Latvijā amonija nitrātu uzglabā 6 objektos; VVD nav bažu par glabāšanas apstākļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Latvijā ir seši paaugstināta riska objekti, kuros glabājas vai var glabāties amonija nitrāts – to Latvijas Radio noskaidroja Valsts vides dienestā (VVD), kas uzrauga objektus, kuros var tikt uzglabāts amonija nitrāts, sākot no 10 tonnām. Amonija nitrāts, visticamāk, vainojams milzīgajā sprādzienā ostas rajonā Libānas galvaspilsētā Beirūtā, kur vairākus gadus glabāts vairāk nekā 2700 tonnu amonija nitrāta.

Pieci no tiem tiek uzskatīti par augsta riska objektiem, jo tajos glabājas vai var tikt glabāti vairāk par 50 tonnām amonija nitrāta. Bet viens ir zemāka riska objekts.

Šie objekti atrodas dažādās Latvijas vietās, bet lielākais no tiem ir “Riga Fertilizer Terminal” Rīgā, Sarkandaugavā. Tajā tiek uzglabāti un pārkrauti dažāda veida minerālmēsli, tajā skaitā bīstamie – amonija nitrātu saturoši.

Kā Latvijas Radio pastāstīja Valsts vides dienesta pārstāve Kristīne Kļaveniece, “Riga Fertilizer Terminal” pieļaujamais vienlaikus uzglabājamais daudzums amonija nitrātam ir 65 000 tonnas, bet stabilizētajam amonija nitrātam – 50 000 tonnas. Kļaveniece uzsvēra, ka šis uzskatāms par vienu no modernākajiem šādas infrastruktūras objektiem Eiropā.

Vides dienestam pašlaik nav bažu par nepiemērotiem amonija nitrāta uzglabāšanas apstākļiem.

Valsts vides dienesta pārstāve Kristīne Kļaveniece
00:00 / 01:09
Lejuplādēt

“Visi šie paaugstināta riska objekti tiek ļoti stingri uzraudzīti. Eiropas Savienības līmenī ir noteiktas stingras un ļoti konkrētas prasības un uzraudzības nosacījumi, ko mēs arī reizi gadā pārbaudām. Šajās pārbaudēs dodas ne tikai Valsts vides dienests, bet arī Ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Darba inspekcija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un konkrētās pašvaldības pārstāvji.

Reizi gadā tiek veikta visaptveroša pārbaude katrā no šiem paaugstināta riska objektiem.

Tiek vērtēti dažādi drošības aspekti, sākot ar tehnisko stāvokli un beidzot ar drošības pārvaldības sistēmu organizēšanu. Tiek veikta iekārtu pārbaude, bīstamo vielu lietošanas un uzglabāšanas noteikumu pārbaude, ugunsdrošības pārbaude un objektu gatavība avārijām. Papildus šīm pārbaudēm Valsts vides dienests, protams, arī ikdienā veic plānotās pārbaudes, kuru laikā kontrolē šo objektu ietekmi uz vidi,” paskaidroja Kļaveniece.

Bīstamo minerālmēslu uzglabāšanai objektā uzbūvētas kupolveida noliktavas, kurās automātiskā režīmā tiek kontrolēti noteiktie uzglabāšanas parametri. Tāpat pirms katras bīstamo minerālmēslu kravas ievešanas Latvijā uzņēmums iesniedz VVD detonācijas testus.

Pēc VVD sniegtās informācijas, komplekso pārbaužu laikā nav konstatēti bīstamo amonija nitrātu saturošo minerālmēslu vienlaicīgi uzglabājamo apjomu pārsniegumi. Tomēr 2018.gadā uzņēmums “Riga Fertilizer Terminal” pārsniedzis atļauto bīstamo minerālmēslu gada apjomu, par ko pieņemts lēmums uzsākt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā par Atļaujas nosacījumu pārkāpšanu. Līdz ar grozījumiem atļaujā, 2019. gadā apjomi nav pārsniegti.

Pēc traģiskā sprādziena Beirūtā Valsts vides dienests papildu pārbaudes Latvijas paaugstināta riska objektos pašlaik neplāno. “Valsts vides dienests ļoti stingri uzrauga šādu uzņēmumu darbību un objektu atbilstību drošības un vides prasībām. Līdz ar to mēs strādājam pēc sava jau iepriekš saplānotā grafika. Visos šajos paaugstināta riska objektos šogad tiks veikta vai jau ir veikta pārbaude.

Papildu pārbaudes, mēs uzskatām, pašlaik nav nepieciešams veikt, jo jau izstrādātā sistēma nosaka visaptverošu kārtību, kādā mēs kontrolējam šos uzņēmumus,” norādīja VVD pārstāve.

KONTEKSTS:

Pirms vairākiem gadiem, kad 2013.gadā notika sprādziens Teksasas minerālmēslu ražotnē, Rīgas ostas apkaimē dzīvojošie pauda satraukumu par amonija nitrāta pārkraušanu tolaik topošajā „Riga Fertilizer terminal" terminālī. Iedzīvotāji centās apturēt minerālmēslu pārkraušanu Kundziņsalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti