Krustpils pilī noslēgumam tuvojas 3 miljonus eiro vērtā rekonstrukcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krustpils pilī kopš pagājušā gada norit rekonstrukcijas darbi, kuru laikā tiek atjaunota pils greznākā un arī lielākā daļa – A korpuss, pagalms un dārzs ar strūklaku. Būvdarbu laikā uzietas arī vēsturiskās liecības, savukārt pils iekštelpās konstatētas griestu pārseguma izlieces, kas gan kavē darbus, gan sadārdzina projektu. Lai pabeigtu darbus, pašvaldībai nācies arī aizņemties Valsts kasē.

Krustpils pilī noslēgumam tuvojas 3 miljonus eiro vērtā rekonstrukcija
00:00 / 04:17
Lejuplādēt

Vērienīgie Krustpils pils rekonstrukcijas darbi uzsākti pērnā gada vasarā. Pils iekštelpās galvenais kavēšanās iemesls ir lielajā zālē, kur konstatētas griestu pārseguma izlieces. Drīzumā tiks izsludināts iepirkums projektēšanai, jo ir jāizstrādā atsevišķs būvprojekts, kas paredz situācijas risinājumu. Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Kraps uzsver, ka šādi apstākļi ir tikai normāli, ņemot vērā, ka

Krustpils pils ir vairāk nekā 780 gadu veca.

“Protams, mēs katrs vēlētos, lai šie darbi ritētu ātrāk, bet šis ir vēsturisks objekts, kur katra lieta ir jāpēta un jāanalizē izmaiņas. Kā mēs redzējām arī augšējā zālē, daudz ko var ieraudzīt tikai tad, kad tu kaut ko noņem. Tā tas ir ar vecām ēkām. Tad jāpārtaisa projekts, jāmeklē finansējums. Tas prasa zināmu laiku un saskaņošanu. Bet būvnieks teica, ka viss iet savu gaitu, un es domāju, ka mēs ar nelielu kavēšanos, bet šo objektu nodosim plus mīnus laikā.”

Kavēšanos rada arī vēsturiskās liecības, kas būvdarbu laikā bieži vien tiek atrastas gan pils iekštelpās, gan pagalmā un dārzā.

“Pils A daļā, veidojot ekspozīcijas palīgtelpas, tika atrakti senie pamati. Sākot izbūvēt jauno lietus ūdens un kanalizācijas atzaru, atklājās seni pamati, kuri ir jāfiksē. Līdzīga situācija bija arī strūklakas pagalmā, kur vairākas reizes vajadzēja mainīt lietus ūdens un kanalizācijas izbūves projektu saistībā ar jaunatklātajām arheoloģiskajām liecībām,” vairākus piemērus min būvdarbu un restaurācijas darbu vadītājs Valdis Uzariņš.

Darbi notiek arheologa uzraudzībā, jo Krustpils pils ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Kopš pagājušā gada līdz šim fiksēti vairāki simti atradumu, kas nonāks Jēkabpils Vēstures muzeja krājumā.

“Lielākā daļa datēti ar 18., 19. gadsimtu, bet arheologi izteikuši tādu hipotēzi, ka ir atrasti arī priekšmeti, kas varētu būt senāki, varētu būt arī 17. gadsimts,” par atradumiem priecājas Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājumu glabātāja Iluta Bērziņa.

Atradumu vidū ir daudz lausku no podiņu krāsnīm, māla traukiem un stikla priekšmetiem, tāpat arī atrasti dažādi metāla izstrādājumi, piemēram, sarūsējis nazis ar daļēji saglabājušos koka spalu. Atrasti arī marmora gabali, par vienu no tiem Iluta Bērziņa stāsta sīkāk:

“Izrādās, ka tā ir kādas mēbeles galda virsma. Par to liecina lielākajā virsmā atrodamie divi caurumi, kas bija kā sastiprinājuma vietas. Tas liecina par to, ka tā ir bijusi mēbeles virsma. Skatoties senās fotogrāfijas, mēs varam redzēt, ka, piemēram, lielajā zālē pie lielajiem spoguļiem bijušas marmora virsmas. Krustpils pils baroni fon Korfi bijuši diezgan turīgi un gājuši laikam līdzi.”

Pils rekonstrukcijas laikā Jēkabpils Vēstures muzejs tiks papildināts ne tikai ar daudzām jaunām vēstures liecībām, bet arī ar septiņām jaunām ekspozīcijām.

“Mēs esam domājuši par to, lai būtu ne tikai skaistas, atjaunotas telpas kultūrvēsturiskā rakstā un vēsturiskā ietērpā, bet arī par ekspozīciju atjaunošanu un tādu jaunu ekspozīciju izveidi, kas vairāk piesaistītu gan vecāka gadagājuma cilvēkus, gan jaunatni,'' stāsta Jēkabpils pilsētas domes Attīstības un investīciju nodaļas projektu vadītāja Inese Vītola.

Lai gan projektu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un valsts, liela daļa izmaksu jāsedz Jēkabpils pilsētas pašvaldībai, jo saistībā ar neparedzētiem darbiem ir palielinājušās projekta izmaksas. Šobrīd pašvaldības finansējums, ko veido gan aizņēmums, gan budžeta līdzekļi, ir vairāk nekā 2,1 miljons eiro. Savukārt projekta Jēkabpils daļas kopējās izmaksas ir vairāk nekā 3,1 miljons eiro. Plānots, ka būvdarbi tiks pabeigti nākamā gada 28. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti