Paliatīvā aprūpe ir nepieciešama plašam slimību lokam, piemēram, pēc smaga insulta, ar hronisku sirds mazspēju, vēzi vai HIV un dažādām citām saslimšanām, kas ir neārstējamas. Svarīgi ir nodrošināt pacientam un viņa tuviniekiem pēc iespējas labāku dzīves kvalitāti. Īpaši cilvēkiem lauku reģionos paliatīvā aprūpe nav viegli pieejama.
"Tuviniekiem ir iespēja saņemt rekomendācijas par pacientu aprūpi mājās. Lielākoties šie pacienti tiešām atrodas mājās, un jo tālāk no lielajām universitātes un reģionālajām slimnīcām, jo mazāk šiem pacientiem ir iespēja šo palīdzību saņemt medicīnas iestādēs," stāstīja paliatīvās aprūpes speciāliste Kuldīgas slimnīcā Sarmīte Opmane.
Kuldīgas slimnīca pašlaik ir pirmā lokālā slimnīca, kur paliatīvās aprūpes speciālists konsultēs ambulatori.
Opmane pati ir arī ģimenes ārste. Viņa zina, cik nepieciešams šādiem pacientiem un viņu tuviniekiem ir psihologa atbalsts, kā arī konsultācijas medikamentozajā un uztura terapijā. Viņa neslēpj, ka nereti ģimenes ārstiem bail izrakstīt spēcīgākus medikamentus, piemēram, atsāpināšanai. Bet pēc konsultācijas pie speciālista pacientam mērojams garš ceļš.
"Līdz šim šie paliatīvās aprūpes speciālisti ir bijuši tikai Rīgā un reģionālajās slimnīcās. Valstī viņi ir 12 kopā ar mani," norādīja Opmane.
Skrundeniece Inese Ivāne, kura pati ir piedzīvojusi gan smagu slimību, gan strādā medicīnas jomā, uzsver, ka izpratne par paliatīvo aprūpi būtu jāvērš daudz plašāk – ne tikai stacionāri un ambulatori.
"Mums te tagad ir tās veselības veicināšanas dažādi koordinatori pa visiem novadiem. Varbūt, ka tiem taisīt izzinošas lekcijas, jo atklāti par šo problēmu cilvēki negrib runāt," norādīja Ivāne.
Paliatīvās aprūpes speciālistu konsultācijas tiek sniegtas arī lielākajās slimnīcās Rīgā, Jēkabpilī, Liepājā un Daugavpilī.
KONTEKSTS:
Problēmas paliatīvās aprūpes pieejamībā Latvijā aktualizēja arī Latvijas Radio projektā "Izmisuma zonā". Šai tēmai arī bija veltīts labdarības maratons "Dod pieci 2019", kura norises laikā pērn beigās ziedojumos savākti 438 197 eiro, sasniedzot absolūto rekordu "Dod pieci!" vēsturē. Ziedojumi nodrošina pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju. Pēc šiem projektiem politiķi nolēma, ka valsts tomēr nodrošinās ēdināšanu paliatīvās aprūpes pacientiem. Tam bija jāsāk notikt 1. jūlijā. Tiek meklēts risinājums, kā to nodrošināt, bet lēmuma pieņemšana iekavējusies. Vienlaikus paliatīvās aprūpes jomā vēl daudz darāmu darbu.