Veselības ministrijā (VM) informēja, ka saskaņā ar jaunākajām Eiropas Slimību profilakses centra rekomendācijām un vajadzību nodrošināt darba nepārtrauktību stratēģiski svarīgajās nozarēs samazināts laika posms, kas cilvēkam jāpavada izolācijā vai mājas karantīnā. Vienlaikus noteikti papildu drošības pasākumi – papildu testēšana un FFP2 respiratoru bez vārsta lietošana darba vietās.
Jaunā kārtība neattiecas uz nevakcinētiem cilvēkiem, kuriem spēkā ir iepriekšējā kārtība.
Vakcinēti (primārā vakcinācija vai balstvakcinācija) vai pārslimojuši cilvēki, kuri noteikti kā kontaktpersonas:
- atrodas mājas karantīnā 10 dienas;
- vai pēc iespējas ātrāk veic testu laboratorijā vai testēšanas punktā; ja testa rezultāts negatīvs, var turpināt veikt darba pienākumus, 10 dienas lietojot FFP2 respiratoru bez vārsta un 3. vai 4.dienā veicot atkārtotu testu (negatīvs);
- vai var turpināt veikt darba pienākumus, katru rītu septiņas dienas veicot negatīvu ātro antigēna paštestu.
Izolācijas laiks Covid-19 pozitīviem cilvēkiem:
- izolācijā var doties arī pēc pozitīva Covid-19 paštesta, darba pienākumus var atsākt pildīt 8. dienā, ja vismaz 24 stundas nav bijuši saslimšanas simptomi;
- nodarbinātiem sabiedrībai kritiskās nozarēs jāievēro 3 dienu izolācija un, ja vismaz pēdējās 24 stundas nav slimības pazīmju, jāveic laboratorisks tests, ja testa rezultāts negatīvs, tad drīkst atgriezties darbā klātienē.
Šajos gadījumos 10 dienas pēc inficēšanās apstiprināšanas jālieto FFP2 respirators un jāizvairās no ciešiem kontaktiem ar citiem cilvēkiem. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") preses konferencē par valdības lēmumu uzsvēra, ka
izmaiņas noteikumos paredzētas darba pienākumu veikšanai, nevis lai dotos uz publiskām vietām.
Ministrs aicināja arī cilvēkus, kuri ir kontaktpersonas, nedoties uz darbu ar sabiedrisko transportu.
Pavļuts norādīja, ka kritiskajās nozarēs ietilpst tādas nozares kā medicīna, rūpniecība. Tapšot arī kritisko nozaru saraksts.
Mājas karantīna skolēniem un pirmskolas izglītības iestāžu bērniem, kuri noteikti kā kontaktpersonas:
- atrodas mājas karantīnā 10 dienas vai var turpināt apmeklēt izglītības iestādi, ja 7 dienas katru dienu tiek veikts izglītības iestādes organizēts antigēna tests. Atsākot apmeklēt izglītības iestādi, nav nepieciešams uzrādīt laboratoriskās testēšanas rezultātu vai ārsta izziņu.
Izolācijas laiks skolēniem un pirmskolas izglītības iestāžu bērniem, kuri inficējušies ar Covid-19:
- var atsākt apmeklēt izglītības iestādi 8.dienā, ja pēdējo 24 stundu laikā nav bijuši slimības simptomi. Atsākot apmeklēt izglītības iestādi, nav nepieciešams uzrādīt laboratoriskās testēšanas rezultātu vai ārsta izziņu.
Pieņemot lēmumu izolācijas vai mājas karantīnas laika samazināšanai, ņemtas vērā Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra jaunākās rekomendācijas gadījumiem, kad nepieciešams vienlaikus nodrošināt vīrusa izplatības ierobežošanu un sabiedrībai svarīgu jomu darbību.
Šie grozījumi rīkojumā "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" ir spēkā no otrdienas, 18. janvāra.
Pašlaik par Covid-19 pārslimojušu oficiāli atzīst tikai, ja tiek veikts PĶR tests laboratorijā. VM meklēs risinājumu situācijai, kad jaunie noteikumi daļai cilvēku vairs neprasīs veikt testus laboratorijā, tādējādi viņus arī neatzīs par oficiāli pārslimojušiem. Uz šo problēmu otrdien valdības sēdē norādīja ministri, uzverot, ka praksē tas ir nozīmīgi saistībā ar balstvakcināciju.
KONTEKSTS:
2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.
Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.
Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un valdība vienojās ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 28. februārim.