Ceturtdien komisija iztaujās ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski, bijušo izglītības ministri Inu Druvieti.
Līdz šim komisijas locekļiem ir dažādi viedokļi, vai bankas pārdošana ASV investoru grupai bija izdevīgākais darījums, komisija arī vērtē, kāpēc izvēlēts tieši šāds darījums. Gala ziņojumu komisija plāno sagatavot rudenī.
Kūtris atzina, ka ir grūti vērtēt, vai iztaujāšanas laikā ministri komisijas sēdēs bija atklāti, ir skaidrs, ka viņus ierobežo tas, ka daži joprojām ir valdībā un aktīvajā politikā.
Godīgāki bijuši tie ministri, kuri valdības sēdēs iebilduši pret valdības lēmumiem par bankas pārdošanu. Šie ministri atklāti stāstīja, kāpēc neatbalstīja, bet tie, kas atbalstīja pārdošanas lēmumus, stāstīja, ka lielākoties paļāvās uz atbildīgo ministru un konsultantu, un ekspertu viedokļiem.
Jau vēstīts, ka Saeima izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju, kas izvērtēs valstij piederošo „Citadeles” bankas akciju pārdošanas procesu. Novembra sākumā parakstīts līgums par 75% valstij piederošo bankas „Citadele” akciju pārdošanu starptautisku investoru grupai un "Ripplewood" par 74 miljoniem eiro. Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabās 25% kapitāldaļu. Darījuma nosacījumi paredz, ka investori un ERAB palielinās bankas kapitālu par 10 miljoniem eiro.
2009.gada pavasarī ERAB kļuva par 25% nacionalizētās “Parex” bankas akciju īpašnieci. Apmaiņā pret 93 miljoniem eiro, ERAB izvirzīja savas prasības. Pirmkārt, pienākumu valstij ātri atpirkt akcijas, ja ERAB vēlēsies tās pārdot. Otrkārt, valstij jāgarantē, ka ERAB savu naudu nezaudēs plus saņems procentus. Tāpēc Valda Dombrovska (“Vienotība”) valdība ar toreizējā finanšu ministra Einara Repšes parakstu sniedza ERAB galvojumu 126 miljonu eiro apmērā.
“Parex” sadalīja “labajā” un “sliktajā” bankā – attiecīgi izveidoja “Citadeli” un “Revertu”. Abās ERAB palika kā valsts partneris.