Latvijas sabiedrisko mediju rīkotais labdarības maratons "Dod pieci!" šogad norisinājās no 17. līdz 23. decembrim.
"Dod pieci!" noslēgums
"Viens no lielākajiem ieguvumiem, līdzās tam, ka saziedotā nauda nodrošinās cilvēcīgas beigas paliatīvās aprūpes pacientiem un atvieglos viņu ģimeņu ikdienu, ir plašais cilvēku loks, ko esam uzrunājuši. Mēs redzam, ka pie stikla studijas pulcējas visi - skolēni ar skolotājiem, ģimenes ar bērniem, jaunieši un seniori - un tas savā ziņā nav pārsteigums. Mēs apzināmies, ka tēma skar ikvienu no mums, un mēs esam līdzatbildīgi, lai nevienam nebūtu jāmirst badā, slāpēs un neciešamās sāpēs. Sirsnīgs paldies ikvienam, kurš bija ar mums kopā – mēs to jutām," saka studijas dīdžejs Toms Grēviņš.
"Šis ir unikāls gads, kad, nosaucot saziedoto summu, prātā varam zināmu skaitli jau ņemt no tās nost, jo ziedojumi jau tiek likti lietā. Pateicoties labdarības maratona "Dod pieci!" ziedotājiem, jau ir uzsākta atbalsta sniegšana nedziedināmi slimiem cilvēkiem. Stikla studijas darbības laikā "Ziedot.lv" saņēmis jau vairākus desmitus palīdzības lūgumu. Un vairāk nekā 10 cilvēkiem jau esam nogādājuši šķidro pārtiku un higiēnas preces," stāsta "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.
Palīdzību var pieteikt ikviens, kura ģimenē ir paliatīvās aprūpes pacients. To var izdarīt dodpieci.lv vai sazinoties ar "Ziedot.lv"un norādot, kāds atbalsts ir vajadzīgs. Informācija tiek nosūtīta Ziedot.lv komandai, kura sazinās ar palīdzības pieteicēju, lai pēc iespējas ātrāk nodrošinātu speciālo šķidro pārtiku vai citu atbalsta terapiju.
Noslēdzot "Dod pieci!", labdarības maratona komanda nosūtījusi atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām un atbildīgajām ministrijām, kurā norādīts uz paliatīvās aprūpes sistēmas problēmām.
"Šī gada labdarības maratons "Dod pieci!" aicināja sabiedrību ziedot naudu nedziedināmi slimu cilvēku atbalstam, jo uzskatām, ka ir noziegums 21. gadsimtā demokrātiskā valstī pieļaut, ka līdzcilvēki mirst no bada un slāpēm. Lai arī sabiedrība ir izrādījusi milzīgu atbalstu, tomēr saziedotā nauda nosegs vien minimumu no nepieciešamā atbalsta un pietiks īslaicīgi. Tāpēc aicinām valdību un valsts amatpersonas 2020. gadā paliatīvās aprūpes jomas sakārtošanu noteikt kā prioritāti," teikts vēstulē.
Vēstules autori uzsver: "Latvijā neārstējami slimu cilvēku aprūpē situācija ir skaudra – pacienti un ģimenes sakaras ar paliatīvās sistēmas nepilnībām, valsts atbalsts ir niecīgs un tajā ir šādas problēmas:
-
nepietiekama informācija par pakalpojuma pieejamību;
-
nav izstrādāts algoritms, kur pacientiem vai viņa tuviniekiem vērsties akūtā brīdī;
-
nav ambulatorās paliatīvās aprūpes atbalsta punktu;
-
nepietiekams gultasvietu skaits stacionāros;
-
nepietiekams un ierobežots laika intervāls, atrodoties paliatīvās aprūpes nodaļās;
-
nepietiekams mediķu un aprūpētāju skaits;
-
motivējošo faktoru trūkums jauno speciālistu piesaistei;
-
nav izstrādāts ne finansiāla, ne psiholoģiska atbalsta mehānisms mājas aprūpē esošajiem pacientiem;
-
nav atbalsta mehānisma cilvēkiem, kas kopj nedziedināmi slimos ģimenes locekļus – nav nodrošināta sociālā aizsardzība, nepietiekams psiholoģiskais un materiālais atbalsts."
Vēstules noslēgumā amatpersonas aicinātas sniegt atbildi savas kompetences robežās – ar potenciālo plānu, risinājumiem un to izpildes termiņiem, kas uzlabotu paliatīvās aprūpes pacientu, viņu tuvinieku un šajā jomā strādājošo mediķu situāciju. Vēstuli parakstījuši: tēmas vēstnese Evija Unāma, "Dod pieci!" DJ vārdā Toms Grēviņš.
"Dod pieci!" finālu apmeklēja Valsts prezidenta kundze Andra Levite, kura pateicās dīdžejiem un ziedotājiem par padarīto darbu.
"Dod pieci!" norisei 24 stundas diennaktī varēja sekot līdzi Latvijas Radio 5 - pieci.lv ēterā, video tiešraidi varēja skatīties dodpieci.lv, lsm.lv, kā arī nakts stundās LTV1 un Latvijas Radio 1. Maratons noslēdzās 23. decembrī plkst. 20.30.
"Dod pieci!" 2019
Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.
Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.
Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti "Ziedot.lv" rīcībā, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama specializēta šķidrā pārtika vai valsts neapmaksātā enterālā barošana, nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu uzturu. Enterālā barošana nepieciešama cilvēkiem, kuri nespēj uzņemt atbilstošu uzturu dabiskā veidā, tie ir cilvēki, kuriem nedarbojas rīšanas reflekss, viņi nevar paši apēst, sakošļāt un norīt ēdienu, tāpēc tiek nodrošināta nozīmīgo uzturvielu ievadīšana organismā. Liela pacientu grupa ir tāda, kuri var uzņemt pārtiku, tomēr nepietiekamā daudzumā, vai nevar uzņemt cieto pārtiku – te risinājums ir šķidrās pārtikas maisījumi, kas ir bagāti ar nepieciešamajām uzturvielām, lai pēc iespējas mazinātu pacientu diskomfortu un uzlabotu dzīves kvalitāti.
Ņemot vērā "Ziedot.lv" pieredzi, sabiedrības ziedojumus varēs izmantot arī citiem atbalstošās terapijas mērķiem - fizioterapeita vizītei mājās, uztura speciālista konsultāciju apmaksai, specializētā transporta pakalpojumu izdevumu segšanai, lai, piemēram, gulošu pacientu nogādātu ārstniecības iestādē vai specializētu aprūpes preču iegādei. No ziedojumiem netiks segti medikamenti.
KONTEKSTS
Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai.
Labdarības maratonu "Dod pieci!" jau sesto gadu rīko Latvijas Radio 5 sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.