PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša Latvijas Televīzijai skaidroja: "Kopš pagājušā gada mežacūku skaits ir ļoti pieaudzis, mednieki saka – mežacūku ir daudz. Un droši vien, tāpēc ka šī populācija ir tik liela, Āfrikas cūku mēris izplatās tik strauji. Lielos baros cūkas kontaktējas, ātrāk saslimst un tāpēc šī mirstība ir tik liela. Prognozējam, ka tad, kad sāksies kulšana, labības novākšana, arī labības laukos atradīsim daudz mežacūku."
Šodien Silmalas pagasta mednieki dodas mirušās cūkas meklēt.
Rēzeknes novadā arī ir daudz cūku novietņu, taču tās pārsvarā ir nelielas, saimnieki tur 1–5 cūkas, taču PVD atgādināja: biodrošības noteikumi šobrīd jāievēro īpaši stingri:
- jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
- nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
- cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
- ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
- kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
- pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
- rūpīgi jādezinficē novietnes teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi;
- ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
KONTEKSTS:
Šogad pirmais Āfrikas cūku mēra gadījums mājas cūkām tika konstatēts 8. jūlijā Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās vairāk nekā 1500 cūkas ir likvidētas. Pēc tam uzliesmojums mājas cūkām tika konstatēts vēl vienā saimniecībā Rudbāržu pagastā, kur bija 29 cūkas.
Arī Ventspils novada Zlēku pagastā divām mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris.
Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmo reizi reģistrēts 2014. gada jūnijā.