Iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši pasākumi, speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem, paziņojumā medijiem norādīja Veselības ministrija.
Ja nu uz slimības skartajiem reģioniem jādodas obligāti, ārsti iesaka īpaši bieži mazgāt rokas, ar netīrām rokām neaizskart seju, bet no svešiniekiem, īpaši ja viņiem ir klepus un iesnas, ieturēt 2 metru distanci.
Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u.c.:
- jāierobežo kontakti ar ģimenes locekļiem un citām personām,
- nekavējoties jāzvana 113 (Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests),
- jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.
Speciālisti iesaka, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā bija ceļojumā kādā no koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” skartajām valstīm vai teritorijām:
- bērnam neapmeklēt izglītības iestādi,
- vecākiem: sazināties ar ģimenes ārstu,
- sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma.
Ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu. Ja simptomi parādās, nekavējoties jāzvana 113 un jāinformē ārstniecības persona par simptomiem un ceļojumu.
Izglītības iestāžu vadītāji tiek aicināti apzināt iespējamus gadījumus, kad bērni devušies ceļojumā uz vīrusa skartajām teritorijām, uz kurām noteikti īpaši pasākumi, un informēt bērnu vecākus par minētajām rekomendācijām.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) no pirmdienas pārstrādās savu algoritmu par došanos uz izsaukumiem. NMPD vadītāja Liene Cipule sēdē uzsvēra, ka dienesta mediķi ir pilnībā gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas.
Tāpat ir apzinātas rezerves, lai nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību vajadzības gadījumā.
Gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca apliecina gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību.
Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19”, bet situācija pasaulē un arī Eiropā ir mainīga, tādēļ aicinām aktuālajai informācijai sekot līdzi SPKC mājaslapā.
Veselības ministrijas valsts sekretāre, Valsts operatīvās medicīniskās komisijas vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško skaidroja, ka “tāpat, kā bija attiecībā uz Ķīnu – ja jūs esat bijuši šajos reģionos un, atgriežoties no tiem atpakaļ, jūs novērojat veselības traucējumus, pilnīgi noteikti sazinieties ar savu ģimenes ārstu, ja jums ir būtiski saslimšanas simptomi, tad mēs aicinām zvanīt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un izstāstīt to situāciju, kurā cilvēks ir bijis un tad atbilstoši algoritmiem dienesti rīkosies tālāk”.
“Tāpat mēs arī rekomendējam gadījumā, ja vecāki ir bijuši kopā ar bērniem šajās valstīs vai šajos reģionos, rekomendējam bērniem neatgriezties skolā. Ņemot vērā, ka bērni uzturas skolā lielā kolektīvā un, ja nu gadījumā ir šī saslimšana, ko ne vienmēr var fiziski uzreiz konstatēt, tad mūsu rekomendācijas ir divas nedēļas neiet uz skolu, sazināties ar savu ģimenes ārstu un sekot ģimenes ārstu rekomendācijām,” norādīja ministrijas pārstāve.
Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") tikmēr atklāja, ka pēc valdības sēdes sasaucis Krīzes vadības padomes sēde, kurā dienesti iepazīstina ar paredzēto rīcības plānu gadījumam, ja slimība tiks konstatēta Latvijā.
Tikmēr kāda ģimenes ārste Rīgā pirmdien Latvijas Televīzijai pauda neizpratni, ko darīt ar pacienti, kas atgriezusies Latvijā no tāla ceļojuma ar pārsēšanos Itālijā un vērsusies pie ārsta ar gripai līdzīgiem simptomiem. Gan zvanot uz 113, gan vēršoties Infektoloģijas centrā, sieviete nosūtīta atpakaļ pie ģimenes ārsta.
“Es nezinu, vai tā būtu pareizi, ja pacientam pašam ir aizdomas, ka viņam nav iespējas pašam vērsties un pārbaudīt analīzes. Kā tas ir – nākt pie ģimenes ārsta tagad..
Es šeit sēžu, protams, es nesēžu maskā, es nesēžu aizsargtērpā, es pakļauju riskam sevi, savus radiniekus un visu akūto rindu, kādus 20 cilvēkus, kas sēž aiz durvīm, tāda absurda situācija drusku,” sprieda ārste.
Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs informēja, ka pašlaik “izskatās, ka šis cilvēks bija tranzīta zonā un nav kontaktējies ar vietējiem iedzīvotājiem, kā varēja būt, ja apmeklētu skartās municipalitātes, kur slimība varētu būt izplatīta. Tāpēc šeit nav īsti atbilstoši gadījuma definīcijai, bet, ja ir īpašas bažas, tad šajos gadījumos konsultācija tomēr varētu būt.”
KONTEKSTS:
2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa "Covid-19" uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.
Aizvadītās nedēļas nogalē koronavīruss prasījis pirmo cilvēku dzīvību Itālijā.