Rīta Panorāma

Bellaccord Tanzorchester - labākā 20. un 30. gadu vieglā mūzika

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Telefonintervija ar Ilutu Lāci

Latvijā katra trešā sieviete cieš no vardarbības; Saeimā eksperti spriedīs par tās novēršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 1 mēneša.

Latvijā katra trešā sieviete cieš no vardarbības ģimenē un vairāk nekā 100 bērni cietuši no vecāku vai audžuvecāku vardarbības, LTV raidījumā "Rīta Panorāma” stāstīja resursu centra sievietēm "Marta" vadītāja Iluta Lāce. Pirmdien, 26.septembrī, Saeimā notiks starptautiska konference "Kā novērst vardarbību ģimenē?”, lai novērtētu paveikto vardarbības novēršanā ģimenē un apsvērtu problēmu iespējamos risinājumus.

Situācija Latvijā ar vardarbību ģimenēs ir ļoti bēdīga, raidījumā atzina Lāce:

”Slepkavībās gājuši bojā 12 bērni, no tiem sešus ir noslepkavojuši tuvinieki. Vardarbībai ģimenē ir tieša saikne ar citiem nodarījumiem. Iepriekšēja seksuāla vardarbības pieredze tiek izmantota, lai iesaistītu cilvēkus prostitūcijā.”

Saeimā 26.septembrī starptautiski eksperti dalīsies ar pieredzi vardarbības apkarošanā savās valstīs. Eksperte no ASV stāstīs par starpinstitucionālo sadarbības modeli, kā novērst vardarbību ģimenē. Šis modelis ir saņēmis starptautiskus apbalvojumus, un no tā ir mācījušās un iedvesmojušās citas valstis.

Eksperte no Francijas pastāstīs, kāpēc Francija maina savus likumus prostitūcijas novēršanai, kas ir tieši saistīta ar vardarbību ģimenē.

"Ceram, ka iedvesmas stāsti palīdzēs saprast, kā darboties mums, ņemot vērā, ka mēs strādājam pie savas likumdošanas un rīcības politikas uzlabošanas. Ja mēs, ievērojot vardarbību ģimenē, spējam rīkoties, lai tā neatkārtotos, tad mēs vardarbību varam novērst,” pārliecināta centra vadītāja.

Lāce uzskata, ka policijai, ierodoties uz izsaukumu par vardarbību ģimenē, varmāka ir jānošķir no upura, taču aizvien notiek samierināšanās, kas būtu jāpārtrauc.

"Piemēram, ASV varmāku vai nu liek cietumā, vai arī viņam ir jāiziet rehabilitācijas programma, kur mācās nevardarbīgas attiecības. Valsts ir piešķīrusi resursus varmāku rehabilitācijai," stāstīja Lāce, norādot - viņi pašlaik to neizmanto, tāpēc ir jāatrod mehānisms, lai panāktu, kā viņi to darītu.

Centra vadītāja arī cer uz lielāku politiķu atbalstu, jo tomēr vardarbība ģimenē ir akūta problēma Latvijā.

"Protams, aizvien pastāv vardarbības apmērs, kas valstij nav zināms, tāpēc dati par vardarbībā cietušajiem ir tikai aisberga redzamā daļa. Vardarbības novēršanā jāsāk ar to, ka nevainojam upuri, bet pieprasām atbildību no varmākas,” atzīst Lāce.

Pašlaik arī Iekšlietu ministrijā strādā pie vairākiem likumprojektiem vardarbības apkarošanā. Viens no tiem - prostitūcijas ierobežošanas likums.

Centram "Marta" ir iespēja palīdzēt 300 - 400 sievietēm gadā, kas cietušas no vardarbības ģimenē. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti