Šobrīd Latvijā stacionēti vairāk nekā 30 Covid-19 pacienti, vairums no viņiem – Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC). Kad simptomi ir apārstēti, ārsts var ļaut pacientam turpināt ārstēšanos mājās – pašizolācijā, uzturot attālinātu saskarsmi ar ģimenes ārstu. Taču – kā nokļūt mājās? Sabiedriskajā transportā šie cilvēki nedrīkst braukt, jo nav vēl pilnībā pieveikuši vīrusu. Bet ne valsts, ne pašvaldības nav gatavas viņiem palīdzēt.
Pacientus – rīdziniekus šādos gadījumos mājās nogādā Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) ar savu transportu. Ārpus Rīgas dzīvojošajiem, kuriem nav sava transporta, ar nokļūšanu mājās neviens īsti nepalīdz.
Nupat ar to saskārās arī kāds pacients no Carnikavas. Līdz tai no Rīgas var aizbraukt 20 minūšu laikā, pārliecinājās LTV raidījums "Panorāma". Taču kādam Covid-19 pacientam ceturtdien, 2. aprīlī, šis ceļš bija neiespējamā misija, jo atbildīgās iestādes nevarēja sadalīt, kurai no tām viņš būtu jātransportē mājās.
Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa stāstīja, ka līdz šim pašvaldība regulāri ar savu transportu palīdzēja nokļūt mājās carnikaviešiem, kuriem pēc ārstēšanās Rīgā bija problēmas ar transportu. Taču tagad ir jauna situācija.
"Šajā gadījumā arī mēs būtu aizbraukuši pakaļ un faktiski nebūtu liekas problēmas, ja LIC iedotu mums divus aizsargtērpus. Mēs būtu aizsūtījuši policiju ar savu auto, kam ir atsevišķs nodalījums. Policisti uzvilktu aizsargtērpus, atvestu cilvēku mājās un pēc tam šo mašīnu dezinficētu. Diemžēl LIC mums šādus tērpus nevarēja iedot," stāstīja pašvaldības vadītāja.
Carnikava pieteikusies aizsargtērpiem gan valsts kopējā iepirkumu programmā, gan mēģina tos nopirkt pati par saviem līdzekļiem, taču piegādes esot aizkavējušās. Ar līdzīgām problēmām saskārušās arī citas Latvijas pašvaldības.
Piemēram, Alojas novada dome, kas arī nevarēja no LIC pārvest mājās kādu savu novadnieku. Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) ieskatā, valstij būtu jānodrošina vienota pacientu pārvadāšanas sistēma no galvenajām ārstēšanās vietām uz reģioniem.
"Pašvaldībām pašām transportu diez vai izdosies atrast, ņemot vērā, ka jānodrošina skolēnu ēdināšana, jāpieved pusdienas klāt, jābrauc uz citām vietām. Tas varētu būt sarežģīti. Bet šeit – slimnīca – vieta. Reģionālā slimnīca – vieta. Jautājums ir atrisināts," teica LPS priekšsēdis Gints Kaminskis. "Protams, tas ir valsts budžets, un valsts jau to ir pateikusi. Te nav pat jautājuma."
Tiesa, ceturtdien, 2. aprīlī, valdības preses konferencē veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") skarbi kritizēja pašvaldības par nespēju noorganizēt transportu saviem iedzīvotājiem.
"Ziniet, es te diezgan skarbi izteikšos. Ja valstij jānāk pretī pašvaldībām pat tik ļoti, lai noorganizētu transportu pie tā, ka šobrīd ir ļoti daudz cilvēku, kuriem saimnieciskā darbība apstājusies, tad jautājums ir – ko tad mēs no pašvaldībām vispār sagaidām," sprieda ministre.
Valdības un pašvaldību pārstāvji ceturtdien attālinātā sanāksmē vienojās – tām pašvaldībām, kuras gatavas nodrošināt transportu, Veselības ministrija (VM) sniegs atbalstu un rekomendācijas, kā to pareizāk un drošāk darīt. Pašvaldībām, kam nav tādas iespējas, palīdzēs Satiksmes ministrija, iegādājoties transporta pakalpojumus no privātajiem pārvadātājiem vai nevalstiskajām organizācijām.
Tikmēr pacienti no Carnikavas un Alojas aizbrauca mājās paši saviem spēkiem – ar radinieku sarūpētām automašīnām.