēslu nav dienas kārtībā.
Piektdien apvienība iecerējusi tikties ar Nacionālo apvienību, «Jauno Vienotību» un Zaļo un Zemnieku savienību, lai pirms sarunu otrās kārtas saprastu šo politisko spēku nostāju par demokrātisko institūciju darbību Latvijā.
Atklātā sarunā par valdības veidošanu biedrus un atbalstītājus piektdien uzklausīs arī “KPV LV”.
KONTEKSTS:
13.Saeimas vēlēšanās visvairāk mandātu – 23 – ieguva “Saskaņa”, kura paziņoja, ka tai pienākas veidot valdību. Tiesa, neviens no pārējiem sešiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem nav gatavs ar to sadarboties.
Tāpēc “KPV LV”, kura ierindojās otrajā vietā un ieguva 16 deputātu vietas, uzskata, ka valdība jāveido tai kā nākamajam populārākajam spēkam, kurš spējīgs izveidot valdību. Mazāk procentu balsu, bet tikpat daudz deputātu vietu ieguvusī Jaunā konservatīvā partija arī nav atteikusies no iespējas veidot valdību, un abas partijas uzņēmās valdības veidošanas iniciatīvu.
JKP līderis Jānis Bordāns paziņoja, ka nesadarbosies ar līdzšinējo premjera spēku - Zaļo un Zemnieku savienību, bet „KPV LV” aicināja nomainīt ZZS sarunu komandas locekļus. Bordāns valdības aprises solīja konkretizēt 12.oktobrī.