Kā informēja Satiksmes ministrija,
lēmums stājas spēkā nekavējoties.
Valdības lēmumā noteikts arī, ka Latvijas lidostās netiek apkalpoti citu valstu gaisa kuģi, kas lidojuma maršrutā izmanto Baltkrievijas gaisa telpu.
Tas nozīmē, ka Satiksmes ministrija apturēs lidojumu atļauju Baltkrievijas aviosabiedrībai “Belavia” un neizsniegs neregulāro lidojumu atļaujas Baltkrievijas pārvadātājiem. Tāpat tiks apturēta “airBaltic” lidojumu maršruta atļauja uz Minsku.
Šāds solis sperts, reaģējot uz Baltkrievijas varas iestāžu rīcību, pārtverot un piespiedu kārtā nosēdinot Minskas lidostā Eiropas Savienības aviokompānijas “Ryanair” civilo pasažieru gaisa kuģi, izvērtējot aviācijas drošības iestāžu rīcībā esošo informāciju un atsaucoties Ārlietu ministrijas iniciatīvai.
Civilās aviācijas aģentūra (CAA) ir veikusi Baltkrievijas gaisa telpas risku novērtējumu un atzinusi to par nedrošu civilās aviācijas gaisa kuģu lidojumiem.
Aģentūra norādījusi, ka Latvijas pārvadātājiem rekomendēts neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu. CAA informēja, ka vērtēja ne tikai incidentu ar "Ryanair" gaisa kuģi, bet arī incidentu ar "Lufthansa" lidmašīnu, kas norādot uz iespējamām provokācijām. Risku novērtējums balstīts arī uz starptautisko un nacionālo partneru sniegtajiem atzinumiem.
CAA secinājusi, ka ir iespējami dažādi aviācijas drošības riski, kurus šobrīd nevar izslēgt, piemēram, civilās aviācijas gaisa kuģu sadursmes risks ar militāriem gaisa kuģiem, ieroču pielietošanas risks pret civilās aviācijas gaisa kuģiem, Latvijas civilās aviācijas gaisa kuģu, apkalpju un pasažieru arestēšana vai aizturēšana. Tāpat ir iespējama nepamatota lidojumu novirzīšana lidojuma laikā, kā arī mākslīgi izraisītas provokācijas lidojumu laikā un citi, šobrīd neprognozējami riski, kas var radīt apdraudējumu civilās aviācijas drošībai.
Civilās aviācijas aģentūrai ar valdības rīkojumu uzdots veikt lidojumu Baltkrievijas gaisa telpā drošības izvērtēšanu, iesniedzot ziņojumu Satiksmes ministrijai. Rīkojums būs spēkā līdz brīdim, kad, veicot izvērtējumu, CAA pieņems lēmumu par Baltkrievijas gaisa telpas drošību lidojumiem.
Latvijas pārvadātāji kopš svētdienas, 23. maija, pēcpusdienas neizmanto Baltkrievijas gaisa telpu.
Tikmēr Latvijas lidsabiedrība "airBaltic" informēja, ka šī situācija ietekmē kopumā 126 lidojumus starp Rīgu un Minsku līdz oktobra beigām. Saskaņā ar oficiālo rekomendāciju "airBaltic" līdz oktobra beigām izvairīsies veikt lidojumus Baltkrievijas gaisa telpā, un tas ietekmēs vairāk nekā 1500 lidojumu.
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) preses konferencē trešdien, 26. maijā, sacīja, ka ierobežojumi būs spēkā tik ilgi, kamēr būs drošības apdraudējumi Baltkrievijas gaisa telpā.
Taujāts par iespējamiem zaudējumiem Latvijas gaisa satiksmei noteikto ierobežojumu dēļ, satiksmes ministrs atzina, ka ir veikti vispārīgi aprēķini attiecībā uz ekonomisko efektu. Taču tā ir komercinformācija un precīzu informāciju, pēc ministra teiktā, nevar sniegt.
Ministrs gan norādīja – ja ierobežojumi būs spēkā vien vasaras periodā, zaudējumi būs mērāmi tūkstošos, bet, ja gadiem – miljonos eiro.
Eiropas Savienības mērogā gan plānots strādāt pie kompensējošiem mehānismiem.
Uz jautājumu, kā Latvijas valstspiederīgajiem, kuri šobrīd atrodas Baltkrievijā, nokļūt mājās, ministrs atbildēja, ka mājās iespējams nokļūt jebkurā citā veidā.
KONTEKSTS:
23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.
Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz terorismā, par ko viņam draud pat nāvessods.
Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu. Jau dienu pēc notikumiem ES līderi vienojās liegt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus ES gaisa telpā un aicināja lidsabiedrības izvairīties no Baltkrievijas gaisa telpas.