Tā kā Ukrainā gaidāma smaga ziema, bēgļu plūsma varētu pieaugt. Pašlaik civiliedzīvotāju plūsma Rīgas atbalsta centrā ir stabila – katru dienu no jauna reģistrējas aptuveni 30 civiliedzīvotāji. Tomēr Rīgas domē rēķinās, ka tuvākajā laikā šī plūsma varētu būtiski pieaugt.
Lange atzina, ka Rīgā lielākais izaicinājums Ukrainas bēgļu uzņemšanai ir izmitināšana. "Faktiski mūsu kapacitāte ir izsmelta. Un, ja šī plūsma palielināsies, visticamāk, mums būs jāsasauc Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā jādomā par citām telpām, kas ir pašvaldības rīcībā. Tās ir skolas, sporta zāles vai kādas citas telpas, kur nepieciešamības gadījumā, ja šī plūsma būtiski palielināsies, izmitināt Ukrainas civiliedzīvotājus," pastāstīja Lange.
Pašvaldības civilās aizsardzības plānā ir paredzēta situācija ar lielu civiliedzīvotāju skaita pieplūdumu, paredzot izmitināšanu pašvaldības iestādēs.
Attiecībā uz valsts atbalstu Rīgas dome gaida skaidru rīcības plānu. "Mēs zinām, ka Iekšlietu ministrija strādā pie sistēmas, kā šis jautājums tiks kārtots pēc šī gada 31. decembra. Bet Rīga no savas puses, protams, sniegs atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem tik ilgi, cik tas būs nepieciešams," apliecināja Lange.
Cilvēku izmitināšana sporta zālēs var būt krīzes risinājums uz atsevišķām dienām, bet šādi bēgļus nevar ilgstoši izmitināt, Latvijas Radio raidījumā “Pusdiena” norādīja biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" valdes locekle Linda Jākobsone.
Viņa uzsvēra, ka pašlaik steidzami jāpieņem grozījumi, lai arī no nākamā gada sākuma turpinātu atbalstu Ukrainas bēgļiem. Vienlaikus ir jādomā par Latvijas iedzīvotāju motivēšanu uzņemt pie sevis cilvēkus no Ukrainas.
KONTEKSTS:
Pēc tam, kad Krievija ar pilna mēroga karu februārī iebruka Ukrainā, uz Eiropu un tostarp Latviju devušās Ukrainas civiliedzīvotāju straumes. Gandrīz deviņus mēnešus pēc kara sākuma bēgļu plūsma ir mazinājusies, vienlaikus prognozēts, ka varētu sākties "ziemas" bēgļu pieplūdums.
Latvijā atbalsts bēgļiem no Ukrainas ir paredzēts līdz 2022. gada beigām. Atbalsta turpināšanai vajadzīgi gan grozījumi likumā, gan arī finansējums jāparedz nākamā gada budžetā.