Kā skaidroja NKMP, Tērbatas iela ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” (valsts aizsardzības Nr. 7442) un UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta Nr. 852 “Rīgas vēsturiskais centrs” daļa. Tās vēsturiskais iesegums ir ar likumu aizsargāta kultūrvēsturiska vērtība, kuras pārveidošana pieļaujama, ja tā veikšana ir vienīgais veids, kā nodrošināt pilsētas attīstību, un ja pārveidojuma rezultātā nepazeminās Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas kultūrvēsturiskā vērtība.
Respektējot velosipēdistu brīvu pārvietošanos un sabiedrībai ērtākas vides organizāciju, šajā gadījumā pārvaldes ieskatā negatīvo blakņu ir vairāk nekā ieguvumu.
“Pārvalde negatīvi vērtē un neatbalsta Rīgas vēsturiskajā centrā īstenotos nepārdomātos satiksmi norobežojošo elementu izvietošanas risinājumus, kas šobrīd būtiski ietekmē un bojā Rīgas vēsturiskā centra pilsētvides tēlu,” teikts NKMP paziņojumā.
Pārvalde atbalsta pašvaldības centienus veidot kvalitatīvu, sabiedrībai ērtu un drošu pilsētvidi, aicinot respektēt, izmantot cilvēku labā un nebojāt unikālās kultūrvēsturiskās vērtības, kas piemīt Rīgas vēsturiskajam centram, satiksmes organizāciju pilsētā risinot kvalitatīvā kultūrvēsturiskās vides un mūsdienu dizaina dialogā, kas telpiskajā vidē rada pievienoto vērtību.
Pārvalde lūdz Rīgas domes Satiksmes departamentu meklēt citus, vēsturisko pilsētvidi un cilvēka dzīves kvalitāti uzlabojošus satiksmes mierināšanas risinājumus un pārvaldei saskaņošanai iesniegt konceptuālu redzējumu par satiksmes drošības risinājumiem un to ietekmi uz Rīgas vēsturiskā centra kultūrvēsturiskajām vērtībām.
Stabiņi ir pagaidu risinājums
Tikmēr Rīgas domes (RD) Satiksmes departamentā skaidroja, ka stabiņi uz Tērbatas ielas ir tikai pagaidu variants vasaras mēnešiem, lai iela nebūtu jāslēdz satiksmei, kā tas notika pagājušajā gadā.
Satiksmes departamenta pārstāve Lelde Rudzika pauda: "Šie stabiņi Tērbatas ielā ir izstādīti vasaras ielu ietvaros, vasaras ielas ilgst aptuveni līdz septembrim un tad arī šos te stabiņus noņems, nevienā brīdī stabiņi Tērbatas ielā netika uzlikti ar domu, ka tie tur paliks."
Tomēr bojājums jau ir neatgriezenisks, secinājusi Kultūras mantojuma pārvalde un nosūtījusi vēstuli RD Satiksmes departamentam ar lūgumu skaidrot situāciju un piedāvāt risinājumu bruģa atjaunošanai.
NKMP pārstāve Inga Bula norādīja: "Šajā gadījumā, visticamāk, būtu jāaizstāj šie bojātie bruģa gabali, akmens gabali ar analogiem, tas ir mūsu skatījums, jo citādi nekādi, jo izskatās, ka ir dziļi un pēdas būtu redzamas vienalga, ja arī izņemtu ārā tās skrūves."
Savukārt Rudzika teica: "Tas, kā tas tika īstenots, nebija tā, kāds bija sākotnējais risinājums, stabiņi ir ieurbti bruģakmenī, pēc vasaras ielu beigām, kad stabiņus noņems, arī tiks mainīts bojātais bruģis, tajās vietās, kur bruģis sabojāts, ir izveidojušās plaisas, bruģis tiks nomainīts pret tādu pašu."
Cik izmaksās bruģa nomaiņa, Satiksmes departamentā aplēšu vēl nav. Tur skaidroja, ka šobrīd notiek sarunas ar kultūras sargiem, lai līdzīgas situācijas vairs neatkārtotos.
KONTEKSTS:
Stabiņi Rīgas ielās, kas nodala velojoslu vai ietvi no braucamās daļas, jau izpelnījušies kritiku no uzņēmējiem un mediķiem. Tikmēr Rīgas domē uzsver, ka tie ir ērts un ātrs risinājums negadījumos cietušo skaita samazināšanai.