Izsitumi ir redzamākā pērtiķu baku pazīme. Pārējās pazīmes ir drudzis, galvassāpes, muskuļu sāpes un nespēks. To, vai tās ir vai nav bakas, var noteikt ar asinsanalīzēm.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) ziņojusi par 780 laboratoriski apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem 27 valstīs, kur šī slimība nav raksturīga. Latvijā līdz šim atklāti divi pērtiķu baku gadījumi. Abos saslimšana ritēja viegli.
"Mums ir bijuši daži aizdomīgi gadījumi, kuri ir nonākuši laboratorijā, starp tiem bija arī ārzemju cilvēki, tur izrādījās, ka infekcijas nav. Bija vējbakas. Enterovīrusi. Tā kā visi, kam ir aizdomas, nonāk līdz laboratorijai, vismaz mēs tā domājam un ceram! Jo ģimenes ārsti arī par šo ir saspringuši. Es domāju, ka pagaidām Latvija tiek galā ar apzināšanu," sprieda Vīksna.
Viņa prognozēja, ka infekcijas uzliesmojums vēl tikai gaidāms, jo pēc kovida arī gados jauniem cilvēkiem ir stipri novājināta imunitāte, kas arī šim vīrusam dod zaļo gaismu.
Tāpat iespējams, ka kāds pērtiķu bakas ir pārslimojis, to pat nezinot.
Valdība otrdien lēma, ka turpmāk par pērtiķu baku gadījumiem Latvijā jāziņo nekavējoties. Tāpat svarīgi izolēties no apkārtējiem un apzināt kontaktpersonu loku. Visticamāk, saslimstība turpināsies.
"Pamazām, tā būs lienoša infekcija. Vispirms riska grupās, tad pārējiem. Līdzīgi kā HIV," sprieda Vīksna.
Pie riska grupām pieskaita homoseksuālus vīriešus, arī sievietes un bērnus. Ir valstis, kur ar bakām saslimušajām grūtniecēm iesaka izdarīt ķeizargriezienus un nezīdīt bērnus ar krūti.