Dienas ziņas

Remigrantiem grūti iegūt autovadītāja apliecību

Dienas ziņas

Jelgavā sacenšas ziemas peldētāji

Līdzfinansēums ēku restaurācijai Kuldīgas novadā

Kuldīga turpinās vēsturisko ēku atjaunošanas atbalsta programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai saglabātu Kuldīgas vecpilsētas un novada unikālās vēsturiskās apbūves autentiskumu, Kuldīgā izveidota īpaša programma ēku restaurācijai un konservācijai. Tā darbojas jau sesto gadu un kļūst arvien pieprasītāka. Šo gadu laikā līdzekļi ieguldīti gan muižās, gan baznīcās, gan dzīvojamās ēkās. Šobrīd notiek jauna pieteikšanās līdzfinansējuma saņemšanai.    

Kuldīgas Sv. Annas baznīca jeb tautā sauktā Latviešu baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tā pabeigta 20. gadsimta sākumā. Laika gaitā daudzas koka detaļas un būvkonstrukcijas savu laiku jau nokalpojušas.

Draudzei pašai savu līdzekļu restaurācijai nav, tādēļ izmantotas visas iespējas finansējumu piesaistīt dažādos projektos, viens no tiem - Kuldīgas novada pašvaldības izveidotā programma ēku restaurācijai un konservācijai.

Šī programma tiek īstenota jau sesto gadu. Ar tās atbalstu baznīcā jau restaurēti logi, protezētas torņa konstrukcijas, sakārtots draudzei piederošas ēkas jumts. Savu kārtu gaida arī unikālās vitrāžas.

“Nupat arī ir izsludināts konkurss, mēs šobrīd domājam, uz ko startēt, jo vajadzību ir ļoti daudz, šie paši logi - pamazām stikli birst ārā, meklējam cilvēkus, kas to var izdarīt,” stāsta Kuldīgas Sv. Annas draudzes priekšnieks Aigars Ostrovskis.

Lai rosinātu privātos īpašniekus, biedrības un dažādas organizācijas, kurām piederošas ēkas atrodas vecpilsētas teritorijā vai ir kultūrvēstures pieminekļi citur novadā, tos restaurēt, Kuldīgas novada pašvaldība īpašu atbalsta programmu izveidoja 2014.gadā. Atbalsts paredzēts 50% no projekta summas, bet ne vairāk kā 10 000 eiro vienā gadā.

Pirmajā gadā šai programmā tika tērēti 59 500 eiro, bet nu tā ir kļuvusi ļoti populāra, un šogad darba procesā ir projekti par vairāk nekā 201 000 eiro no šīs programmas.

“Mēs vēlamies pēc iespējas daudz atbalstīt, ne noraidīt budžeta ierobežojumu dēļ, bet noteikumi, lai nebūtu patvaļīga būvniecība, lai ir nodokļi, lai ir deklarējies Kuldīgas novadā,” saka Kuldīgas novada pašvaldības būvvaldes vadītāja Jana Jākobsone.

Īstenotie projekti ir dažāda apjoma, sākot no viena loga nomaiņas līdz pat restaurētai ēkai, darbi tiek sadalīti vairākos posmos, finansējumu piesaistot katru gadu no jauna.

Iedzīvotāju iesaiste kultūrvēsturiskā mantojuma glābšanā ir arī svarīga Kuldīgas pieteikumam UNESCO pasaules mantojuma sarakstam. Ceļš uz to sācies jau 2003.gadā, kad Kuldīga pieteikta Nacionālajam pagaidu sarakstam.

Jana Jākobsone atzina, ka šobrīd notiek pieteikuma gatavošana, kurā iesaistīti arī ārvalstu sadarbības partneri un dažādas valsts institūcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti