Likumprojektā iecerēts, ka FKTK padomes locekļus amatā ieceļ Saeima pēc FKTK priekšsēdētāja un finanšu ministra kopīga priekšlikuma. Pašreizējā kārtība noteic, ka pēc kandidatūru saskaņošanas ar Latvijas Bankas prezidentu un finanšu ministru padomes locekļus amatā ieceļ un no amata atbrīvo FKTK priekšsēdētājs.
Kučinskis piekrita, ka pastāv bažas par politisko ietekmi uz FKTK, ja tās padomes locekļus amatā ieceļ parlaments.
“Esošā kārtība [ir tāda], ka Saeima apstiprina priekšnieku un vietnieku, bet pārējie [FKTK padomes] locekļi ir profesionāļi, ko izvirza komisijas vadītājs. Atdot šobrīd mehānismu ar visu pārraudzību parlamentam - man tas šķiet stipri bīstami,” sacīja premjers.
Viņaprāt, Saeimas pirmajā lasījumā apstiprinātā iecere ir nepietiekami sagatavota un arī bīstama.
Kučinskis Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" sacīja, ka jau nosūtīja Saeimai priekšlikumu šo punktu no likumprojekta izņemt ārā.
“Ja Saeima ievēlētu visus padomes locekļus, iespējams, vairāk būtu vadītāju, nekā racionāls un neatkarīgs darbs,” Latvijas Radio pauda Kučinskis.
Premjers norādīja, ka gadījumā, ja visiem padomes locekļiem būtu Saeimas mandāts, viņi būtu saistīti ar likumdevēju un neatkarība mazinātos.
Ja reiz Saeima uztic vadību vienam cilvēkam, viņš atbild par iestādes darbu, nodrošina neatkarību,
“nevar būt varianta ar it kā vienlīdzīgu padomes locekļu īpatsvaru, kur katrs zināmā mērā, nesaukšu, ietekmēts, bet pakļauts dažādām iespējām”, sacīja premjers.
FKTK darbs jādara, “neiespaidojoties ar vēsmām no ārpuses”, viņš piebilda.
Savukārt Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks Latvijas Radio pauda, ka atbalsta trīs FKTK padomes locekļu iecelšanas kārības maiņu. “Te stāsts ir par demokrātisko leģitimitāti,” norādīja Parādnieks.
Savukārt komentējot premjera izteikumus par apdraudējumu, Parādnieks sacīja, ka tieši otrādi šobrīd ir lielāks risks korupcijai un korporatīvajām saitēm, kas veidojas ilgstošā periodā. Turklāt pašreizējā FKTK padomes locekļu izraudzīšanas procedūrā nav caurspīdīguma.
Premjers gan sacīja, ka šis jautājums pārrunāts arī koalīcijas padomē, un "šķiet, ka ir sapratne."
KONTEKSTS:
Likumprojekta iesniedzēji uzsvēruši, ka deleģējums Saeimai amatā iecelt arī FKTK padomes locekļus nodrošinās to, ka padomes lēmumu pieņemšanā piedalās amatpersonas, kas saņēmušas parlamenta uzticības mandātu, un tas savukārt nodrošinās patstāvīgo iestāžu demokrātisko leģitimitāti.
FKTK likuma grozījumi rosināti, ņemot vērā Valsts prezidenta kancelejā 2012.gadā izveidotās ekspertu grupas pārvaldības pilnveidei priekšlikumus publiskās varas pilnveidei valsts un vietējā līmenī, tostarp neatkarīgajās institūcijās, norāda Saeimas Preses dienestā.