Latvijas Televīzijas rīcībā esošajā videomateriālā redzams jauns vīrietis tumšā vējjakā, kurš pienāk pie veikala Zasulaukā. Kādu brīdi tur pastāvējis, vīrietis dodas prom. Zināms, ka tobrīd veikalā atradās 13 gadus vecā meitene, kurai vēlāk uzbruka pedofils.
Viņš joprojām nav notverts, bet Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis uzsver, ka viņa padotie dara visu iespējamo, lai varmāku notvertu. „Šodien praktiski man bija šīs lietas noklausīšanās, es esmu pārliecināts, ka izmeklēšanas grupa, kas ir izveidota šīs lietas izmeklēšanā, veic savus pienākumus atbilstoši jau iepriekš izstrādātajai programmai, un man nav pamats uzskatīt, kad izmeklētāji kaut ko nedarītu,” norāda Ķuzis.
Kaut sabiedrība aktīvi ziņo uz policijas informācijas tālruņiem, kāds sociālais eksperiments nupat pierādījis, ka, saskaroties ar pedofila uzbrukumu dzīvē, daudzi no mums, iespējams, paliktu vienaldzīgi. Tajā mazais Artjoms dažādās vietās Rīgas centrā izlikās, ka gaida māti, bet otrs eksperimenta dalībnieks – Džonatans - tikmēr centās viņu nolaupīt. Par spīti Džonatana uzkrītošajiem centieniem puisēnu ar varu aizvilkt sev līdzi, daudzi garāmgājēji Artjoma lūgumus pēc palīdzības vienkārši ignorēja.
Patīkami gan pārsteigusi pašvaldības policijas rīcība. „Bija viens brīdis, kad pašvaldības policija piegāja klāt, paņēma to bērnu, tā kā pagāja malā, uzprasīja viņam jautājumus, vai tiešām mēs esam radinieki. Mēs pateicām, ka tas ir eksperiments, bet viņi vienalga pārbaudīja visu līdz galam un tas arī baigi priecēja,” saka „Jonnytv” komandas pārstāvis Andris Cišs.
Vērtējot garāmgājēju reakciju uz eksperimentu, sociālpsihologs Ivars Austers gan norāda, ka vienaldzība nav nekas negaidīts vai Latvijai raksturīgāks kā citām valstīm. „Cilvēkam objektīvi, vajagot palīdzību, garāmgājēji ļoti bieži nepalīdz. Un tas nenozīmē, ka viņi ir slikti ļauni vai sadistiski. Stāsts ir vairāk par atbildības izšķīdināšanu, tas ir – šeit ir ļoti daudzi, es nezinu īsti, ko darīt, kādā veidā rīkoties, man nav pieredzes. Un, ja visi tā domā, neviens nesāk,” skaidro Austers.
Viņš norāda, ka tādēļ šādās situācijās svarīgi ir saņemt drosmi un iesaistīties problēmas risināšanā pirmajam. To redzot, atbalstu sniegt steigsies arī citi garāmgājēji.