Krievijas televīzijas kanāli Latvijā ir aizliegti, bet joprojām redzami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Krievijas televīzijas kanāli Latvijā ir aizliegti, bet joprojām redzami. Satelīta antenu īpašnieki Krievijas federatīvos propagandas kanālus var skatīties brīvajā apraidē, un par to sodīt nevar. Tāpat var atrast arī nelegālus veidus, kā skatīties maksas kanālus.

ĪSUMĀ:

  • Lai gan Krievijas propagandas kanāli ir aizliegti, tos var uztvert ar satelītantenām.
  • Nevar sodīt par Krievijas kanālu skatīšanos brīvajā apraidē.
  • Pastāv nelegāls risinājums, lai skatītos arī maksas kanālus; policija vairāk ķer izplatītājus, nevis lietotājus.
  • Cilvēki ziņo policijai par propagandai pakļautiem kaimiņiem un radiem.
  • Eksperti lēš: pieprasījums pēc nelegāla satura Latvijā ir palielinājies.

Krievijas televīzijas kanāli Latvijā ir aizliegti, bet joprojām redzami
00:00 / 07:17
Lejuplādēt

Nopirkt satelīta antenu var vienkārši un ātri. Latvijas Radio sazvanītie pārdevēji pastāstīja, ka ar viņu "šķīvjiem" būšot redzami bezmaksas Krievijas televīzijas kanāli.

"Droši vien uz pavadoņiem kaut kādus brīvos kanālus var skatīties. Tur vai nu jums pašiem jāsaprot, vai nu ar kādu no saviem meistariem jāsazinās," stāstīja kāds pārdevējs.

Ja pacenšas, tad arī tie, kas ir aizkodēti un par kuriem būtu jāmaksā, ir skatāmi. Kāds pārdevējs paskaidroja: "Ir jāmeklē, "box" jāliek, nebūs savādāk. Drusku savādāks dekoders tur jāliek ir." Tas gan neesot legāli: "Ir jāmeklē privātie. Nedrīkst skatīties krievu kanālus, bloķē viņus," sacīja pārdevējs.

Krievijas televīzijas kanāli Latvijā ir aizliegti no pagājušā gada marta, bet joprojām ir redzami. Saskaņā ar Krievijas likumiem federatīvai televīzijai ir jābūt brīvajā piekļuvē. Runa ir par tādiem propagandas kanāliem kā "Pirmais", RTR, "Krievija 24", NTV, TNT.

To signāls ir labi uztverams Latvijas teritorijā, vajagot tikai pareizi noregulēt antenu. Bet nomērīt vai izsekot tam, ko tieši cilvēks skatās ar satelīta antenas palīdzību, neesot iespējams.

Tā atzina valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" vecākais eksperts apraides jautājumos Juris Rencis.

"Braukājot pa Latviju, jūs redzat, ka ir tā saucamie satelīta uztveršanas šķīvji uzstādīti. Pēc tā orientācijas var plus/mīnus saprast, uz kuru satelītu viņš ir noorientēts un iespējamais programmu klāsts, ko cilvēks skatās. No viena satelīta var būt dažāds saturs: bezmaksas, maksas. Tas dod mājienu, kas tur varētu būt. Bet izdarīt secinājumus par faktiski skatīto saturu droši vien būs grūti," skaidroja Rencis.

Savukārt maksas satelīta pārraides vajag pirkt. Visi Krievijas kanāli Latvijā ir aizliegti. Legāli tos abonēt nevar. Bet pastāv iespējas šo visu apiet, skaidroja speciālists.

"Satelīta gadījumā ir izplatīta tāda darbība vai tehniskais risinājums, kas ir nelegāls. Piekļuves sistēma tiek apmānīta, tiek pirkts pakalpojums, kas apmāna šo ierobežotas piekļuves sistēmu, imitējot legālas kartiņas esamību.

To sauc par kardšeringu," skaidroja Rencis.

Pagājušā gada martā stājās spēkā Aizsargāta pakalpojuma likuma 7. panta papildinājumi, kas paredz, ka par nelegālas sistēmas izmantošanu nes atbildību ne tikai tās izplatītāji, bet arī skatītāji. Par to fiziskai personai var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 700 eiro. Bet tas neesot attiecināms uz cilvēkiem, kas savām personīgām vajadzībām skatās brīvajā apraidē pieejamos Krievijas kanālus. Tā skaidroja Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekle Ieva Kalderauska.

"Ja cilvēks ar satelīta palīdzību skatās programmas, kas ir brīvi pieejamas, diemžēl arī tās programmas, kas Latvijas teritorijā ir aizliegtas, tad tā nav sodāma rīcība. Principā šī tomēr ir cilvēka paša apzināta izvēle, kāda veida saturu viņš skatās. Un šajā ziņā mums tiešām nav iespēju ierobežot šāda veida darbības," norādīja Kalderauska.

Tomēr ir gadījumi, kad Krievijas propagandas televīzija traucē mājiniekiem un kaimiņiem. Pagājušajā gadā Valsts policija saņēma apmēram 10 šādas sūdzības. Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Vitālijs Polovinskis pastāstīja: "Arī mēs saņemam iesniegumus no likumpaklausīgajiem iedzīvotājiem par kaimiņiem un radiem, kuri, skatoties aizliegtas televīzijas programmas un paužot atbalstu Krievijas Federācijas agresijai Ukrainā, veido šķelšanos ģimenēs un sabiedrībā kopumā."

Pagājušajā gadā ir sākti seši kriminālprocesi par nelegālas televīzijas retranslāciju un piekļuves nodrošināšanu Latvijā, kā arī tika ierosinātas 60 administratīvā pārkāpuma lietas par nelegālo sistēmu izmantošanu. Kopumā tika izņemtas 309 nelegālas ierīces, kā arī NEPLP nodota informācija par 90 nelegālām interneta vietnēm. Neskatoties uz to, ka tagad likums ļauj sodīt arī gala lietotāju, policija tomēr uzsvaru liek uz tiem, kas nelegālo saturu izplata peļņas nolūkos.

Polovinskis skaidroja: "Primāri tiek izmeklēta to nelikumīgu televīzijas pakalpojumu sniedzēju rīcība, kuri nelikumīgus televīzijas pakalpojumus sniedz.

Jo šo personu rīcība nodara vislielāko kaitējumu, gan godīgas uzņēmējdarbības videi, gan arī informatīvai telpai. Otrkārt, tiek veikta publisko vietu uzraudzība, kuras pulcē lielāku cilvēku skaitu. Kas būtiskais – nav šobrīd runa par to, ka valsts resursi tiks izmantoti, lai mēs tagad apmeklētu dzīvesvietas un pārbaudītu, ko cilvēki dara savā privātajā mājoklī."

Datu par satelīta antenu skaitu Latvijā nav. Neviens arī nestaigā un nemēra to signālu, un to nemaz nav iespējams izdarīt. Tomēr eksperti lēš, ka līdz ar Krievijas kanālu aizliegšanu pieprasījums pēc nelegāla satura Latvijā ir palielinājies.

Saskaņā ar profesora Arņa Saukas pētījumu, kas tika veikts 2021. gada nogalē pēc NEPLP pasūtījuma, ēnu ekonomikas apjoms šajā nozarē palielinājās līdz 32 miljoniem eiro.

Situāciju komentēja biedrības "Par legālu saturu" vadītāja Gunta Līdaka: "Šī tendence liecina par to, ka daļa auditorijas aiziet ēnu ekonomikā. Un arī tā prakse, ko mēs redzam "Youtube", "Facebook", kur, piemēram, ļoti brīvi mēs varam iegūt Pirmā Krievijas federālā kanāla saturu, arī tai skaitā ar visu reklāmu. Es domāju, ka tas ir tāds apliecinājums tam, ka tā tendence vēl pastiprināsies, ja mēs nemeklēsim veidus, kā stiprināt savu saturu. Palielināt oriģinālā satura apjomu, pievilcīgu saturu gan latviešu, gan krievu, gan varbūt arī angļu valodā."

Nākamnedēļ nelegālā televīzijas satura apjoma pieaugumu plānots apspriest Kultūras ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti